Velká uživatelská recenze povedené hliníkové Nokia 5

První tři modely Nokia s Androidem, zařazené do nabídky letošního léta, se pomalu dostávají na trh a my je postupně pořádně testujeme. Nokia 3 nás nadchla, jak dopadla Nokia 5?

0

Nokia 5 patří do střední třídy, zatím má jednoho levnějšího sourozence Nokia 3, kterou už jsme otestovali a nadchla nás, a také Nokia 6, která stojí zatím na vrcholu nabídky, než ji v polovině srpna zřejmě doplní Nokia 8

 

Nadšení, jaké v redakci způsobila Nokia 3, už pominulo a moc jsme se těšili, že budeme opět několik týdnů žít jen pro testovanou Nokia 5. Možná chyběl faktor překvapení jako poprvé, určitě nepomohla ani velikost, ale euforie prostě nedorazila. Nokia 5 je totiž pěkný, ale úplně obyčejný mobil, který ničím nevybočuje. 

Poctivý hliníkový mobil

Testovali jsme stříbrnou variantu. Mrzelo nás, že Nokia 3 byla jen v černé barvě, ačkoli je v nabídce například s luxusním bronzovým rámem, o to víc potěšila stříbrná varianta dražší sestřičky, která ukazuje, že pokud něco Finové umí, je to práce s designem a barevnými odstíny. 

Kovová vanička má zpředu broušenou hranu a ve spojení s leštěnými tlačítky vzbuzuje dojem o mnoho dražšího přístroje. To je ostatně vlastnost všech současných Nokií. Shora a dole je lemovaná výraznými plastovými pásky antén, které na tmavé verzi skoro zanikají, u světlé však designu nepomáhají a otvory pro audio jack, microUSB dobíječku a výdechy reproduktoru vypadají v plastu jako krátery. Jednu výhodu ale mají, zasahují přes celé rohy přístroje a budou ho chránit proti nevzhledným otlučením. 

 

Na zádech je typický nepatrně vystupující ovál pro fotoaparát s přisvětlovací diodou, také s jemnou leštěnou hrankou. Pochvalu si nezaslouží jen sloty pro dvě SIM karty a microSD, nelícují přesně a během používání je snadno nahmátnete. S nahmatáním můžete mít problém taky u ovládání hlasitosti, stejně jako u Nokia 3 jsou klávesy extrémně vysoko a s menšími prsty se na ně hůře dosáhne.

   

Komfortní displej s bradou od Krakonoše

Než začneme chválit jasně svítící displej, zastavíme se u zásadního prvku, který z krásného designu dělá úplně obyčejný. V době, kdy se na trhu pevně usadily bezrámečkové mobily a udávají trendy budoucnosti a hlavně zmenšují celkovou velikost obřích placek, přichází Nokia 5 vysloveně s rámy. Po stranách to ještě jde, ale zejména brada působí jak z jiné doby.

Díky tomu je mobil i zbytečně veliký (150 × 72.5 × 8 mm).

Uživatelská recenze Nokia 3 

Dojem nenapraví ani senzorové klávesy s mírně propadlým home tlačítkem kombinovaným se senzorem otisku prstů. Osobně pro mě mají ještě jednu nevýhodu, nevyhovuje mi tlačítko zpět vlevo a rád si ho nastavuji doprava pod palec, u Nokie volba v menu není dostupná, zřejmě proto, že jsou symboly pevně vyznačené na skle. 

 

Samotný 5,2" displej je ale lahoda pro oči, běžným pohledem pouhé HD rozlišení nerozeznáte a většinu času ho asi svěříte automatické regulaci jasu, protože naplno bude svítit jen na sluníčku. Prsty po něm při ovládání dobře kloužou díky 2,5 Gorilla Glass.

 

  • 5,2" IPS LCD 1280 x 720px  
  • Osmijádrový procesor Snapdragon 430
  • 2GB RAM
  • 16GB úložiště + microSD
  • 13Mpx fotoaparát, 8Mpx přední
  • baterie 3000mAh

Výkonu není na rozdávání

U Nokia 3 jsme se obávali procesoru MediaTec, během testování se sice choval předpisově a zadýchával se očekávatelně jen u náročnějších operací, u Nokia 5 se však výkon také nerozdával. Osmijádrový Snapdragon 430 není žádná výhra a za prodejní cenu 5490Kč bychom se rádi nechali rozmazlit něčím výkonějším. Rychlost je srovnatelná s levnější sestrou, vlastně je téměř totožná. 

 

Čistý Android 7.1 trochu váhá

Nokia má v plánu do svých modelů instalovat čistý Android, jak ho dodává Google, doplňuje jen svou aplikaci pro uživatelskou podporu, kde najdete i příručku a pro fotoaparát. Chybějící výkon je však přesto patrný, běžná jsou drobná zaškubnutí při otevírání seznamu aplikací tahem od dolního okraje, senzor otisku prstů je sice přesný, ale váhavý a u obou mobilů nás i přes 2GB RAM hodně zaskočila dvakrát nebo třikrát hláška "aplikace přestala neočekávaně pracovat". Je ale fakt, že v průběhu testování přišla do obou mobilů aktualizace Androidu a oba se viditelně zrychlily. U telefonů v této cenové hladině jde o normální stav, budeme doufat, že na očekávané Nokia 8 bude systém odladěn do detailů.

Parametry Nokia 5 v našem katalogu

Silná baterie téměř na dva dny

Hodně se nám líbila baterie, telefon jsme dost trápili, jak už to v testech bývá, ale nikdy se první den nevybil. O dobíječku se zpravidla hlásil až odpoledne následující den, dokázal vydržet i jeden celý odpočinkový víkend. Nebude tedy tolik vadit tříhodinové dobíjení, kdy se na polovinu kapacity dostanete asi po 50ti minutách. 

 

Fotoaparát má hodně megapixelů ale málo světla

Co jsme odpustili Nokia 3, nedáme Nokia 5 zadarmo. Ačkoli má papírově výrazně lepší fotoaparát, výsledky jsou opět srovnatelné. Během dne můžete na fotkách pozorovat možná více detailů a menší zkreslení, s ubývajícím světlem však kvalita rapidně klesá a mezi oběma mobily není rozdíl. Fotoaparát je tedy srovnatelný s konkurencí, ale my jsme čekali o moc více. Uživateli rozmazlenému dlouholetou kvalitou Nokií, sbírající mnohá ocenění, musí vytanout na mysli, že Android má ve zpracování fotografií obrovské mezery. A opět se jen můžeme těšit na Nokia 8 s nedávno oznámenou optikou Carl Zeiss a propracovanou fotoaplikací.  

   

Nokia 5 je solidní mobil

Nokia splnila očekávání. Ale jen proto, že jsem od ní v této cenové hladině nic zvláštního neočekával, snad jen fotografování a to mě vysloveně zklamalo. Zatímco Nokia 3 jsem nerad vracel, po Nokia 5 se mi stýzkat nebude. Hraje v tom ale roli moje nechuť k velkým telefonům a Nokia 5 mi za svou velikost nepřinesla ani obří displej, ani vysoký výkon. 

 

To však nebude platit pro většinu zákazníků, kteří nejsou rozmazleni vlajkovými loděmi, velikost ocení, za přiměřenou cenu dostanou špičkově zpracovaný kovový mobil v atraktivních barvách, perfektní displej, velmi dobrou výdrž a fotoaparát, který je sice nepřekvapí, ale je ve stejné kvalitě jako konkurence.

 

Co by mělo rozhodnout je prověřená značka z Finska s garantovaným bezpečným nejaktuálnějším Androidem bez zpatlaných nadstaveb, což je deviza, jakou za 5,5 tisíce nikdo jiný nenabídne. 

 

Patří do rubriky: Recenze telefonů
Upravit
comments powered by Disqus