Velká recenze Nokia Lumia 800, 1.část

Jak jsme avizovali v předchozí recenzi nového operačního systému Windows Phone, v redakci intenzivně testujeme nejnovější přírůstek mezi špičkové Nokia smartphones Lumia 800. Přečtěte si první uživatelské zkušenosti.

0

Recenzovat Nokia Lumia 800 je pro mě snadnější, nebo možná naopak složitější. Ačkoli se jedná o naprosto nový model, který v Česku zatím potkáte jen sporadicky u těch, kteří si ho dovezli ze zahraničí a je o to převratnější, že jako první obsahuje zbrusu nový operační systém Windows Phone 7.5 Mango, už jsme vlastně recenzovali jak systém i hardware.

Lumia 800 - fotoaparát, hudba, Marketplace, baterie, celkový dojem

Lumia nebo N9, všechno z jedné skořápky

Jak je to možné? Nokia Lumia je totiž hardwarově totožná s Nokia N9. Samozřejmě ne v útrobách, ale z pohledu uživatele se nic nezměnilo. Jedinou viditelnou změnou je doplněné tlačítko na boku přístroje, určené ke spouštění fotoaparátu a focení. Sousedí s dalšími dvěma pro ovládání hlasitosti a spouštění přístroje se zamykáním obrazovky.


Tělo klíčového modelu pro rok 2012 je opět z jednoho kusu polykarbonátu, v našem případě černé barvy, v nabídce se však i v České republice objeví velmi pěkná modrá a růžová varianta. Koncem ledna můžeme očekávat start prodeje především nejprodávanější černé varianty. Polykarbonát je vznešený výraz pro kus umělé hmoty, která je na omak sametově jemná, působí velmi bytelným dojmem a podle uživatelů fóra poměrně hodně vydrží, někdo tu už měl příležitost otestovat pád z velké výšky bez poškození. Mobil je poskládaný z čela, nikde žádné šroubky, nejdříve se do těla zasadí vnitřnosti a zacvaknou společně s diplejem. Že se jedná téměř o ruční práci si můžete prohlédnout na videu s výrobou Nokia N9, která je opravdu precizní.

Vybalování a seznamování s Lumia 800

Už jsme si zvykli, že krabičky Nokií jsou stále menší a menší, Nokia velmi dbá na ekologii a tak se šetří, kde se dá. Nejdřív to ale vypadá jako hranaté Kinder vajíčko, modrá neoznačená krabička skrývá další pomalovanou krabičku, ze které se vysouvá další krabička a ta je plná dalších malých krabiček s návody a příslušenstvím. Rozbalování je tedy ideální pod stromeček, škoda, že to u nás nebude ten letošní.

 

Nemohu si pomoci, ale balení Lumie tolik připomíná americkou konkurenci, že to až bije do očí. Zlí jazykové ale říkají, že je tomu úmyslně, aby se jablečné ovečky dobře orientovaly, až budou prchat k novému systému :-) 


Podobnost je i uvnitř, dobíječka je jen malý bílý špunt, který v zásuvce téměř přehlédnete, mobil se připojuje pomocí standardního USB přiloženým kabelem. Poslední jsou sluchátka, která jsem už od prvního pohledu ani nevybalil, protože se jedná o klasické špunty a s předchozími WH-701 přiloženými u Nokia N8 nebo X7 se nedají srovnávat.

První zapnutí Nokia s Windows Phone

Sejmutí ochranné fólie, která zakrývá celý mobil, umístění SIM karty a spuštění je jeden z nejkrásnějších obřadů u každé testované Nokie. Je už snad tradicí, že co model, to jiné umístění SIM karty. Lumia má microSIM v horní hraně, nejdříve je potřeba stiskem vyklopit krytku dobíjení, posunout západku a vyskočí šuplíček. Ale pozor! Na krytku není třeba vůbec tlačit, pokud se stiskne na správném místě, vyskočí sama a dobrovolně, aby jste nedopadli jako náš redaktor, který na Nokia N9 tak intenzivně otevíral, až promáčknul západku o milimetr nebo dva dovnitř mobilu. Protože pod západkou je microUSB dobíjecí konektor, denní operaci si nacvičte, aby jste se vyhnuli zbytečné opravě, která jistě nebude uznávaná jako záruční.


Nový formát SIM karty sice není překvapením, známe ho už z N9 a Nokia Lumia 710, ale přesto nám v redakci není příjemné, že nás opět čekají dlouhé časy nošení adaptérů po kapsách, než bude nahrazena ve všech modelech. 


Zacvaknout kartu, na boku stisknout tlačítko a pak už jen okamžiky očekávání. Start systému je rychlý. Velmi rychlý. Logo Nokia vystřídá logo Windows a už je tu obrazovka s živými dlaždicemi. Telefonovat lze vzápětí, žádné dlouhé vteřiny koukání na pohotovostní displej a čekání, až vstoupíte do menu. Tento stav se nezměnil ani později v provozu a po nainstalování 50ti aplikací, svižnost Windows Phone je obdivuhodná.

Windows Live účet, centrální mozek lidstva

Naprosto geniální je spuštění obsahu vašeho nového telefonu. Jediným zadáním uživatelského jména a hesla získáte během několika vteřin plně nainstalovaný telefon. Všechny vaše kontakty, kamarádi z Facebooku, následovníci z Twitteru, účty Flicker, Google a mnoho dalších. Kompletní kalendář, synchronizovaný například z Outlooku jsou okamžitě v mobilu, včetně kalendáře s událostmi a narozeninami z FB.

 

Veškeré aplikace, které jste kdy zakoupili nebo si zdarma stáhli se automaticky nainstalují do telefonu. To vše sdružuje Windows Live. Jednou si nastavíte účet a už nikdy se nebudete o nic starat. Proto všem uživatelům doporučuji si předem Windows Live založit na adrese www.windowslive.com 


Kdo startuje Windows poprvé, může si přenést obsah ze svého starého telefonu se Symbianem pomocí vestavěné aplikace Přenos kontaktů pře Bluetooth.

 

Displej

Displej je nejdůležitější součástí přístroje, provází nás denně a je jediným spojením s mobilem. Nokia zvolila pro Lumii typ AMOLED, který má několik specifických vlastností. Především je úsporný, dále má velmi syté barvy a je dokonale čitelný na přímém světle. Má však i svoje nevýhody, pouhým okem lze spatřit jednotlivé pixely a barvičky jsou značně přesycené.

 

Ačkoli se jedná o shodný typ, subjektivně se mi zdá nastavení displeje u Lumie lepší než u N9, kde musel být vydán opravný FW, nastavující bílou bělejší, snad aby i prádlo vypadalo na fotkách čistější. Lumia má Windows Phone, který staví hodně na vyhlazené grafice, kde je zobrazení pixelů méně patrné, základní černá barva systému nejen šetří výdrž baterie, ale také skrývá drobné nedostatky.


Na vrchu vše kryje sklíčko Gorilla glass. Údajně je téměř nepoškrabatelné, ale asi jsem při zacházení s mobilem příliš velký ras, protože jsem zvládl poškrábat jak Nokia N8, podobně mám během týdne vydatný šrám i na Lumii. Sklíčko je lehce vyboulené a doplňuje sametový dojem z přístroje, prst po něm dokonale klouže a napomáhá k ovládání více než svižnému Windows Phone.

 

Nový centrální seznam kontaktů nazvaný Lidé

Uživatelé MeeGo telefonů budou ihned vědět, o čem je řeč, majjitelé Symbianu budou z počátku dost překvapeni. Říká se tomu hub. V něm jsou integrované veškeré kontakty a k nim jejich služby. V hubu Lidé lze vyhledávat kontakty, získat aktualizace Facebooku, Twitteru a dalších účtů, které si nastavíte. Lidé se automaticky synchronizují s účtem Windows Live a trvale se zálohují.

Jedním kliknutím lze získat fotogalerii kamaráda z FB, jeho statusy, zavolat mu nebo napsat zprávu na kterýkoli účet včetně SMS. Lidé jsou nejsdruženějším místem pro každodenní správu kontaktů okolo vás, jakou jste kdy viděli a patří mezi nejsilnější zbraně Windows Phone. Už nikdy nepřijdete o své kontakty, už nikdy neminete žádný příspěvek nebo zprávu. Lidé jsou převratní a návykoví.

 

Nokia mapy a Nokia Drive v ceně

V čem bude Nokia před ostatními výrobci nabízející Windows Phone napřed? Například v integrovaných offline mapách. Ty jsou rozdělené podobně jako u Symbianu a MeeGo na dvě části, Nokia Mapy zobrazují mapové podklady, nabízí výpis zájmových bodů z okolí, dovedou vás na koncert nebo za nákupy. Nokia Autem je pak plnohodnotnou navigací zdarma, do které si můžete stáhnout kteroukoli z cca 200 zemí. Provázet na cestách vás bude známý hlas Zdeny.

 

Co je však pod pás je vyhledávání, zatím to vypadá, že Nokia Autem není schopná vyhledávat adresy bez online připojení, což je trochu v rozporu s deklarovanou vlastností offline. Protože to žádné jiné mapy Nokia nevyžadují, budeme doufat, že tento nedostatek Nokia rychle odstraní. Druhou chybějící vlastnostní je pěší navigace, která je korunním klenotem Nokie, má ji vypracovanou nejlépe ze všech výrobců a při toulkách v cizím městě nebo zemi je k nezaplacení. Zatím bohužel chybí, ale víme, že už se na ní intenzivně pracuje.

 

Pokračování v druhé části.

 

Upravit
comments powered by Disqus