Vyplynulo z diskuze: Souboj se vyostřuje. Jak vybrat správný operační systém v mobilu

0

Symbian nebo Windows Mobile, jak vybrat ten nejlepší? Výběr operačního systému může být rozhodnutí na celý život. Zvyk je železná košile a ochota ke změně zásadních věcí je u běžného člověka velmi malá. 

Žhavá diskuze na konkurečním serveru nás vyprovokovala k sestavení návodu, ve kterém vyzvedneme nutné otázky, které si je třeba před koupí položit.

 

Říct o jednom nebo druhém systému že je lepší na práci než ten druhý je složité. Typickým uživatelem mobilu s operačním systémem není jen manažer, který ho má na především k práci. Nejsložitější je situace u mobilu s operačním systémem Symbian, který je od počátku vyvíjen nejen pro práci, ale také pro zábavu.


Žádný manager by nevyslovil, že jeho prací je píchat párátkem do displeje, nevypustil by do světa wordový, powerpointový nebo jiný dokument vytvořený v Nokia E90, HTC Kaiser ani ničem, co neumožní plné formátování a především náhled v plném kontextu jaké umožňuje desktop nebo notebook. 

Nelze použít ani argumenty o lepším přehrávání videa nebo hudby. Kdo kdy viděl vrcholové managery tak ví, že většina z nich používá "hloupé" telefony, nebo jednodušší smarty, kde se dají hlavně dobře plánovat schůzky a používat e-mail. Všechno ostatní je jenom doplňek více či méně používaný jednotlivci. Proto sklízí v USA takový úspěch iPhone, protože přináší funkce smartphone zabalené do unikátně jednoduchého ovládání a zákazníkům nevadí, že jde ve skutečnosti o velmi špatně vybavený mobil.

 

Jak postupovat při volbě operačního systému:

 1. Nestačí mi obyčejný mobil?
  Zásadním krokem je zjištění, proč mít chytrý mobil. Nepoddávat se názoru okolí a nekupovat Nokia N95 jen proto, že je nejlepší. Existuje mnoho zoufalých majitelů, kteří se po krátké době takového mobilu zbaví, protože přecenili svoje potřeby a nedokázali se vyrovnat s ovládáním široké palety funkcí navíc.

 2. Dotykový nebo běžný displej?
  Pokud někdo má zkušenost s dotykovým nebo bezdotykovým displejem a má jednoznačnou preferenci, ať se hned rozhodne podle něj. Nejčastějším argumentem pro a proti dotykovému displeji v diskuzích jsou subjektivní dojmy, že "mne prostě vyhovuje" a "mne prostě nevyhovuje".

  Neexistuje horší nebo lepší. Dotykové displeje jsou doménou především WM, najdeme je ale také u Symbianu UIQ v Sony Ericssonu. Letos se setkáme s dotykovým displejem u všech výrobců, Nokia první model uvede ještě v prvním pololetí. 

 3. Jakou klávesnici?
  Zvažte, zda jste člověkem, co často píše sms, poznámku, úkol za jízdy v MHD, nebo při chůzi a pod. To jsou situace, kdy je potřeba tuto činnost dělat jednou rukou. V tom případě potřebujete smart, který má vepředu alfanumerickou klávesnici a joystick (např. některé HTC smarty, většina Nokií, nějaká Motorola a pod.), s trochu omezenějším komfortem přístroje s qwerty pod displejem (Samsung i600, HTC S620, Treo, Nokia E61, nebo budoucí Samsung i780, HP ipaq 914 a pod.). Skutečně žádná aplikace neudělá ze současného přístroje bez klávesnice vepředu pohodlný přístroj pro ovládání jednou rukou.

  To bude muset být i HW a systém,  který je přímo vyvinutý pro pohodlné ovládání jednou rukou. To WM ani UIQ zatím rozhodně není. Zřejmě iPhone se o to pokusil, ale ani u něj nikdy nebude možné snadno psát texty na virtuální klávesnici. Měl jsem ho chvíli v rukou, ale moc mne nenadchnul (nesmírně pomalý webový prohlížeč, to ale bylo dáno rychlostí připojení) Pokud často píšete delší texty a nestačí vám alfanumerická klávesnice, potřebujete nějaké zařízení s qwerty.

 4. Pokud je vaší potřebou bod 3 i 4, potřebujete zařízení, které má buď 2 klávesnice (E90, HTC S710, starší komunikátory Nokia a pod.), nebo má qwerty na přední straně.

 5. Pokud píšete minimálně, nebo nepotřebujete ovládání jednou rukou, určitě je dotykový displej dobrou volbou, protože při srovnatelné velikosti přístroje nabídne mnohem větší displej, což je vždy výhodou.

 6. Pokud velice často a hodně browsujete na internetu, jediné relativně komfortní zařízení je v současnosti E90 díky svému rozlíšení displeje. Starší komunikátory Nokia jsou extrémně pomalé při prohlížení, bez ohledu na rychlost připojení.
  Pak ještě WM přístroje s rozlíšením 640x480, ty jsem zatím nepoužíval. E90 preferuji při browsování i z toho důvodu, že prohlížeč Nokie má nejvěrnější zobrazení stránky (nejvíce podobné tomu, co je vidět na klasickém PC). Opera for mobile je až za ním, pak je Opera mini. Na druhou stranu jsou pravdivé argumenty, že Opera má více funkcí (otevírání dalších oken a pod.), které však já nepotřebuji. Defaultní Internet Explorer ve WM přístrojích je k ničemu, už aby Microsoft přišel s něčím lepším. Jinak Opera mini je chválena právem, je to vynikající browser, spása pro všechny přístroje bez S60 posledních dvou verzí ( t.j. i pro všechny hloupé Nokie). Na E90 ji mám, ale nedosahuje kvalit vestavěného browseru

 7. Práce s e-maily - bez ohledu na platformu jsem do všech přístrojů, kde to šlo, stejně instaloval Profimail. Pro synchronizaci se serverem u WM nic nepotřebujete, u S60 používám DataViz RoadSync, která má veškerou funkcionalitu nabízenou WM (včetně podsložek), takže v tomto směru jsou platformy rovnocenné. Všechny argumenty jak S60 neumí něco synchronizovat co WM umí, vycházejí z neznalosti toho, kdo to tvrdí. Resp. jsou pravdivé pokud vezmeme OS bez doinstalovaných aplikací, nicméně pokud jako hlavní chloubu WM používáme argument velkého množství dinstalovatelných aplikací, pak i S60 je možné dovybavit na úroveň WM.

  Ještě se zmíním o problému s nesynchronizací některých položek kontaktů, vymazávání a pod. Tohle mne taky rozčilovalo v minulosti než jsem se pokusil pochopit proč tomu tak je. Důvod je ten, že struktura kontaktu v Outlooku je jiná než v Nokii. Např. v S60 si můžete dát několik mobilních čísel. Outlook ale zná jen 1 mobil, takže vám při synchronizaci vezme jen 1 z mobilních čísel. Ostatní zůstanou jen mobilu nesynchronizované.

  To samé platí i opačně. Řešení je jen jedno - do telefonu nebo Outlooku vyplňovat jen ty položky, které jsou i v zařízení se kterým se má synchronizovat. Hlavně ať nikdo neargumentuje tím, že jedna nebo druhá strana je geniální tím, že umí 19 (nebo jiný počet) čísel. Komu z nás se dá dovolat na 19 čísel? Většině na 2-3.

 8. Navigace - s hodnocením navigací je to jako s porovnáváním WM vs. Symbian. Někdo ji potřebuje, někdo ne, někdo chce vestavěnou GPS někdo ne. Já používám v E90 jak Tomtom, tak vestavěnou navigaci, používám jak externí tak zabudovanou GPS a jedno nebo druhé řešení používám podle nálady, protože jsou srovnatelná (každá má své plusy i mínusy). Je pravda, že v prvních E90 s původním firmware byla navigace bída, po 2 upgradech FW je jak navigace, tak rychlost spojení GPS se satelity na vysoké úrovni. Proto se nikdo nemusí bát koupit E90 jen kvůli tomu, žeby měla špatnou GPS nebo navigaci.

 9. A teď všechno to, čemu manageři říkají pracovní funkce. Kdysi v minulosti jsem vytvořil pár Office dokumentů ve WM nebo S60, ale to už je pár let. V takovémto přístroji (a ani displej u E90 to nevytrhne) nejde vytvořit dokument za který bych se nestyděl před klientem. Pokud tedy nutně něco potřebuji napsat, napíšu to do mailu nebo poznámky a pak to v notebooku přeformátuji. Samozřejmě na prohlídnutí nějakého dokumentu to stačí (i když se docela rozhodí formátování), tam platí čím větší displej tím líp. Určitě ještě někdo zareaguje s nějakou funkcí, kterou považuje za "práci", mne už ale nic nenapadá. Já kromě Outlooku (a všech jeho funkcí), trochu i navigace, za práci nic nepovažuji.

 10. Nastavování - složitost nebo jednoduchost nastavování - jak pro koho. Někdo je šikovnější, někdo méně, někoho baví nastavovat všechno možné, někdo chce koupit telefon, synchronizovat Outlook a používat přístroj, někdo chce doinstalovat aplikace, jiný ne. Nenechte se odradit bláboly o složitosti nebo jednoduchosti toho či onoho OS. Pokud vás to baví vyhrajete si s jedním nebo druhým, pokud vás to nebaví, nechte si to někým nastavit. O 99% externích aplikací platí, že po čase používání zjistíte, že ty předinstalované aplikace vám poslouží stejně dobře, resp. používáte je proto, že prostě vypadají jinak, líp... To 1 procento funkčních aplikací jsou aplikace na komunikaci se serverem, task managery, hry atd., t.j. veci, které váš přístroj standardně neumí.

 11. Multimedia - k tomu se vůbec nebudu vyjádřovat. Ještě jsem neslyšel o managerovi který by koukal na video v telefonu. Nainstaloval jsem si do telefonu pár mp3, vyjímečně si je pustím, to je vše. Kvalita zvuku, sekání se a pod. - to je otázka HW, ne OS

Pár slov na závěr

Nikdo se nenechte odradit od koupi přístroje na základě emocionálních výlevů v takovýchto diskusích (stejně jako si nikdy nekupujte auto podle recenzí). Nic nenahradí to, že si prostě ten přístroj na pár dní půjčíte a vyzkoušíte.

 

Zvyknout si na něco trvá nějakou dobu, přechod na úplně jinou platformu týdny i měsíce. S tím musíte počítat. Můj známý si posledního půl roku vybíral mobil a vždy přišel za mnou s dotazem co si myslím o nějakém přístroji - a několikrát jsem mu odpověděl - vždyť před pár měsíci jsi mi tvrdil, že bys takovýto přístroj v životě nechtěl. Teď ho zkusil, překonal předsudky a začíná uvažovat racionálně. Zarytého Nokiáka jsem přesvědčil, aby klidně zkusil WM a zatratil ho jen až ho pořádně odzkouší.

P.S.

V současnosti je mým favoritem už půl roku Nokia E90. Ano, hrozně mi vadí, že vrže kryt (ten si nechám vyměnit), hrozně mi vadila špatná GPS (po upgradu FW je to už OK), vadí mi velikost (před ní jsem měl Samsung i600, HTC S710, HTC S620, HTC 8600, HTC 8500, O2 XDA, SE P1 a M600i, Nokii 9300 a před nimi další WM, Symbian a Palm přístroje - E90 je největší přístroj jaký jsem kdy měl).

 

Na klávesnici jsem si několik týdnů zvykal, chybí mi některé funkce z S80, ale dle výše uvedeného návodu já osobně vyžaduji hlavně ovládání jednou rukou a co nejvyšší rozlišení displeje a k tomu v současnosti nevidím alternativu.

 

Byl jsem zvědavý na nový ASUS podobné konstrukce jako E90, ale po posledních fotkách jsem to uzavřel. Na druhou stranu rád zkouším nové přístroje, proto se těším na HP ipaq 914 nebo Samsung i780, které si asi na pár týdnů koupím. Pak je ale prodám, protože pořád to bude jen 320x240.

Upravit
comments powered by Disqus