Velká recenze: Nokia E90 Communicator pod drobnohledem 2. část

V první podrobné recenzi nového komunikátoru Nokia E90 se dozvíte nejpodstatnější novinky v ovládání Symbian S60 na šířku, nové funkce i celkové hodnocení portace nového systému do legendární koncepce. 

0

Symbian S60 na širokoúhlém displeji

Největší očekávání vzbuzoval operační systém Symbian ve verzi S60 ve spojení s vnitřním displejem komunikátoru. Majitelé starších modelů si nedokázali představit, že by odlišný operační systém dokázal výrobce rozvrhnout tak, aby zachoval veškeré výhody z dřívějška.

 

Ačkoli se zpočátku zdá výsledek rozpačitý, Nokia si dokázala s problémem poradit. Mnoho věcí nalezneme v očekávané umístění, díky Symbian S60 je však o mnoho více vlastností, které se chovají odlišně. Pokud je ale uživatel starších verzí S80 objektivní, v krátké době přivykne novému rozmístění ovládacích kláves a začne plně využívat výhod standardního prostředí. Z každého koutu je patrné, že vývojáři dobře znali požadavky z S80 a snažili se v rámci možností zachovat maximum zvýhodnění, která jsou právě u otevírací koncepce očekávána. Nejčastější obavy z přechodu na S60 byly zažehnány, většina aplikací si zachovala svůj dřívější vzhled.

Plocha, adresář, kalendář a systémové aplikace

Rozložení adresáře zůstalo s náhledem kontaktu v levém okně, kalendář je od dřívějšího na první pohled k nerozeznání, k dispozici jsou dva typy správců souborů, jeden z S60 a další velmi podobný průzkumníku. Ten umí navíc v pravém okně zobrazit náhled prohlížených obrázků.


Samozřejmě je vše podřízeno verzi S60, kalendář tedy není barevný a neumí přiřadit záznamům příznaky, kontakty vyhledávají pouze podle jména nebo příjmení, ignorují ostatní položky a ruší tak unikátní vlastnost S80 a prohlížeč souborů neumí pracovat s pravou polovinou okna.

 

 

Nejvíce se proměnila plocha. Je odrazem venkovního displeje roztaženého do formátu 800 x 352. Kdo zná vzhled plochy z Nokia E61, dokáže si neslavný výsledek představit. Ikon se vedle sebe vejde osm, pod nimi jsou k nahlédnutí aktuální události. Chybí oblíbená možnost bleskové poznámky, která patřila mezi stěžejní výhody komunikátorů. Nahradila je aplikace Aktivní poznámky v novém formátu s možností vložení odkazu na web, formátování textu a podobně dostupná přímo klávesou Notes. Odkaz lze pak lehce odeslat emailem, MMS nebo SMS. První dojem nebyl valný, ale i na takovou změnu se dá přivyknout, založení poznámky netrvá déle než tři kliky.

 
Menu komunikátoru

Novinkou je menu. Zatímco z venkovní strany nikoho tradiční S60 menu nepřekvapí, naprosto shodné je i uvnitř, překlopené na šířku. Jeho ovládání a principům je podřízené i ovládání tlačítky okolo displeje.  Novinkou jsou dvě klávesy vlevo od displeje pro příjem a zavěšení hovoru. To se může hodit kdykoli při práci a zákazníci jistě takovému ovládání spílat nebudou. Vpravo od displeje najdeme další dvě tlačítka. Celkový počet tedy klesl ze čtyř a pokud celý komunikátor otočíme otevřený na výšku, důvod takové změny bude najednou jasný.

 

Pravé ovládací klávesy jsou ve skutečnosti opět jen kontextovými klávesami jak je známe ze všech přístrojů. Naprosto tedy zmizel princip ovládání pomocí tlačítka menu, které otevřelo na displeji nabídku podobnou stolnímu PC. Jde o největší a nejcitlivější změnu, komunikátor se touto změnou velmi oddálil od tradiční koncepce a přiblížil se hodně běžným smartphones.

 

Pro každou operaci je třeba vyvolat nabídku, v ní listovat a pak potvrdit, stejně jako u všech telefonů S60. Přivyknutí však trvá jen několik dní a pro toho, kdo nevidí chytrý telefon S60 poprvé, bude vše brzo na svém místě. Ostatním lze rozhodně doporučit přejít na krátkou dobu k běžnému přístroji Symbian S60, jakými jsou například Nokia N95 nebo N73 a přizpůsobit se přechodu. Ten kdo vyzkouší S60 totiž rychle ocení rozsáhlé úpravy zobrazování, které vývojáři učinili pro snadnější přechod.


Práce a dokumenty v první řadě

Pokud si někdo koupí takhle velký přístroj, očekává od něj především nadstandardní pracovní nasazení. Po letech váhání nás může potěšit, že nový model komunikátoru dostál svému jménu na výtečnou. Jen vyjmenovat všechny technologie nám zabere pěknou část tohoto odstavce. Přístroj je možné spojit s okolím několika různými způsoby. Především telefonuje ve všech známých pásmech GSM, současně také v sítích 3G, připojí se pro internetový hovor také do Wi-Fi. Také data přenáší všemi běžnými kanály přes GPRS, EDGE a nově také HSDPA. Zatím to není jisté, ale zřejmě nabídne i signalizaci HSDPA připojení na displeji ikonou. Nechybí infraport ani Bluetooth 2.0 s podporou stereo přenosu hudby do sluchátek.
Kdo potřebuje připojení kabelem, ten využije standardní miniUSB konektor i pro Mass Storage. Častý dotaz je k dobíjení, USB bohužel nedobíjí.


Přechodem na S60 bohužel zmizela podpora faxu, ačkoli jde o vyšumělou technologii, jistě se najdou uživatelé, kteří to komunikátoru vyčtou. Náhradou je rozsáhlá zpráva mailů včetně všech příloh, chybí pouze podpora pro nové formáty Microsoft Office 2007. Dokumenty lze číst i editovat ve vestavěném Nokia Office Tools, otevírat lze pohodlně i několikamegové soubory xls.

V komunikátoru je podstatný i prohlížeč internetu. Ten je oproti Opeře v S80 spíše zklamáním. Je sice velmi rychlý a lze na něm internet prohlížet téměř shodně jako na počítači, je ale příliš poplatný displeji postavenému na výšku, neumí odzoomovat celou stránku tak, aby byla celá viditelná na displeji a práce se záložkami není tolik  komfortní. Přesto lze zejména díky vysokému rozlišení displeje ocenit pokrok a těšit se na změnu. Drobnou nevýhodou je díky chybějícímu joysticku nemožnost kopírování textu z webu označením. Novinkou je pak nástrojová lišta přímo v prohlížeči, která se otevře kliknutím do prázdného prostoru stránky a nabídne ikony zpět, tisk, kopírování a vyhledávání.


Třešničkou na dortu je vestavěná podpora GPS. Ačkoli jde o velmi účelově instalovaný čip a po zkušenostech s N95 s ním někteří nemusí být spokojeni, je v ceně a funguje. Aplikace Mapy je součastí firmware, poskytuje plné prohlížení podrobných map světa zdarma, instalovat je možné přes PC nebo stažením dat přes Wi-Fi nebo ze sítě operátora. Funguje také plánování trasy a mapka a demo trasy. Pokud budete žádat i navigování hlasem, lze za rozumné poplatky od Nokia dokoupit plnou verzi, která je přenosná mezi přístroji.

Fotí, hraje stereo hudbu i video

Co dalšího nám přinese nový operační systém? Především standardní podporu běžně dodávaných funkcí. Mezi nejvyhledávanějšími je přehrávač multimédií, hudby ve formátu MP3 nebo AAC, videa MPEG4 nebo 3GP. Dvěma vestavěnými stereo reproduktory může proudit do okolí také FM rádio. Hlasitost je ohromující, kvalita zvuku není špatná, nemohu se ale zbavit dojmu, že monoreproduktor Nokia 6230i nebo 6300 je výrazně zabasovanější a lépe se poslouchá. Takový dojem mám ale ze všech Symbian telefonů i po aktivaci ekvalizéru, nejde tedy o neduh E90.


Sledování videa je událostí. Ačkoli je displej fyzicky menší než u předchozích modelů, rozlišení je výrazně vyšší a změnil se také poměr stran blíže ke širokoúhlé televizi. Dobrý výkon procesoru a dostatek volné paměti umožní sledovat i celovečerní film v dobré kvalitě. Pro jeho umístění je k dispozici slot pro karty microSD až do deklarované kapacity 2GB, odzkoušeli jsme ale s úspěchem i 4GB. Vnitřní paměť nabízí dalších 128MB.


Komunikátor má i fotoaparáty. Zatímco vnitřní kamera s rozlišením QCIF je vhodná jen pro videohovory v síti 3G, venkovní fotoaparát pracuje s třímegovým čipem. Focení postrádá mnoho nastavení známé z multimediálních modelů a nemá ani věhlasnou optiku, přesto pořídí snímky ve vynikající kvalitě a natočí video ve vysokém rozlišení 640 x 480px.


Baterie a její výdrž

Zdálo by se, že zařízení vybavené tolika technologiemi si vyžádá v základním balení batoh s příruční elektrárnou. Překvapivě není zkušenost s výdrží tak špatná. Ačkoli jsme osahávali první vzorek s anglickým menu a přesto že verze firmware byla více než ranná, komunikátor statečně telefonoval a podroboval se testování i více než den na jedno nabití. Trochu nás děsilo výrazné zahřívání při připojení přes Wi-Fi, ale jde v poslední době o běžný jev u všech Nokia Symbian přístrojů a tak si zvykneme, že v zimě bude komunikátor poskytovat o jednu službu navíc.

 

Sledování videa a přehrávání hudby nebylo možné změřit, přístroj prošel tvrdou zkouškou během srazu klubu komunikátorů a S60.cz a samozřejmě nemohl odolat takové zátěži. Integrovaná baterie měla kapacitu 1470mAh, což je o polovinu víc než u problémové Nokia N95. Budeme tedy doufat, že v přístroji zůstane až do výroby a nebude nás nutit dobíjet příliš často.


Konečným verdiktem je pochvala. Jako vše je i Nokia E90 Communicator plná kompromisů, lze jí vyčíst vysokou váhu nebo velikost, ale v součtu je už nyní ve fázi testování důstojným nástupcem všech komunikátorů Nokia. Ačkoli se zdá, že přetrhala všechny historické vazby, za velmi krátký čas začne každý majitel oceňovat výhody standardního systému Symbian S60 s možností instalace svých oblíbených aplikací.
P.S. A vibruje. Konečně. A to tak, že velmi :-)

Upravit
comments powered by Disqus