Vinařský průvodce - staňte se amatérským someliérem

0

Pití vína se stává v posledních letech modní záležitostí, brněnská společnost Life Web Interactive připravila vinařského průvodce po České republice.

Vinařský průvodce stručně informuje nejen o tradici vinařství, v přehledné mapce proniknete do regionů v Čechách i na Moravě, ale hlavně získáte všeobecný přehled o českých odrůdách a vinařských oblastech. Je k dispozici ve dvou jazycích, češtině a angličtině. Menu aplikace je logicky uspořádáno, ve struktuře nechybí možnost nastavení ani hledat. Mimo jazyka lze nastavit i  velikost písma. Vyhledávat je možné minimálně tři znaky, je uskutečňováno dle klíčových slov.
 
     
 
Co se týče svižnosti, aplikace na dotyk reaguje plynule bez prodlevy. Mnoho "karet" je ilustrováno obrázkem, ovšem až na pár vyjímek nejsou příliš kvalitní. Objevil jsem i poměrně mnoho překlepů. 
 
      

Krajem vína

První volba ukrývá mapu regionů včetně informací o vinařských oblastech v Čechách a na Moravě. Rovněž zde najdete stručnou charakteristiku konkrétních podoblastí. 
 
           

Vinařství v ČR

Tradice vinařství v zemích českých je datována od středověku v příhraničních oblastech. V tomto oddílu se můžete dočíst o historii moravského vinařství, milovníci čísel si přijdou na své v kartě Fakta, zájemci o systém skladování ve sklípcích informace objeví v pododdílu Architektura. Nejvíce však zaujme oddíl týkající se výroby vína včetně postupu, surovin, ale i popisu lisování bílého, červeného a růžového vína.  
 
          

Rozdělení vín

Laicky řečeno - vína se dělí na bílá, červená a růžová. Ovšem není to tak jednoduché. Dle podílu cukru, hroznů, obsahu CO2 dělíme na Tichá, Šumivá, Perlivá a Likérová vína.
 
           

Moštové odrůdy bílé 

Katalog nabízí 26 zástupců - z nichž nejznámější "bílá" vína jsou Chardonnay, Műller Thurgau, Rulandské šedé, Ryzlink rýnský či Veltlínské zelené. O každém víně je k dispozici základní charakteristika a detailnější popis.

           

Moštové odrůdy modré

Neboli "červená" vína jsou zastoupena v počtu 20 kusů. V této kategorii objevíme Cabernet Sauvignon, Dornfelder, Modrý Portugal,  nebo Zweigeltrebe.
 
           

Stolní odrůdy

Méně známé odrůdy určené pro přímou konzumaci, tedy pro přímou spotřebu čerstvých hroznů. (9 zástupců) Někdy jsou stolními víny též nazývána krabicová horší jakosti.
 
           

Závěrem

Praktická aplikace, která pomůže utřídit dosud získané informace o vínu a vinařství, obsahuje mnoho zajímavostí o vinařství v České republice. Domnívám se, že i zahraniční návštěvníci ji na svém telefonu ocení, i když je mírně "osekaná." Líbí se mi také možnost zvolit velikost písma. 

 


Co na to redakce?

Výrobce: Life Web Interactive
Download: zde
Systém: Symbian3, Symbian 5th
Cena: 0 Kč

Hodnocení autora

Jak hodnotíme?

Libor Žuffa: 
Aplikace je určena především pro uživatele, kteří nemají o vínu příliš informací. Některé jsou pouze poučné, jiné ovšem doporučí, k čemu se dané víno hodí nejlépe tak, abyste si ho mohli co nejlépe vychutnat. Nic se nezadrhává vše funguje výborně. Pokud máte rádi víno, pak vás aplikace jistě potěší. Také je zdarma, což je velké plus.

Upravit
comments powered by Disqus