T99 - zprávy SMS bez diakritiky

0
Pište bez omezení hlava, nehlava
Symbian S60 má již od svých začátků plno neduhů, jejichž řešení nepřínáší výrobce, ale aktivní vývojáři aplikací třetích stran. Psavci esemesek museli dlouhé týdny své telefony učit slova bez diakritiky, což sice přineslo odstranění nepříjemných znaků u nejčastěji používaných slov s háčky a čárkami, ale nový program T99 konečně vše udělá za nás.
Pište bez omezení hlava, nehlava
Symbian S60 má již od svých začátků plno neduhů, jejichž řešení nepřínáší výrobce, ale aktivní vývojáři aplikací třetích stran. Psavci esemesek museli dlouhé týdny své telefony učit slova bez diakritiky, což sice přineslo odstranění nepříjemných znaků u nejčastěji používaných slov s háčky a čárkami, ale nový program T99 konečně vše udělá za nás.

Z nejrůznějších uživatelských zkušeností lze vypozrovat všelijaké návody, které zaručí odeslání zprávy v plné délce 160 znaků bez diakritiky. Symbianové telefony mají totiž stále problémy s některými znaky s diakritikou, a tak se internetová diskuzní fóra jen hemží radami, jak odeslat zprávu s plnou délkou 160 znaků a neplatit cenu tří zpráv. Existují také alternativní programy, které všem znakům v odchozích zprávách diakritická znaménka odstraní, jmenovitě to umí například osvědčená aplikace NaSMS.

Nová aplikace T99 není jako v případě již zmíněné NaSMS alternativním editorem zpráv SMS, který napsaný text teprve exportuje do skutečného editoru zpráv, ale přímo jakýmsi pluginem, který běží na pozadí běžného psaní zprávy. Na výběr má uživatel dvě různé variace programu, které automaticky ořezávají nevhodné znaky - buď jsou ořezány úplně všechny znaky o diakritiku (stahuj zde), nebo se ořežou znaky pouze tehdy, pokud je na začátku zprávy napsána tečka (stahuj zde). Uživatelé se tak mohou rozhodnout, kterému ořezávání znaků dávají přednost - tedy zda na vyžádání tečkou před zprávu nebo všech háčků a čárek automaticky. Tečka ze začátku zprávy a diakritická znaménka jsou odstraňovány až při odesílání zprávy. Znaků bez diakritiky se jinými slovy dočká pouze až příjemce.

Plugin aplikace T99 se zatím neumí spouštět sám. Uživatel proto musí po zapnutí telefonu spustit program manuálně, a to pod vlastní ikonou programu "run99", pod volbou "volby"->"start t99" (jednou spuštěný plugin T99 pracuje po celou dobu, než je přístroj vypnut.) Případně můžete aplikaci naučit samostatného spouštění přes pomocnou aplikaci PowerBoot, která spustí cokoliv po zapnutí telefonu a přepne aplikaci na pozadí.

Jak zjistit, že aplikace funguje?
Protože jsou znaky ze zprávy odstraňovány až při odesílání, odečítání znaků během psaní zpráv neodpovídá skutečnému množství znaků. Čísla v závorce, udávající do kolika zpráv bude text rozdělen, neodpovídají skutečnosti.  Kolik znaků tedy můžete napsat, aby se znaky vešly do určitého počtu zpráv? Pokud tedy vidíte například 41 (3), ve skutečnosti se odešle pouze jedna zpráva SMS za cenu platnou dle ceníku operátora.

  • zbývajících znaků: 41 (3) - ve skutečnosti 1 SMS
  • zbývajících znaků: 29 (5) - ve skutečnosti 2 SMS
  • zbývajících znaků: 10 (7) - ve skutečnosti 3 SMS
  • zbývajících znaků: 58 (10) - ve skutečnosti 4 SMS
  • zbývajících znaků: 39 (12) - ve skutečnosti 5 SMS

Skutečný počet odchozích zpráv, bez na ohledu na počítadlo v editoru, si můžete ověřit v "protokolu" -> šipka doprava -> vyberte poslední odchozí zprávu -> "volby" -> "zobrazit detaily" -> "velikost 1" (případně správně nainstalovaného programu se zobrazí počet zpráv podle čísel uvedených výše).

Pozn.: Program funguje pouze tehdy, pokud nejsou zprávy ukládány na paměťovou kartu. Pro správnou funkčnost doporučuje zkontrolovat, zda je ukládání zpráv nastaveno do paměti přístroje. Aplikaci T99 pro ostatní verze Symbianu naleznete na domovské stránce výrobce.

Výrobce: T99
Download (3rd): zde
Licence: freeware
Cena: zdarma
Download: (verze s tečkou) zde 

Upravit
comments powered by Disqus