Uživatelská recenze: Nokia Lumia 800 a Windows Phone 7.5

0

Pravá a nefalšovaná uživatelská recenze z pohledu majitele Nokia 5800. Čím může Nokia Lumia 800 tyto uživatele nalákat? Jaké jsou její největší klady a jaké má zápory.

Pravá a nefalšovaná uživatelská recenze z pohledu majitele Nokia 5800. Čím může Nokia Lumia 800 tyto uživatele nalákat? Jaké jsou její největší klady a jaké má zápory.

Bohužel se můj starý telefon Nokia 5800XM rozhodl již dále nespolupracovat a byl jsem tak donucen poohlédnout se po novém zařízení. Volba nakonec padla na Nokii Lumia 800. V tomto článku bych chtěl zkusit sepsat všechno, co mě na ní mile potěšilo a zejména to, co vůbec ne. Zároveň čekejte občasné poznámky srovnávající současnou Lumii se starší verzí Symbianu (S60 5th). Některé z mých postřehů by měly snad být zahrnuty do vydání Windows Phone 8. Bohužel zda bude WP8 v podobě aktualizace k dispozici i na Lumie 800 zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Tento článek se soustředí pouze na Windows Phone 7.5 v telefonu Lumia 800. Tento telefon se řadí do vyšší cenové kategorie. Nokia (a další výrobci) nabízí ale i několik levnějších modelů vybavených tímto skvělým operačním systémem.

Věci, které jsou naprosto super:

Úžasná rychlost a odezva systému

Dvoujádrové androidí telefony se mohou jít zahrabat. Ještě jsem neměl v ruce zařízení, které by pracovalo tak rychle a stabilně, jako tato Lumie. Pokud v něčem WP7 opravdu vyniká, je to právě rychlost.

Přehledné a intuitivní prostředí

Nejenom já, ale i další lidé, kterým jsem telefon půjčil do ruky, si pochvalují přehlednost a intuitivnost. Přestože rozhraní Metro je zcela něco nového a člověk tomu musí přizpůsobit své myšlení a osvobodit se od starých zvyklostí, vše se naučí rychle a ovládání tohoto telefonu je radost. Většina úkonů je zcela automatických. Nemusíte přemýšlet nad tím, jak chcete něco udělat. Stačí vědět, co.

Design, provedení

Elegantní tělo z jednoho kusu polykarbonátu. Nestudí, nevrže, výborně se drží v ruce. Displej s Clear black technologií a Gorilla Glass sklem je majiteli potěšením. Součástí balení i skvělé pouzdro, o kterém ani nevíte, že ho máte na telefonu.

Skydrive, Windows Live, Facebook…

Prvotně to ve mně budilo nedůvěru – polovina telefonu v cloudu, druhá kdesi na Facebooku a podobných službách. Zvyká se na to ale tak rychle, že kdybych teď dostal jiný telefon, loučil bych se s těmito funkcemi velmi těžce. Ano, i na ostatní OS je možné doinstalovat hromadu aplikací, které takové služby zpřístupní. Ale zde je to velmi efektně zapracováno přímo do systému.

MS Office

Prohlížení a zejména vytváření a editace dokumentů je velkým trumfem Windows Mobile. Veškeré dokumenty navíc můžete synchronizovat se SkyDrive, takže jsou vždy dostupné z počítače, mobilu či webového prohlížeče jakéhokoli zařízení.


Multitasking a uspávání aplikací

Microsoft má zatím podle mě nejlépe vyřešenou správu běžících aplikací. Neaktivní aplikace uspí podobně jako iOS, navíc je zde ale možnost povolit či zakázat aplikacím (které to podporují) běh na pozadí. Je to výborný kompromis mezi plnohodnotným multitaskingem a minimalizací počtu běžících programů, kvůli úspoře systémových prostředků (zejména šetření baterie).


Co mi chybí nebo by se dalo zlepšit

Každou aktualizací se vydávají nové opravy a často přidají i nové funkce. Aktuální verze 7.5 Mango je stabilním a velmi povedeným prostředím. Bohužel však stále obsahuje pár nedodělků. Ty méně vážné zmíním v této části. Vynechám často omílané věci, jako je například absence tetheringu (sdílení připojení k internetu s jinými zařízeními) a zkusím uvést vlastní postřehy. Co mi tedy vadí?

Nemožnost vlastního tónu příchozí SMS zprávy a omezená možnost vyzváněcích tónů je podle mě krok zpět. Od té doby, co telefony začaly umět vydávat více tónů zvuků, se nejčastější podobou uživatelského přizpůsobení staly vlastní vyzváněcí tóny. To se u WP7 mění. Na výběr máte pouze pár systémových tónů a vložení vlastní vyzváněcí melodie pro hovor je náročnou prací na několik minut a ještě s omezeními.
Od melodií ke klávesnici. Telefon má pouze QWERTY/Z klávesnici. Osobně v zobrazení na výšku preferuji alfanumerickou. Mám tlusté neohrabané prsty a psaní na alfanumerické je pro mě rychlejší a s méně častými překlepy. U Symbianu byla možnost výběru…


Když jsem přešel z "hloupé" Nokie na Symbian, překvapila mě absence emotikon. Windows Phone je už zná, ale stále nejsem spokojen. Je zde 44 smajlíků, vývojáři v Microsoftu jsou, ale pravděpodobně jen nerdi bez přítelkyň a nepotřebují tedy smajlík „:-*“. Možnost editace emotikon systémových by nebyla na škodu.
„Dýchání“ pohotovostního tlačítka. U Symbianu jsem si oblíbil způsob oznamování události (SMS, e-mail, zmeškaný hovor, …). Prostřední tlačítko lehce blikalo a bylo tak i při vypnutém displeji jasně signalizováno, že jsem něco zmeškal a telefon vyžaduje mou pozornost. Lumie jen tupě leží na stole a každou chvíli musím nervózně kontrolovat, zda jsem něco nezmeškal. Navíc blikání loga Windows by bylo jistě efektní a podtrhlo by "stylovost" telefonu.

Elegance a design zakročily i u stavových ikonek – v horní liště se nastálo zobrazují jen hodiny. Zbytek (např. síla signálu, stav wifi a baterie) se zobrazuje jen v určitých situacích nebo po ručním vyvolání (tapnutí na hodiny nebo přejetí prstem od horního okraje dolů). Co když chci některou ikonku vidět stále? Chybí mi nastavení, které ikonky by se mohly trvale zobrazovat. Ano, většině lidí stačí, že ten internet nějak funguje. Já bych ale chtěl mít stále přehled a kontrolu nad tím, zda jsem na wifi, 3G nebo pomalejším připojení…


U ikonek ještě zůstaneme – u Symbianu se po tapnutí na hodiny otevřel budík a nastavení hodin. Po tapnutí na ukazatel signálu jste měli před sebou možnosti připojení. Proč se tedy nemohu zde po kliknutí na ikonku wifi dostat rychle do nastavení wifi apod.? Tím, že to nejde, jsem nucen si doinstalovávat aplikace, díky kterým mám toto nastavení rychle přístupné. Kromě toho, že na tak samozřejmou věc musím mít speciální aplikaci, mi to zbytečně zabírá místo mezi dlaždicemi v menu.
Více jak 45 aplikací* = písmenka abecedy v menu. Pokud máte nainstalováno 45 aplikací*, můžete se „těšit“ na rozšíření základního menu. To se nově začne dělit podle písmen abecedy (vždy bylo abecedně seřazeno, ale teď se pro přehlednost zobrazí i jednotlivá písmenka, která tak seřadí aplikace do skupin, stejně jako v "telefonním seznamu" (Lidé)). Touto funkcí dojde podle mě k opačnému efektu, než byl zamýšlen. Seznam se nyní natáhne, takže než se dostanete k aplikacím ve spod, trvá to dlouho. Přehlednost ubude. Navíc, pokud máte od daného písmena (nebo znaku) jen jednu aplikaci, je to zcela zbytečné… Opět bych uvítal možnost, jak toto nastavit ručně (úprava registrů není standardně možná).

     

A poslední častý problém spousty mobilů – vypnutí vyzvánění nevypne zvuky aplikace. Opět by se vyřešilo možností nastavit, zda se mají vypnout všechny zvuky z reproduktoru nebo jen vyzvánění… Navíc není odděleno nastavení hlasitosti u vyzvánění, budíku a přehrávače. Jsem zvyklý mít vyzvánění telefonu na maximum (pokud zrovna nesedím ve škole). Bohužel maximální hlasitost ovlivní i hudební přehrávač, a pokud nechci přijít o sluch, musím si to ztlumit. Tím však ztlumím i zvonění. Poté přijdu domů, odpojím sluchátka, hodím telefon na stůl a hlasitost zůstane na 50%… Minimálně bych byl rád za oddělené nastavení pro vše z reproduktoru a vše ze sluchátek.

Co musím ale ocenit, že po odpojení sluchátek se přehrávání hudby pozastaví. 5800XM měla ve zvyku pustit hudbu naplno do reproduktorů (a že je měla kvalitní).

Co mi hodně vadí

Internet Explorer a Bing

Jediným možným webovým prohlížečem je Internet Explorer. Jiný plnohodnotný prohlížeč není možné do telefonu dostat. Přestože jádro IE9 není vůbec špatné, mě osobně (stejně tak jako stolní verze) nevyhovuje ovládání. V tomto směru mi velmi chybí Opera Mobile ze Symbianu, kterou považuji za prohlížeč s nejlepším rozhraním. Chybí mi jednoduchá práce s panely a hlavně úvodní obrazovka, na které byla možnost nastavit dlaždice s oblíbenými stránkami. Kdyby toto dodělali i do IE, byl bych téměř spokojen. U IE mi ale vadí jeho nemožnost okamžitého vypnutí. Všechny aplikace vypnete tak, že budete mačkat tlačítko šipky, dokud se nedostanete "ven" z aplikace. U Internet Exploreru to ale znamená projít si celou historii prohlížení hezky pozpátku... Trochu nedomyšlené.
Nucené používání Bingu je také nepříjemné. Nemám ho rád a nelíbí se mi. Přestože Google = Android a tedy konkurence, v tomto ohledu chci mít to nejlepší a stojím si za tím, že nejlepší vyhledávač je Google.

Je zajímavé, že EU Microsoftu diktuje, že musí při instalaci Windows nabídnout prohlížeče třetích stran, ale to, že na Windows Phone si ani z vlastní vůle žádný nainstalovat nemůžete, už EU netrápí…

Výpisy o doručení

Nechápu, že se dá zkazit tak základní věc, kterou jsou výpisy o doručení SMS. U Symbianu po odeslání zprávy vyskočila systémová hláška v podobě stavu odeslání. Výpisy bylo možno najít ve speciální složce. Vše jednoduché, přehledné, ale hlavně – neotravující. U WP7 po odeslání zprávy přijde klasická SMS od operátora, kde je číslo a stav. Kromě toho, že je to klasická SMS a je tedy nutno si ji „přečíst“, což zdržuje a otravuje, se navíc nespáruje s číslem příjemce. Jeho telefon tam vypsán je, ale když pošlete víc SMS nebo jsou doručeny později, je v tom nepořádek… Číslo je "klikací", takže se přes něj dostanete do aplikace Lidé, kde se zobrazí konkrétní osoba, ale i tak je to hloupé. To vše umocněno tím, že jsou i výpisy zobrazeny v konverzaci, proč? S operátorem si opravdu nedopisuji…


Jak to vyřešit? Představoval bych si, že po odeslání zprávy pouze vyskočí systémová hláška o jejím stavu. A do konverzace bych k jednotlivým zprávám přidal ikonky informující, zda byly doručeny, či ne…

Registry

Spousta nedostatků jde vyřešit úpravou hodnot v registrech. Bohužel Microsoft nepovoluje ani odemčeným telefonům vývojářů přístup k systémovým registrům. Toto nechápu, protože pokud je systém navržen dobře, každý zásah se dá minimálně obnovou zálohy napravit. Připomíná mi to (nejen) americkou vládu, která v zájmu naší bezpečnosti a svobody na nás míří hlavněmi zbraní…
Mám spoustu dalších postřehů, nápadů a kritiky. Vzhledem k rozsahu si to schovám na pokračování. Své postřehy nebo připomínky můžete psát do diskuse pod článkem nebo do diskusního fóra.
Samozřejmě lze některé zmíněné nedostatky řešit externími aplikacemi (např. alfanumerická klávesnice), ale takové základy by podle mě měl telefon umět už od výrobce…

Ať už Lumii 800 nebo jiný Windows Phone telefon mohu jen doporučit. Nevím, jak u jiných výrobců, ale telefony Nokia jsou s OS Windows Phone 7.5 ohromující.

Upravit
comments powered by Disqus