Uživatelské postřehy z přechodu na poslední verzi Symbianu Belle FP2

0

Poslední aktualizace Symbianu Belle se Nokii povedla, z pohledu konzervativního uživatele však nepřinesla jen vylepšení.

Poslední aktualizace Symbianu Belle se Nokii povedla, z pohledu konzervativního uživatele však nepřinesla jen vylepšení.

Nedávno jsem vyměnil redakční Nokia X7. Jelikož jsem po nejrůznějších zkušenostech s aktualizacemi Symbianu dost skeptický, používal jsem v ní starší verzi Anna. Nic mi nechybělo, vše bylo tak, jak bylo u Symbianu už několik let zvykem, doplněno o několik vylepšení. Rychlost byla po odinstalaci nejrůznějších doplňků od Nokie výborná, takže jsem neměl žádný důvod přechodu k verzi Belle a jen jsem se usmíval připomínkám uživatelů, kteří okamžitě po vydání FP2 aktualizovali jako o život, jakoby si nepamatovali na předešlé aktualizace, a řešili nastalé problémy.

     

První seznámení s Nokia 808 Pure View

Výměna za poslední Symbianovou Nokia 808 PureView, na kterou jsem se velice těšil, ale znamenala přechod na Belle FP2. První seznamování ihned potvrdilo moje obavy, menu rozplácnuté na jedné obrazovce, díky kterému vzniká chaoz v aplikacích. Co vedlo Nokii k tomuto kroku? Naštěstí nebyla odstraněna možnost vytvořit si složky a roztřídit zástupce kam patří. Jenže tím pouze uživateli přidělávají práci. Ale abych na začátku pouze nehanil, mile mě překvapila výsuvná roletka, o které bych si nikdy nemyslel, že může takovým způsobem zjednodušit život. Jediné co bych jí vytkl, je nutnost zavírání pomocí gesta sunutí prstu. Na obrazovce mohlo být přidáno tlačítko v podobě křížku, ovšem to je jen malý detail na kráse.

Rychlost systému Belle FP2

Na samostatnou kapitolu by vydalo srovnání systému s konkurencí v rychlosti odezvy a celkových reakcí. Pamatuji si první verze Symbianu "na třetí" a Belle FP2 mi připadá jako zcela nový systém. Příliš nechápu uživatele konkurenčních zařízení, když kritizují nový Symbian za rychlost. Ono je možné ještě zrychlit? Jelikož systém jako takový reaguje velice rychle a nikde jsem nezaznamenal žádné prostoje, které by práci s ním jakkoli zpomalily. Také při zapínání telefonu jsem byl mile překvapen. Jsem zvyklý z mé primární N96, že pokud ji zapínám, můžu několik minut dělat něco jiného a až potom se začít věnovat telefonu. Tady je načtení opravdu otázkou několika desítek sekund.

Co mě u Belle FP2 zklamalo je absence PDF čtečky. Potřebujete prohlédnout PDF soubor, máte v ruce Symbian a ani nepřemýšlíte nad tím, že by chyběla funkce, která byla v systému odjakživa. Zde se opět potvrdily mé zkušenosti, že nový systém nepřinese vždy jen vylepšení, ale obratem sebere i standardní služby, na které byl uživatel zvyklý. (Aktualizace: PDF čtečka ve firmwaru je, ovšem mám problém s USB, tudíž nemohu přehrát fw a při trojhmatu se pravděpodobně smazala)

 

Nové rozložení klávesnice

Klávesnice je v telefonu využívaná velice často. Symbian Anna ji měl výbornou a na qwertz klávesnici se dalo psát docela rychle. Klávesnice u Belle FP2 mě ovšem zklamala. Nevyhovuje mi přesun funkcí pod hvězdičkou a křížkem v klasickém alfanumerickém rozložení na výšku. Přepínání na čísla se přesunulo pod hvězdičku, kde se v minulosti vyvolávaly pouze doplňkové znaky. Chybějící znaky otazník a vykřičník zase degradují klávesnici na šířku. Extrémně obtížný úkol je pohyb v rozepsaném textu, šipky pro posunutí kurzoru se zobrazují zcela náhodně a stejně rychle jako se objevily, také mizí. To by pro mě byl důvod, proč bych se raději vrátil k Anně a oželel zbylé výhody.

     

Fotogalerie

Vyrovnám opět negativa s pozitivy a vychválím aplikaci fotogalerie. Ačkoli už na Anně fungovala výborně, Belle FP2 ji posouvá opět kupředu. Rychlost zaostření po přiblížení fotografie je okamžitá. Vše maximálně zjednodušeno a v přehledném podání. Chvíli mi tedy trvalo zjistit, jakým způsobem se dostanu k informacím o fotkách, ale jinak nemám výtek. Přebývají mi snad jen obrázky s daty jednotlivých dní. Některým uživatelům může chybět z Anny vytváření alb, ale s touto absencí se Nokiácká galerie potýkala již dříve a lze ji snadno nahradit aplikacemi třetích stran např. pomocí Resco Photo Viewer apod.
Jsem opravdu nadšený z rychlého přepínání mezi galerií a fotoaparátem. Vyfocení fotografie a její následné otevření v galerii přes odkaz v aplikaci fotoaparát je otázkou okamžiku. Velmi rychlé je také pořízení snímku z lockscreenu. Stačí zmáčknout spoušť a maximálně do tří sekund můžete mít první obrázek.

     

Webový prohlížeč

Nejnovější verzi, mojí zřejmě nejpoužívanější aplikace na dotykovém telefonu, se nedá upřít obrovský krok kupředu. Rychlost načítání a posouvání stránek je výborná, chybí mi ale klasická "menu" obrazovka v prohlížeči. Nyní jsou všechny položky v jednom seznamu a působí to nepřehledně.

Závěr

Přehled změn z pohledu běžného uživatele zakončím konstatováním, že jsme se konečně dočkali čistého Symbianu. Nokia v Belle FP2 konečně vynechala nejrůznější zbytečné aplikace vestavěné přímo do firmwaru telefonu, které postrádaly možnost odinstalace a celý systém tak dostal zcela jinou dimenzi.
Máte stejné, nebo odlišné názory a jak celý Symbian Belle FP2 vidíte vy? Těším se na vaše příspěvky v diskuzi.

Upravit
comments powered by Disqus