Testovali jsme Nokia X7 se Symbian Anna - recenze

Jaká je Nokia X7 v praxi a její srovnání s modely N8 a E7. V čem je Symbian Anna jiný a jak se osvědčí proti novému Symbianu v N8 a E7. Přečtěte si zkušenosti po několika denní používání designově povedené novinky.

0

Jako dlouhodobý uživatel Symbianových Nokií, který si prošel všemi platformami vyjma Windows Mobile, bych rád popsal nejnovější Nokii X7 při běžném užívání. Při jejím hodnocení mi pomůže zkušenost s HTC Desire HD, iPhone4, Nokia N900, N8, E7, atd. Přímého srovnání platforem se zde ale nedočkáte, neboť velmi silné komunity uživatelů jednotlivých OS by znehodnotily diskuzi pod článkem. 

 

Nokia X7 se mi dostala do rukou po delším užívání Nokie N8 a měsíčním užívání E7. Co se vzhledu týče, Nokia X7 má z posledních modelů největší odezvu mezi známými a kamarády. Musím uznat, že design je velice silná stránka X-sedmičky.

Co je ale zajímavé, její "kosmický" vzhled není atraktivní pouze mezi náctiletými, ale především mezi třicátníky. Zaoblená zadní strana telefonu z pravého kovu padne do ruky jako ulitá. Držení telefonu je velmi příjemné a to je věc, která mě napadla jako první při kontaktu s X7.

 

Větší displej X7 je lepší než u N8 jak kontrastem, tak čitelností na slunci. Nokia E7 má ale ve všech směrech lepší displej než X7. Technologie ClearBlack by X7 velice slušela.

 

    

E7                                  X7

Při prvním pohledu zaujmou dnes už známé nové ikony, ale také černobílá podnabídka v textovém menu. To je vlastnost, kterou jednoduše změníte vašim oblíbeným motivem. I černobílá podnabídka je vlastnost motivu a vy si ji můžete změnit na barevnou. Dále bylo zvětšeno písmo prakticky v celém telefonu. Toho si všimnete až při porovnání se 4" displejem na Nokii E7.

    

E7                                    X7

Nebudu končit fotoaparátem, jak bývá u podobných recenzí zvykem. Rád bych seřadil jednotlivé nové vlastnosti tak, jak mě zaujaly. Právě kvalita fotoaparátu mě natolik překvapila, že ji vyzdvihnu hned v úvodu článku. Úžasné fotky! Nečekal bych, že to řeknu po několika měsících používání Nokie N8 o modelu, který je vybaven "pouze" FullFocusem. Rád fotím a fotoaprát potřebuji i v práci. Zde musím také vyzdvihnout vlastnost Symbianu, který umí přidat popisek fotografii přímo ve fotoaparátu v náhledu fotky. Přiřazení GPS souřadnic je samozřejmostí.


Nové prostředí fotoaparátu je atraktivnější a modernější. Největší optickou změnou je přidání softwarového tlačítka spouště na displej. Toto tlačítko budete u X7 využívat velice často, protože hardwarové tlačítko spouště fotoaparátu je ukryto za hranou telefonu a je velice špatně dostupné. Byla by asi drzost popisovat běžné fotografie jako snad nejlepší ze současných Nokií, protože vyšší rozlišení a optika Carl Zeiss N8 je nesrovnatelná.
Proto pro vás připravím samostatný článek přímého srovnání fotek N8 vs. E7 vs. X7 a hodnocení nechám na vás.


Velice dobře si fotoaprát poradí se snímky s bleskem. Vzhledem k diodám jsou fotky do cca 2m perfektní (na mobil s diodami). Makro tradičně bez AF neumí. Samotné spuštění foťáku je cca. o 30% rychlejší než u E7. Dnes tedy jedna namátková fotografie a v blízké budoucnosti přichystám kompletní srovnání včetně makra a blesku.

   

Fotogeafie E7    Fotografie X7

 

Dále mě zaujal internetový prohlížeč, který je zcela přepracovaný a mnohem líbivější. Logičtější struktura ovládání je velkým přínosem pro ergonomii. Pokud jej srovnám se starším je o hodný kus dále a musím konstatovat, že plynulost pohybu na stránce se mimořádně zlepšila.

 

    

E7                                   X7

 

E-mailový klient je zcela přepracovaný a jeho novější podoba je i vzhledově atraktivnější. Zmizela obálka se znakem červené hvězdičky u nepřečtených mailů a nově jsou nepřečtené maily rozlišeny tučně. Zde jsem ale narazil na první nedostatek. Barva písma některých doinstalovaných motivů se nemění a tady si budeme muset ještě chvíli počkat, než budou 100% motivy pro Symbian Anna.

 

Stejnou vlastnost už mohli v Nokii dávno odstranit také u konverzací sms, kde je neustále nastaveno černé pozadí a neumí používat pozadí motivu. Ano, vzhled e-mailového klienta je modernější, na funkčnosti nepozoruji změny.

 

    

E7                                     X7

Kalendář na X7 je opět zásadně vylepšen a nyní máte možnost dvou zobrazení. První náhled můžete mít stejný jako u ostatních Symbianů - měsíční náhled na celou obrazovku. Symbian Anna má ale i novou možnost stažením prsů na displeji (v kalendáři) se měsíční náhled zmenší na cca 2/3 displeje a na zbývající 1/3 se zobrazí nadcházející záznamy.

 

     

E7                                        X7

Galerie fotografií je nová a nyní vstoupíte přímo do náhledu fotografií (dříve přehled alb). Rozvržení fotek v Symbianu Anna je mnohem líbivější. Menší spáry mezi fotkami a zároveň jejich větší  velikost mnohem efektivněji využívají plochu displeje. Rolování náhledu fotografií na Symbianu Anna je plynulejší a zároveň ne tak divoké.

 

Při přechodu z Nokie E7 na X7 jsem zkopíroval svých 360 fotografií na paměťovou kartu X7 způsobem kopírovat/vložit a následná optimalizace galerie telefonem (probíhá automaticky) trvala cca 3minuty. Výsledek ale stojí za to. Nesetkal jsem se při rolování seznamu fotek s jejich načítáním.

 

    

E7                                       X7

 

Navigace je v telefonu nainstalována ve verzi 3.06 a je tedy shodná na Symbianu Anna s novým Symbianem. Ve zkratce doplním, že můžete stahovat mapy přes wifi zdarma, přímo z telefonu bez použití PC, můžete sdílet vaši polohu na Facebook a zjistit zajímavá místa ve vašem okolí.

 

Jak na tom tedy Nokia X7 se Symbianem Anna je? Je krásný, rychlý, vyroben z kvalitní oceli, výborně fotí a přidává velice kvalitní navigaci. Nepoznal jsem za několik dní co je to zpomalení, dokonce ani jeden restart telefonu a to přesto, že mám telefon plný vývojových alpha i beta aplikací našeho vývojového oddělení Mobildrive.cz.


Vzhledem k tomu, že jsem nedal uplynulé dny telefon z ruky, nevydržel jsem někdy na baterii ani do večera (podsvícení na max. všechny obrazovky on-line a neustálé hraní si s telefonem). Při běžném pracovním dni (cca 10fotek s GPS, 25 min. hovorů, MfE synchronizace mailů, 1hodina internetu) jsem byl po 20-ti hodinách na 30% baterie.

 

Kdybych se dnes rozhodoval pro telefon s názvem Nokia, byla by to právě X7. V případě že se dostane Symbian Anna do N8, volil bych podle ceny. Doufám že Nokia nezabije tento model cenou. 

 

P.S. Poznámka redakce. Model můžete předobjednávat v Nokia shopu za 11.390.-Kč

Upravit
comments powered by Disqus