Waze - chytrá komunitní navigace pro Symbian

0

Waze je chytrou komunitní navigací, která se stane Vaším pomocníkem na cestách. Upozorní na nebezpečí všehodruhu a vnese za volant i trochu zábavy. 

Waze je komunitní navigací, která se řídí heslem ,,řidiči sobě". Jde o zcela bezplatnou alternativu navigace, jenž je dostupná pro dotykový i nedotykový Symbian. Waze upozorní každého řidiče na případné nebezpečí na trase, policejní hlídku, nehodu nebo dokonce kolonu. S nadsázkou můžeme o Waze mluvit jako o navigaci budoucnosti.  

Je třeba zmínit, že k používaní Waze je potřeba internetové připojení. Nedoporučujeme jeho používání v zahraničí, naoplátku Vás na domácím území Waze informuje aktuálními dopraními informacemi. Jistá omezení má i v plánování trasy, dovolí totiž naplánovat trasu do 320km.  

Základem všeho je registrace

Ta není nijak zvlášť náročná a sama se nabízí hned po nainstalování a spuštění aplikace. Je vhodné si přihlašovací údaje zapamatovat v případě výměny telefonu nebo pro vstup na webové stránky Waze.

           

Prostředí

Zprvu doporučujeme prvotní spuštění přes wifi, Waze si stáhne základní podklady a hlasovou navigaci. Po spuštění Vás Waze vyzve k výběru jazyka, který se následně nahraje do telefonu, češtinu i slovenštinu zahrnuje. Dalším krokem je registrace, jenž vyžaduje pouze to nejzákladnější (viz.obrázek). Po vyplnění registrace Waze nabídne propojení s účtem Twitter.  

Jakmile se úspěšně zaregistrujete, zobrazí se mapa, která zabírá většinu plochy, v horní liště najdeme tlačítka, která umožňují (zleva): vypnutí Waze, veškerá aktuální upozornění, skupinová hlášení a stav signálu GPS. Ve spodní liště je tlačítko ,,Má poloha", které nasměruje mapu na Vaši pozici. Dále jsou k dispozici tlačítka ,,Hledat", ,,Více", jenž otevře nabídku hodnocení, nastavení a skupiny. Posledním tlačítkem je to klíčové ,,Hlášení", za jehož pomoci můžete nahlásit policejní hlídku, kolonu nebo jiná nebezpečí. Jakmile se vůz dá do pohybu, horní lišta zmizí, nezabíra zbytečně plochu na displeji a nenarušuje pohodlné sledování navigace za jízdy. Její opětovné vyvolání je možné tapnutím na displej, po kterém se zobrazí i nástroje pro oddálení a přiblížení mapy, a také nastroj "válcování," který popíšu později. 

           

Hlavní výhody

Navigace Waze nevyužívá podkladů Navteq nebo třeba Teleatlas, zato je možné ji editovat za pomoci válcování, která patří k těm hlavním výhodám.  Umožní vytvoření silnice na mapě, kde chybí a tím pomůžete svým kolegům na komunikaci. Další výhodou jsou již zmíněná hlášení, která jsou po celé mapě a následně na trase. I vy však můžete přispět a varovat ostatní např před policejní hlídkou. Osobně jsem uvítal varování na spadlý telegrafní sloup, který částečně blokoval komunikaci v obci Nová Ves pod Pleší, když jsem se s Waze seznamoval. Jednou z posledních výhod, na který mám rozporuplný názor je možnost chatování s řidiči, kteří také Waze využívají. Samozřejmě má tato funkce sloužit k dobrým účelům, ale buďte opatrní a využívejte chat v klidovém stavu Vašeho vozidla.  

          

          

Miminkem na cestách nebo Králem silnic

Autoři vnesli do aplikace i trochu zábavy. Jde o jistý druh ohodnocení řidiče, který svou jízdou, úpravou silnic, podáváním hlášení atd. dostává body, podle jejichž výsledků se umisťuje v žebříčku řidiču využívajících navigaci Waze. Zpočátku jste miminkem na cestách, dokud nenajedete 160 mil resp. 256km. Vaše ohodnocení se poté zvýší na dospélého uživatele. Následující úrovně ohodnocení je velice obtížné získat. Pro získání dalších úrovní hodonocení je třeba se umístit v žebříčku Waze. Válečník můžete být, pokud se zařadíte do 10% nejvyších hodnocení ve vašem regionu, rytířem se stává uživatel, jenž se zařadí do 4%. Ne nadarmo je poté poslední úrovní ,,Waze Royalty", jejíž získání mají nadosah snad jen řidiči z povolání, vyžaduje totiž zařazení do 1% nejvyššího ohodnocení všech ,,wazerů" ve Vašem okolí. 

Ve státě, ve kterém používáte Waze, je možné získat ocenění medailemi. Bronz, stříbro a zlato, to je týdenní ohodnocení uživatelů, kteří za poslední týden nejvíce bodovali, tedy nasbírali nejvíce bodů.

            

Bodové ohodnocení:

- Za každý ujetý kilometr 3,2 bodu
- Podání hlášení z cesty 6 bodů,
- Komentář k již zadanému hlášení 3 body
- Záznam nové cesty 40 bodů/km
- Potvrzení již jednou zaznamenané nové cesty 10 bodů/km
- Editace mapy 1,5 bodu
- Vyřešení požadavku na aktualizaci mapy 3 body
- Přidání jména ulice 3 body
- Přidání čísla domu 3 body
- Příspěvky do fóra 2 body za 3 příspěvky

Opravdu chytrá navigace

Ač to doposud nevypadá, stále se jedná o navigaci, chytrou navigaci. Najit cíl, vypočítat trasu, čas potřebný k přepravě, to přece zvládne každá navigace. Waze je ale jiný, pokud jezdíte pravidelnou trasu do práce v osmou hodinu ranní, kde jsou pravidelně kolony, Waze se naučí Vám tuto trasu nenabízet. Povede Vás trasou zcela neobvyklou, ale plynulejší a pohodlnější.

            

Na každý telefon 

Jak jsem v úvodu zmínil, Waze je dostupný pro všechny druhy Symbianu a nejen pro ně. Pokud máte přátele, kteří již Waze využívají nebo by ho chtěli zkusit, jednoduše navštivte stránky Waze a zjistěte, zda ho Váš operační systém podporuje. Waze je propojený s ostatími platformami, na cestě můžete tedy potkat kamaráda, který má chytrý telefon s jiným operačním systémem.  

Závěrem 

Pro mě je Waze opravdu užitečnou věcí, která občas nesmírně pomůže, ve chvíli, kdy třeba pospícháte. Verze pro Symbian působí lehce kýčovitě a nedodělaně, použitelná je ale víc než dost. Osobní zkušenost mě dovedla i k závěru, že nijak extrémně nezatěžuje data. Zpravidla 100km = 500kB-1MB, což je snesitelné i pro ty nejnižší datové tarify. Pro ty, kteří používají aplikaci Foursquare přináší také možnost získání odznaku Road Warrior.

 

Poděkování kolegovi Michalu Poláčkovi, který poskytl obrázky aplikace z Brna a okolí, kde rovněž mnoho lidí aplikaci Waze využívá. 

Co na to redakce?

Michal Poláček

Výrobce: Waze
Download: zde
Systém: Symbian3, 5th, 3rd
Cena: Zdarma

Hodnocení autora

Jak hodnotíme?

S aplikací Waze jsem dosud najezdil tisíce kilometrů - ať již jako řidič nebo spolujezdec, vyzkoušel ji s telefony N85, N97, C7 a 701, z nichž na poslední jmenované běhá nejlépe. Symbianová verze je poněkud "krkolomnější," ale nezaznamenal jsem žádné závažnější potíže, které by nešly vyřešit restartováním aplikace. 

Upravit
comments powered by Disqus