Když společnost HMD Global v březnu letošního roku oznámila a následně představila produktovou řadu Nokia, zmocnilo se mě zvláštní chvění. Ano, patřím k těm staromilcům, pro které byla Nokia svého času alfou i omegou mobilního života. Mezi novinkami s Androidem byla ohlášena i inovovaná tlačítková legenda Nokia 3310.
Netrpělivě jsem projížděl Internet a sosal každou zmínku o datu uvedení na trh. A pak to konečně přišlo. Na stole přede mnou ležela ONA ... TŘICETTŘIDESÍTKA! S přimhouřením oka opravdu hodně podobná dřívější legendě a narozdíl od ní se jí nedá upřít velká dávka sympatií.

Nokia 3310 je prcek
První pocit z 3310 byl zvláštní. Ruka už roky zvyklá na telefony s +- 5" displeji jakoby neuměla tuhle staro-novinku uchopit a vysílala signál "sakra je to malinkaté". Proto jsem z hlubin šuplíku vylovil původní 3310 (pamětníkům se omlouvám, je to 3330) a začal porovnávat.
Na výšku a šířku jsou obě 3310, když pomineme nějaký ten milimetr, skoro stejné. Zásadní rozdíl je v tloušťce, konkrétně 115.6 × 51 × 12.8mm. Novinka zhubla asi o polovinu a díky tomu se v chlapské ruce možná drží méně jistě. Zásadní změnou prošlo ovládání telefonu. Zmizela původní centrální klávesa NaviKey, [C] i dvojice šipek, které nahradilo čtyřsměrné tlačítko s potvrzovacím středem a dvojice kombinovaných kontextových kláves. Přední straně naprosto dominuje displej s úhlopříčkou 2,4", nezvyklé černé prostředí působí opticky větším dojmem, než ve skutečnosti je.

Prostředí a fotoaparát Nokia 3310
Úplně nové ovládání
Novinka nemá Android, prostředí telefonu je proprietární Nokia Series 30, někdy označované jako S 30+. Jde o klasickou matici ikon, která je důvěrně známá každému, kdo vlastnil nějakou novější tlačítkovou Nokii. Horší je to s přehledností, ikony jako Telefon, Zprávy, Nastavení, Galerie jsem rozeznal na první pohled, ale většina dalších je hodně nejasná, například u Čítače, Záznamník nebo Doplňky jsem hodně váhal a pomohlo mi až zobrazení názvu ikony v levém horním rohu displeje.
Ovládání telefonu může dnešnímu uživateli dotykových displejů připadat krkolomné. Moje prsty si naštěstí brzy vzpomněly na "zlaté časy" a se čtyřsměrnou klávesou a potvrzovacím středem se skamarádily razdva. Hodně nezvyklé jsou kontextové klávesy, ve skutečnosti jsou dvě a dvě spojené do páru.
Komentář: Retro Nokia 3310 okouzlila, jde o tradiční evropský marketing
Barevný oblázek jako pírko
Nokia 3310 byla legendární také díky barevným výměnným krytům. Na novince můžete sejmout jen zadní část, pod ní je sice vidět podobně zacvaknutý přední kryt, ale zajištěný šroubky a uživatelsky ho vyměnit nelze. Malou záplatou jsou alespoň barevné varianty, testovali jsme klasicky modrou, později mají být dostupná i stejně obvyklá šedá a zářivě žlutá, Vodafone má nabízet i červenou.
S telefonem už nebudete chtít zabíjet hřebíky, v ruce je jako pírko, přesto z něho jde přiměřený pocit bytelnosti. Vše je zaoblené, perfektně lícuje a v ruce je prostě sexy. Hodně jistý stisk kláves se vám bude hodit, až se budete rozpomínat, jak se vlastně píší SMS zprávy pomocí slovníku T9.
Pěkný chyták v menu
Žádná wifi, připojení je pouze přes placené EDGE. Doinstalovat lze jen java aplikace, o nichž dnes většina zákazníků ani neví, že existují. A to je ve spojení s nepřehlednými ikonami pěkný chyták. Každý, kdo vezme mobil do ruky, okamžitě hledá hada. A neomylně zamíří k herní ikoně. Jenže ta neotevře hry, ale Opera Mobile Store s aplikacemi. A spustí internet. Co by vás na běžném mobilu nepřekvapilo, na předplacené kartě okamžitě aktivuje internet. Každý den mi na testovací SIM někdo aktivoval datový balíček na den. Prehistorických java aplikací už navíc moc není, chybí mezi nimi především nepostradatelný Messenger, paměť mobilu je jen 16MB, naštěstí rozšiřitelná o microSD kartu.

Nokia 3310 umí Internet a hada
Tři bonusy hloupého telefonu
Jak jsem si tak s telefonem hrál a kochal se starými časy, napadlo mne, zda je Nokia 3310 v dnešní době smartphonů vlastně k něčemu použitelná. Dá se s ní dělat něco víc, než si zavolat, poslat SMS? Rychle jsem si odpověděl ANO! Z funkcí, které osobně vnímám jako užitečné, bych rád zmínil tři.
První, a pro mne zásadní, je předinstalovaný prohlížeč Opera mini. Kdo Operu v její minimalistické verzi zná, tuší, že se díky ní nestane hvězdou sociálních sítí, ale na prohlížení jízdního řádu nebo hledání nejbližšího bankomatu bohatě postačí a v případě nouze zvládne i Facebook nebo zprávy na chatu. Více toho asi na staré 2G síti prohlížet nebudete, rychlejší internet není dostupný. Ale díky kompresi dat a celkové nenáročnosti Opery se k požadovaným informacím člověk dříve či později dostane.
Parametry Nokia 3310 v našem katalogu
Druhou předností je fotoaparát. Rozhodně by jste si s ním nechtěli dělat fotky do rodinného alba, ale 2MPx s pevným ostřením stačí na rychlé zdokumentování poznámky, jízdního řádu na zastávce nebo nákupního seznamu.
Třetím bonusem je pro mne výdrž baterie. Ta není způsobena ani tak baterií samotnou, která má kapacitu 1200 mAh, ale spíše omezenou konektivitou, malým displejem a "hloupostí" telefonu. Průměrně jsem se na jedno nabití přes běžný microUSB dostal na týden provozu. Pokud bych neustále 3310 nebudil a nehrál si s ní, pak by nebyl problém vydržet bez nabíječky 10 dní nebo i dva týdny, výrobce dokonce uvádí jeden měsíc.
Pro koho je Nokia 3310?
Možná se vám v hlavě honí stejná otázka jako mně, pro koho je vlastně nová Nokia 3310 určena? Já ji vidím v rukou cestovatelů do krajin, kde vzduchem nelétají gigabajty a kde není elektrická zásuvka na každém rohu.
Je vhodná jako druhý mobil pro vytížené telefonisty, kteří rádi ušetří baterii ve svém hlavním chytrém telefonu a využijí extrémně pohodlné telefonování s tlačítky. A také pro nenáročné uživatele, malé děti, důchodce, jako pracovní mobil na stavbu, do kanceláře nebo terénu. V neposlední řadě se hodně rozmohl pojem "mobil do hospody", mladí lidé si často berou levný mobil na párty, aby případně za pokročilé noci nepřišli pod vlivem alkoholu o svůj hlavní přístroj.
Dobře poslouží i jako lehký MP3 přehrávač na sport, ze kterého si i zatelefonujete, v krabici jsou přiložená poměrně slušná sluchátka, připojitelná běžným 3,5mm jackem na dolní hraně telefonu.
Tabulkové srovnání všech tlačítkových telefonů Nokia
A pak jsou tu nostalgici jako já, na které výrobce velmi úspěšně útočí. Nebyl lepší marketingový tah, než oživit největší legendu, nahrát do ní hada od Gameloftu (který s původním nemá vůbec nic společného) a ještě jim prodat běžný tlačítkový mobil v novém krytu za dvojnásobnou cenu. Podle ohlasů to novináři slupli i s návnadou, nepíší o ničem jiném a zákazníci se v prodejnách i přes vyšší cenu 1590Kč předhánějí.