Vzpomínka na legendu: Nokia N93i byla první mobilní kamera s optickým zoomem

0

Nokia N93 přinesla malou revoluci v mobilním fotografování a natáčení. Jako první nabídla optický zoom, kterým se Nokia zařadila natrvalo mezi špičkové výrobce fotoaparátů.

Nokia N93 přinesla malou revoluci v mobilním fotografování a natáčení. Jako první nabídla optický zoom, kterým se Nokia zařadila natrvalo mezi špičkové výrobce fotoaparátů.

Nokia N93 přinesla malou revoluci v mobilním fotografování a natáčení. Ve velmi netradičním těle se tvářila jako mobilní kamera s výklopným displejem, která souřasně telefonovala. Jako první nabízela optický zoom, se kterým Nokia slavila absolutní prvenství. S modelem N93 ale přišlo také hodně much, které se N93i snažila vychytat.
Experimenty Nokia, které nebyly zákazníky vždy přijímány s nadšením, demonstrovaly obrovskou sílu výrobce a dnes nám připomínají, odkud vzešly dnešní unikátní fotoaparáty v mobilech Lumia.

Přečtěte si historickou recenzi, jak jsme ji zveřejnili 21.3.2007, tedy před dlouhými šesti lety.
 

 

Nokia N93i je menší a lehčí

Konstrukce přístroje přímo vychází z N93. Nový design především opticky přispěl k dojmu menšího přístroje, klesla i hmotnost. I přes odtučňovací kůru je telefon slušným cvalíkem a udělá v kapse nemalou bouli. V tento okamžik je nutné se zamyslet a uvědomit si, že v kapse není mobilní telefon, ale také praktická videokamera. Dvouosé otevírání je hlavním lákadlem přístroje. Telefon je možné otevřít jako véčko a držet jej v ruce, nebo otevřít jako komunikátor a nechat jej ležet na stole. 

Aby se telefon vyhnul zbytečným tvarových reliéfů, jeho konektory a slot na paměťové karty chrání plastová krytka. U paměťové karty slouží dobře a zabraňuje nežádoucímu prachu, aby se dostal do útrob telefonu. Kryt u pop-portu však nemá velký smysl, při zapojení sluchátek nesmyslně čouhá z telefonu v úhlu 90°a přístroj tak není možné umístit do kapsy.

Klávesnice je zcela plochá a celistvá. Blok kláves tvoří tenký lisovaný kov, který je sice designově zpracován dobře, pohodlí, na které jsme zvyklí z N93 to ale rozhodně nenahradí. Při běžném používání se navíc tento velký kus kovu se všemi klávesami vlní a při zmáčknutí tlačítka 7 se pohne i tlačítko s červeným sluchátkem. Navigační kříž je pohodlný a na rozdíl od zbylých kláves je samostatný. Za zmínku ještě stojí volný kryt objektivu. Není nijak připevněn a jeho ztráta je vcelku jistá. Jen za první den nošení v kapse jsem jej ze dna kapsy lovil asi čtyřikrát.

Fotografie opět o hodně lepší

Když byla Nokia N93 ohlášena, vytvářela nerozdělitelný pár s modelem N73. Obě „enka“ pak stavěla své přednosti na 3 megapixelech rozlišení fotoaparátu a na kvalitě, za kterou ručí značka Carl Zeiss. Odborníci sice můžou najít tisíce argumentů, v čem všechny fotomobily mají velké zpoždění za kompaktními fotoaparáty a mnohdy je to právě kvůli absenci optického zoomu. N93 ve svém masivním kloubu trojnásobný optický zoom ukrývá a při porovnání fotografií z Nokie N93 a telefonu bez optického zoomu, je rozdíl v ostrosti a zrnitosti znát. Nokia N93i šla ještě o kousek dál. Trojnásobný optický zoom není jediným "přibližovadlem" při focení. Digitální zoom nabízí jasné a relativně věrné fotografie. Nestyděl bych se je označit za více než uspokojivé. Oproti původní N93 se jedná o pěkný krok kupředu. Bohužel není to nic, co by nešlo u současné Nokie N93 změnit. Jedná se totiž pouze o softwarovou záležitost. Optiky obou přístrojů jsou zcela totožné. Ve srovnání s konkurencí však výsledné snímky pokulhávají. Telefon je koncipován jako kamera, fotografování je tedy odstaveno na druhou kolej.

LED diodu známe už z modelu N93 a N73. Novikou je oranžové světlo při natáčení videa, indikuje nahrávání a nelze ji nijak vypnout. Příjemné je, že pokud je přístroj uzavřen, boční klávesy na pravé straně přístroje při stisku změní LED diodu na pohotovou svítilnu. Jedno stisknutí spustí světlo na 3 sekundy, dvojité stisknuté na 2 minuty.

 

Video – lepší, ale jen softwarově

Optický zoom ve videu jakoby sám vyzýval „použij mě“. Tady ale celý entusiasmus končí. Díly optického zoomu při práci o sebe kloužou a vytvářejí hluk, který velmi citlivý mikrofon bohužel snímá také. Dojem z kvalitního obrazového videa kazí hlučnost mechanického zoomování. Video se tak stávalo nepoužitelným. Při vývoji Nokie N93i bylo prioritou číslo jedna tento nedostatek odstranit. Nokia při představení pokročila o podstatný kus dál a chválou nešetřila, nicméně sama přiznala, že nemá žádné konstrukční řešení, jehož implantace by nežádoucí hluk optického mechanismu odstínilo. Muselo se tedy improvizovat a i přes totožné mechaniky optických zoomů je řešení na světě. Při použití optického zoomu se mikrofon na vrchní straně utlumí a nežádoucí zvuk není zaznamenán. Hluk je tedy odstraněn, daň za to vzala zvuková stopa, která je v okamžiku přibližování o poznání tišší a pouze jednokanálová. Druhý mikrofon je umístěn na spodní straně přístroje a často jej nešikovně kryje některý z prstů. Nokia dále slibovala, že telefon bude při nahrávání umět automaticky zaostřovat. Tato funkce se však ještě dolaďuje, v novějších firmwarech by mělo být vše v pořádku.

OLED, neOLED – nevidím nic

Nový kryt telefonu sluší. Je napůl stylovkou, napůl technologickým šperkem. OLED displej, jehož předností je nízký energetický odběr a vysoká efektivita, bohužel není zvolen adekvátně k povrchu telefonu. Odlesk okolí znesnadňuje zobrazení a místo luštění aktuálního času je snadnější přístroj otevřít. OLED tak hraje pouze na efekt. Během pohotovostního režimu zobrazuje displej aktuální čas a při spuštěném hudebním přehrávači je na displeji umístěna animace ekvalizéru. Jak vypadá vnější displej za denního světla se můžete sami podívat níže. K displeji si lze nastavit mnoho předvoleb. Uživatel si může zvolit barvu fontu, animaci při otevření a uzavření telefonu (nezáleží na vertikální či horizontální orientaci) nebo také, jak má dioda nad OLED displejem upozorňovat na zmeškané události. Náchylnost na upatlání netřeba zmiňovat. Kromě výše uvedených negativ přináší lesklý kryt také pozitiva. Při natáčení sama sebe lze v dočasném zrcátku vidět, co je zhruba zaznamenáváno.


 
TV out

Televizní výstup jsme již videli u modelu N93. Jedná se o VGA výstup a zajišťuje ho kabel na jedné straně s konektorem pop-portu, na druhé straně cinch. Kvalita výstupu je skvělá, videa jsou plynulá a prezentaci svých videí je díky klasickému cinchi možné přenést na běžnou televizi nebo LCD monitor s TV vstupem. Kromě příležitostné prezentace svých záznamů a snímků se hodí televizní výstup tam, kde si chcete užít své filmy, které máte na paměťové kartě. Ideální je i pro hraní některých her. Nokia N93i zvládá například videa stažená z video.google.com. Ukázkový snímek traileru na Casino Royale je stažen z tohoto odkazu.

Proč si pořídit Nokia N93i

Cena přesahující 20 tisíc korun není nízká a případný zájemce jistě také zváží předchozí model N93. Model s „íčkem“ nepřináší mnoho změn, zato jsou velmi podstatné. Kvalitnější optický zoom a absence hluku při jeho používání, nižší hmotnost, líbivější kryt mohou být důvody, které rozhodnou o koupi i ve srovnání s výrazně levnější N93. 

Upravit
comments powered by Disqus