Uživatelská recenze: Od rána do noci s Nokia N9

Netradiční test rozvržený do denního režimu ukáže vrcholový model výrobce s MeeGo v souvislostech pracovního dne i večerní zábavy.

0

Nokii N9, jediného a posledního zástupce operačního systému MeeGo od Nokie, jsem měl na testování několik týdnů. Tento článek není ale klasickou recenzí. Na jednom mém běžném pracovním dnu se vám pokusím ukázat, jak Nokia N9 obstojí při naprosto běžných činnostech, kde je její používání bezproblémové a kde má naopak svoje slabiny.

07:00
Zvoní budík. U této zcela základní funkce nabídne Nokia vše, co byste čekali. Můžete si nastavit vlastní melodii, mít budík jednorázový nebo opakovaný atd. Velmi pěkně probíhá nastavování budíku, kdy pohybem po dvou kružnicích nastavujete zvlášť hodiny a minuty.

 

08:00
Snídaně, čas na zhlédnutí novinek na sociálních sítích. Facebook a Twitter jsou do systému integrovány (stejně jako Gtallk, Skype a spousta dalších), takže není třeba hledat a instalovat externí programy. Všechny aktualizace jsou přehledně zobrazovány na obrazovce Events (první ze tří ploch systému MeeGo) společně s emaily, přijatými SMS atd. Výpis událostí z kalendáře se na této obrazovce nezobrazuje, lze tam ale dostat pomocí aplikace Calendar Feed. Po kliknutí na zprávu se přesunete přímo do aplikace, kde můžete odpovídat, retweetovat atd. Zde mám k telefonu dvě výtky. V první řadě neumožňuje žádné upozorňování na nové zmínky, reakce na příspěvky a jiné. Pokud máte vypnuté upozorňování mailem jako já, dozvíte se o novinkách pouze manuální kontrolou. Druhá výtka patří psaní nových příspěvků, jak Facebook tak i Twitter nepodporují při psaní režim na šířku.

09:30
Čas vyrazit z domu na pár schůzek. Jedu autem, kde používám bluetooth handsfree. Bluetooth v telefonu nemám zapnuté stále, je tedy třeba ho zapnout. U N9ky je to otázka chvilky, po odemčení telefonu stačí kliknout na horní část displeje a vysune se lišta s možností rychlého zapnutí bezdrátových modulů, je zde i možnost rychlé změny hlasitosti vyzvánění nebo změna statusu na online službách.

 

Nokia ve všech nových telefonech nabízí navigaci zdarma a N9 není vyjímkou. Proč toho tedy při cestě autem nevyužít. Určení polohy je rychlé a přesné i v husté městské zástavbě. Navigace pracuje offline, ale není to na 100%. Při výpočtu některých tras se telefon dožadoval připojení. Výpočet trasy je během pár vteřin v závislosti na délce a ani k samotnému navigování nemám žádné připomínky. Drobným nedostatkem může pro někoho být nemožnost navigování na určené souřadnice nebo na ruční výběr místa z mapy. Stejně tak nejde nastavit průjezdný bod při plánování trasy.

12:00
Čas na oběd. Chvíle klidu jako stvořené na zhlédnutí novinek na webu. Prohlížeč v Nokii N9 v rychlosti nijak nezaostává za konkurencí, výrazně ale ztrácí v možnostech nastavení, nemá totiž téměř žádné. Nastavit můžete pouze modul hledání a blokování automaticky otevíraných oken. Dokonce prohlížeč nemá ani záložky, pouze jakýsi seznam nejčastěji otevíraných stránek. Slabou náhražkou může být možnost umístit odkaz na konkrétní stránku přímo do menu telefonu.


Pokud vás na tomto místě napadlo to co mě, tedy doinstalování jiného prohlížeče, tak ani zde není situace zrovna příznivá. MeeGo naráží na slabou podporu vývojářů a tak těch možností moc není. Existují prohlížeče Firefox a Opera mobile pro MeeGo. Oba jsou ale zatím v beta verzích a tak je v obchodě nenajdete a musíte sami zapátrat na webu. Za krátkou zmínku stojí pouze Opera. Je rychlá a nabízí všechny standartní funkce jako na jiných mobilních operačních systémech. Funguje ale pouze v režimu na šířku. Také její instalace není zrovna jednoduchá, musíte mít v telefonu zapnutý režim pro vývojáře a pak postupovat podle celkem složitého návodu.

13.00 – 17.00
Telefon leží v kanceláři na stole a je vytížen běžnou činností. Sem tam nějaký hovor a online přijímání mailů. Používám dvě schránky na gmailu, obě jsou nastaveny jako Exchange se zapnutou push notifikací po celý den. Na jedné schránce je zapnutá i synchronizace kontaktů a kalendáře, vše funguje neprosto bezproblémově. Mailová aplikace si poradí se všemi běžnými typy příloh včetně office dokumentů, podporováno je ale pouze prohlížení, nikoliv editace.

 

Večer, čas na trochu zábavy. Pokud jste fanoušky mobilního hraní, máte v telefonu už v základu k dispozici 4 hry. Angry Birds s možností odemykání nových levelů pomocí NFC, závodní NFS Shift, Real Golf 2011 a vesmírnou střílečku GOF2. Až vás tyto hry omrzí, můžete se podívat po nových do Obchodu. Rozhodně ale nečekejte tak pestrý výběr jako na jiných platformách.

 

Telefon je výborně připravený pro konzumaci multimediálního obsahu. Díky možnosti přistupovat k paměti jako k běžnému externímu disku je kopírování hudby nebo videa otázkou chvilky. Rychlost kopírování se pohybovala mezi 15-20 MB/s. Hudební přehrávač roztřídí vaši muziku podle vyplněných tagů, pokud je přítomen obrázek alba je zobrazován také. Marně budete hledat equalizér. Zvuk z vestavěného reproduktoru není moc kvalitní, zcela postrádá basy a i hlasitost by mohla být vyšší. Sluchátkový výstup je průměrný, slyšel jsem už i lepší telefony. Při sledování videa potěší podpora soborů avi, s externími titulky si ale telefon neporadí.

Ještě než půjde telefon do nabíječky zmíním krátce fotoaparát. Osm megapixelů, optika Carl Zeiss a návrat autofocusu do telefonů od Nokie by mělo být zárukou pro kvalitní fotografie. A ve skutečnosti tomu tak opravdu je. Fotoaparát nabídne široké možnosti nastavení jako vyvážení bílé, kompenzaci expozice, citlivost na světlo nebo barevný filtr. Mrzet může snad jen absence hardwarové spouště.

 

A teď už rychle na nabíječku a je na čase si zhodnotit výdrž baterie. Telefon vydrží s energií celý pracovní den při poměrně velké zátěži, což dnes není v žádném případě pravidlem. Pokud používání omezíte, přežijete i celý víkend mimo dosah rozvodné sítě energetických společností. Jen je potřeba si pohlídat aplikace běžící na pozadí. Pokud vám jich poběží příliš mnoho, výdrž se znatelně zkracuje.

 

Závěr

Je opravdu velká škoda, že Nokia se systémem MeeGo nepočítá do budoucna. Koncepce uživatelského rozhraní a ovládání pomocí gest je skvělé a zásedně se odlišuje od ostatních operačních systémů. Pokud k tomu přidáte vyníkající HW zpracování nelze telefon než pochválit. A to i přes několik výtek a nedodělků, které ale snad budou vyřešeny v budoucích aktualizacích. Nokia totiž na vývoji stále pracuje a hodně změn je přislíbeno už v příštím updatu.

 

Nokii N9 poskytla k testu Alza.cz, přední internetový prodejce elektroniky. 

Patří do rubriky: Recenze telefonů
Upravit
comments powered by Disqus