Velká recenze Nokia C7

Připravte se na recenzi která bude velmi přísná, jaké je soužití s New Symbianem a co mi na Nokii C7 vadí? Poradíme vám nejlepší Facebook aplikaci pro New Symbian. 

0

Chtěl bych vám pomoci při rozhodování se o "Novém Symbianu". Nedůvěra našich čtenářů a nekompromisní konkurence mě přivedla k velmi přísnému hodnocení Nokie C7. Jako mobilní "zhýralec" mám zkušenosti se spoustou modelů i značek a proto není jednoduché mi nabídnout telefon se kterým bych byl spokojený.

 

Přesedlal jsem z iPhone4 a tak to nebude mít Nokia C7 vůbec jednoduché. Pokud by jste si přáli detailní recenzi, musel bych ji rozdělit do několika jednotlivých článků. Domnívám se totiž, že nikoho nebaví číst články o šesti A4. Můžete se proto ptát v diskuzi na informace které vás zajímají a pokud to bude možné, budu se snažit vám stručně odpovědět. 

 

Vzhled telefonů je velmi osobní záležitost a snažím se vždy tomuto hodnocení vyhnout. Tentokrát musím konstatovat že design i materiály se C7 povedly na jedničku. Optimální rozměry a povedené užší tělo podporují velice pohodlné držení telefonu. Všechny klávesy na telefonu jsou hardwarové a odpadají typické problémy optických kláves jako nechtěné reakce při tažení prstu nad takovou klávesou.

 

Telefon je vybaven novým operačním systémem New Symbian (prosím používejte Nový Symbian ne Symbian3). Tato nová verze si zachovává původní vzhled ne zrovna vychvalovaného Symbianu páté edice. Právě vzhled podobný Symbianu 5th vzbuzuje obavy, jestli se vůbec něco změnilo. Můžu konstatovat: asi nejdůležitějším faktorem při vývoji New Symbianu byla rychlost, ta je opravdu na nejvyšší úrovni. 

 

 

Co mi na New Symbianu vadí, jsou textová pole. Dám vám příklad: chcete zadat text do kalendáře a vyskočí vám nové okno pro psaní, po napsání textu musíte zvolit zelenou "fajfku" a poté se přenese text do patřičného pole. Nerozumím proč se po dotyku nevysune pouze klávesnice a nevyplníte v přímém náhledu patřičné pole? Této vlastnosti, která je na všech místech kde potřebujete psát, bych se nejraději zbavil.

 

    

 

Velice praktické jsou 3 pohotovostní obrazovky. Podle mých osobních zkušeností je to nejpřehlednější pohotovostní režim s jakým jsem měl možnost pracovat. Základní nabídka widgetů není příliš rozsáhlá, musím ale konstatovat že mi v podstatě žádný nechyběl. 

 

Fotoaparát má kvalitní statické snímky i video. Při focení pohybujících se objektů budete mít problém zachytit ostré snímky. Fotoaparát totiž nemá autofocus. V nastavení máte možnost přiřadit fotografiím polohu, ale tuto možnost nedoporučuji zapínat. Telefon neumí použít rychlé přiřazení polohy pomocí mobilní sítě a pro lokalizaci používá GPS. Přestože podporuje A-GPS v OVI mapách, pro přibližnou lokalizaci místa focení bez použití GPS, ji využít neumí. Pokud budete mít aktivované přiřazení polohy fotografiím a pořídíte snímek v místnosti telefon bude v určitých intervalech hledat GPS a řádně vám pohne baterií. 

 

V minulých článcích jsem se vyjádřil, že největší slabinou New Symbianu se mi zdá internetový prohlížeč. Nyní po zkušenostech s C7 si to již nemyslím. Prohlížeč není špatný, jen by si zasloužil větší rozlišení displeje. Opět se zde ale setkáte s již popisovaným textovým polem a to je velmi nepříjemné.

 

        

 

Největší slabinou C7 je e-mailový klient. Nokia se chlubí největší kompresí mailů ze všech konkurentů, možná operátoři jásají, mě se ale stávalo že rozsáhlé maily jaké posílá Alza nebo Mironet prakticky nikdy nedorazily do telefonu celé (viz. foto). Tyto maily se skládají ze spousty malých obrázků a po cestě se mi vždy nějaký ztratil. HTML e-maily tento vestavěný klient umí lépe než Profi Mail, který jsem vyzkoušel v C7. Představoval bych si, kdyby uměl tento e-mailový klient skládat konverzace se stejným předmětem do jednoho příchozího mailu, pod který by se přiřazovaly nové příspěvky ve vláknu jako je tomu u Gmailu.

 

    

 

Osobně jsem si oblíbil Facebook jako nástroj pro komunikaci s přáteli. Pro tento případ má New Symbian aplikaci Sociální sítě která je propojena s kontakty telefonu. Můžete si také stáhnout z OVI externí aplikaci Facebook (zdarma), která má navíc aktivní widget.

 

U obou aplikací jsem bojoval s upozorněním na jednotlivé komentáře, které mi prostě nechodilo po dvou dnech ani v jedné z aplikací. Jako nejlepší variantu jsem po čtyřech dnech poctivého zkoušení vyhodnotil aplikaci Socially z OVI, která umí každé půl hodiny zobrazit novinky na pohotovostní obrazovce ve vlastním okně, vypisuje veškeré události a zmeškané zprávy. Rozhodně momentálně nejlepší Facebook aplikace pro New Symbian.

 

    

    

 

Hudební galerie je stejná jako u N8 a šlape rychlostí blesku. Nově přibylo listování v horizontální pozici mezi obrázky alb, při poklepání alba se přiblíží a zobrazí skladby. Výstup hlasitého reproduktoru je naladěn na vyšší tóny a 5800 opět nebyla pokořena.

 

 

Galerie obrázků při posouvání fotografií rolováním dolů je natolik svižná, že se vám nestane jejich zdlouhavé načítání. Otevřete galerii s tisíci obrázky, švihem posunete náhled všech fotografií a ty letí po displeji bez načítání - tak to má být! Pokud máte aktivní Sociální sítě můžete sdílet obrázky na Facebook přímo z galerie jedním dotykem.

 

Co závěrem dodat?

Nokia C7 je jako stvořená pro ty, kteří potřebují občas pořídit slušné snímky, sdílet přes Bluetooth hudbu - obrázky, často konverzují přes sms, vyžadují špičkově propracované kontakty a telefonní funkce, vyžadují kvalitní navigaci s nejnovějšími mapami a design hraje nezastupitelnou roli.

 

Na čem musí New Symbian neprodleně zapracovat jsou e-maily ty běžnému uživateli stačí, na profi mailovou komunikaci to není. Nikdo z konkurence nepodceňuje ani Facebook a zde musí v mém případě zastoupit Nokii externí aplikace Socially - tohle by Nokia neměla podceňovat. 

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus