Vyzkoušeli jsme aktualizaci Windows Phone GDR3

0

Sotva Microsoft uvolnil aktualizaci GDR2, už představil další, již třetí update pro Windows Phone 8. Přináší nastavení vlastních tónů, zámek rotace a další vylepšení. Vyzkoušeli jsme ji v provozu.

Sotva Microsoft uvolnil aktualizaci GDR2, už představil další, již třetí update pro Windows Phone 8. Přináší nastavení vlastních tónů, zámek rotace a další vylepšení. Vyzkoušeli jsme ji v provozu.

Aktualizace GDR3 pro telefony s WP8 je poměrně velkou aktualizací, která přináší potřebné vlastnosti a  funkce do WP8. Ty nejpodstatnější však nejsou příliš vidět a uživatelé je pocítí až s novými modely Nokia.

Aktualizace byla uvolněna na testování pro vývojáře, instalovat si ji může ale téměř každý.

Podpora větších displejů

Podpora telefonů s větší úhlopříčkou než 5 palců umožnila výrobu tzv. tabletofonů, jakým bude například Nokia Lumia 1520. S větší úhlopříčkou přichází také podpora vyššího rozlišení fullHD. Na displej od 5ti palců bude možné poskládat 6 malých, 3 střední nebo jednu velkou a jednu střední dlaždici, tedy až šest sloupců ikon. 

Podpora vícejádrových procesorů

Nový systém přináší podporu moderních 4 jádrových procesorů, například Snapdragon 800. Společně s ním by měly být představeny hry, které se budou snažit využít celý procesor. Další velmi očekávanou novinku je podpora vícejádrových procesorů. 

Driving mode

Funkce, o které jsme se domnívali, že bude podobná svému předchůci v Symbianu, přináší nakonec lepší propojení s headsetem nebo automobilovou sadou a filtrování nežádoucích hovorů a SMS.

Vylepšení notifikací

Ačkoli v seznamu vylepšení se o notifikacích nehovoří, z testování v praxi na Nokia Lumia 925 vyplývá výrazně lepší upozorňování na příchozí zprávy z Facebooku, což je skvělá zpráva, protože šlo o jeden z podstatných neduhů Windows Phone, který degradoval tuto skvělou funkci.

SMS oznámení konečně po svém

Microsoft dostal rozum a umožnil nastavení libovolného vyzváněcího tónu pro SMS, email a upozornění v kalendáři. Konečně tedy budeme moci vyměnit nevýrazné pípání události nebo si vybrat třeba kravičku na SMS. Tóny se nahrávají z PC do složky Ringtones bez nutnosti úprav.
Vlastní tón lze navíc nastavit i u jednotlivého kontaktu.

Zámek rotace displeje

Osobně jsem tenhle problém neměl, ale někteří uživatelé si přáli omezit otáčení displeje. Funkce je skrytá v nastavení, což jejímu využité moc neprospívá, ale jistě se aplikace pro vytváření zástupců obohatí o dlaždici s rychlým přístupem.

Lepší dojem ze správy multitaskingu

Ačkoli jde o naprostou zbytečnost, vyhověl Microsoft uživatelům, kteří chtějí mít dojem, že mohou zavírat aplikace v seznamu spuštěných po podržení šipky Zpět. Aplikace v tomto seznamu neběží, ve skutečnosti jde jen o seznam posledních spuštěných, uzavřením zástupců tedy dojde jen k vyčištění seznamu. Tato funkce přesto přispěje k dojmu lepší kontroly nad telefonem a proto ji sklidí velký ohlas.

Z dalších novinek musíme zmínit podstatně vylepšené profily Bluetooth se správou přenosu hlasu do sady v autě nebo headsetu a také zjednodušené nastavení sdílení internetu ve spojení s Windows 8.1 v počítači.
GDR3 umožňuje obnovení zálohy po továrním nastavení přes Wi-Fi, dosud bylo nutné obnovit nastavení a kontakty pouze přes mobilní data. 

GDR3 je aktualizace pouze od Microsoftu. Novinky, o kterých jsme psali v tomto článku, budou k dispozici až v aktualizaci Lumia Bittersweet Shimmer, která pochází z dílen Nokia.
Dnes je dostupná pouze vývojářům pomocí speciální aplikace, mezi které se snadno můžete zařadit i vy, veřejnost se dočká pravděpodobně na přelomu roku.

Upravit
comments powered by Disqus