Uživatelská recenze a osobní dojmy ze zlevněné luxusní Nokia 8 Sirocco za 14990Kč

Nokia 8 Sirocco je splněným snem milovníka Nokia. Navíc mám rád od uvedení Samsung Galaxy S6 zahnutí displeje do stran, a tak mě těší ještě víc. A konečně znovu zažívám obdiv okolí místo letitého opovržení z Lumií.

0

Jak už je mým zvykem, nečekejte odborné hodnocení parametrů, kdo mě čte ví, že se mu vyhýbám, soustředím se na celkový pocit z přístroje, který je podle mě daleko podstatnější. Užijete si osobní dojmy letitého nadšence Nokie, který dostal do ruky luxusní hračku a pěkně subjektivně ji rozebere. 

 

 

Před zahájením testování Nokia 8 Sirocco jsem studoval světové recenze a lehce jsem se obával, co nás čeká. Objevovaly se v nich totiž výtky, které by prémiový mobil za dvacet tisíc rozhodně mít neměl. Ze zkušenosti vím, jak jsou recenzenti rýpaví, přesto ochlazovali moje nadšení. Naštěstí neprávem, nedostatky tu jsou, ale skvělý dojem zvrátit nedokáží.

Sirocco vždycky bylo a i dnes zůstalo mazlem

Vytáhnout legendární název Sirocco a plácnout ho na soudobou placku s Androidem mi přišlo už trochu silné hraní na city. Oživit Nokia 3310 byl fajn marketingový nápad, opovážit se sáhnout na matrixový banán 8810 už je silnější káva, ale srovnávat úžasný titanový design Sirocca 8800 z roku 2006 mě původně příliš neoslovilo. 

 

Tenhle dojem vás opustí ihned po vybalení z fádní nudné krabice. Takhle krásný telefon už se dnes vidí jen zřídka, emoce z něj stříkají ze všech stran. Záviděl jsem Samsungu jeho zahnuté displeje a překvapilo mě, že ostatní výrobci se do nich příliš nehrnuli. A najednou je tu milovaná Nokia, která si dokázala vyhrát se zaoblením displeje i zad, navíc podtržené stříbrnou linkou, neboť celý rám telefonu je z broušené ocele. To má samozřejmě vliv na hmotnost 177g, která je na samé hranici únosnosti a vlastně je trochu problém ji vůbec zjistit, protože ji HMD radši nikde neuvádí.

 

Ocelový rám, tenký jako břitva

Rám přesahuje zcela úmyslně, aby chránil obě skleněné plochy pokryté Gorilla Glass 5 a protože je velmi tenký, citelně tlačí do ruky. Rozhodně neřeže, jak jsem si ledaskde přečetl, ale cítit je a v HMD si toho byli zřejmě dobře vědomi a preventivně přibalili do krabice hrůzný plastový kryt, který bych si na podobný telefon nenasadil ani při fárání do dolů. Navíc mobil rozhodně není do ruky málo široký, protože má tradiční poměr stran displeje a s pouzdrem už se mi téměř nevejde do ruky. 

 

Platí ale výtka z jiné recenze, v ocelovém rámu je z boku šuplík na SIM kartu, který naprosto nelícuje. Všimnete si toho pravděpodobně jen při prvním vkládání karty, ale prstem na něj budete narážet po celý život. U mobilu s názvem Sirocco za 20 tisíc? No pardon, to bych nečekal. Velkou chloubou nejsou ani jediná tři tlačítka, přesně lícují s ocelovou hranou a náhmatu nepomáhá ani ne zrovna ideálně posazené tlačítko Power, na to se ale dá zvyknout a je to daň za luxusní vzhled. 

 

Záda jak od Armaniho

A jak mazlíka otočíte, zůstanete zírat s otevřenou pusou. A to bez nadsázky. Skleněná záda jsou hlavním poutačem, s logem Nokia uprostřed (a nelíbivým logem AndroidOne), perfektně zapuštenou čtečkou otisků prstů a luxusním bobečkem dvoučočkového fotoaparátu Carl Zeiss.

Nokia Sirocco s líbivým prémiovým designem zad a výrazným fotoaparátem

Vystouplý fotoaparát je chráněný kovovým rámečkem a brání poškrábání zad, ale způsobuje, že se telefon na stole opírá o dolní hranu, která, ačkoli krytá Gorilla Glass, už po dvou měsících dost překvapivě nese patrné oděrky. 

 

Sirocco na sebe všude poutá pozornost. Do nedávna jsem spokojeně chodil s Nokia 8 a lidé jsou zvyklí, že mám "tu značku, co si to u zákazníků pěkně pohnojila". Byla perfektní, ale jestli jí něco chybělo, je to wow efekt. Prostě nudná hliníková placka. Nokia Sirocco je jiná káva, nejvícmě pobavila hláška jedné z kamarádek: 

Svůj iPhone bych nejspíš nikdy nevyměnila, ale Sirocco by mi v rozhodování hodně zamotalo hlavu, hezčí mobil jsem neviděla.

 

Displej je prémiový jen tak trochu

A pak rozsvíte velký displej a zjistíte, že ne všechno pozlátko, co se třpytí, musí být dokonalé. Zabírá většinu plochy, nahoře i dole jsou stejné, nerušící okraje. Dokonce tak stejné, že díky chybějícímu logu na čele máte problém na první pohled rozeznat, kde je nahoře a kde dole a nejednou mobil vezmete do ruky vzhůru nohama. 

 

Ze dvou věcí nevýskám radostí a nemůžu se rozhodnout, která mě netěší víc. Zahnutí do stran je pro mě hlavním tahákem, jenže v HMD ho příliš nezvládli. Ve všech recenzích se skloňují výrazné změny barvy v hranách, které na bílém pozadí vytvářejí modré pruhy, měnící svůj odstín podle úhlu pohledu. Doufal jsem, že to nebude tak strašné, ale nedá se to přehlédnout. Faktem ale je, že si toho během měsíce přestanete všímat a vlastně vám to bude jedno. Přesto doufám, že to vývojáři v příštích verzích trochu potlačí softwarově. Podobně by měli zapracovat na nechtěných dotycích při držení, kterými trpěly i první Samsungy, ocelová hrana je tenká a dotykům prstů na kraje displeje se občas neobráníte. 

 

Co mě ale zřejmě štve ještě víc, je celkový modrý nádech. Studené barvy jsou viditelně do modra, teplé jsou zas přebarvené jak od korejců. Ve srovnání s mojí předchozí Nokia 8 je to extrémně markantní od prvního pohledu, Sirocco má vedle ní celkově studenější nádech se slabším jasem. Nese to sebou také malinko horší čitelnost na prudkém slunci, i s jasem naplno v letošním parném létě jsem občas mžoural a luštil písmenka. Tady je hodně znát chybějící nastavení teploty, Nokia se sice vytahuje čistým AndroidOne (který samozřejmě neexistuje, každá Nokia je osazená Launcherem 3), ale díky němu je ochuzená o prémiové funkce, které někteří výrobci doplňují z vlastního vývoje.

 

Inovovaný je také Glance screen, zobrazení hodin a notifikací na shasnutém displeji. Zatímco u předchozí Nokia 8 byl sotva vidět a nepoužítelným pidipísmem notifikoval jen email, SMS a zmeškaný hovor, Sirocco má hodiny přes celý displej a notifikuje všechny aplikace. Aktivuje se zvednutím ze stolu, což je rozdíl proti Lumiím, které reagovaly na světelný senzor. 

 

Ačkoli nemám rád dělené recenze, dnes udělám výjimku a v další kapitole popíšu fotoaparát, výdrž baterie a znova se v závěru budu rozplývat, jak se Sirocco povedlo. 

Upravit
comments powered by Disqus