Srovnání Nokia 1 a Nokia 2, kdo v recenzi zvítězí v souboji, pro kterou se rozhodnout

Srovnali jsme pro vás dva nejlevnější modely Nokia na trhu. Zatímco Nokia 2 se brzo dočká svého nástupce, Nokia 1 je jarní novinkou. Ačkoli jsou si cenově blízko, jde o velmi rozdílné telefony. 

0

Užitkový design Nokia 2 vs. kouzelné retro Nokia 1

Hned po rozbalení z krabičky vás, zřejmě jako mě, překvapí u každého modelu něco jiného.  Nokia 1 působí v současném trendu lesklých a často skleněných telefonů téměř retro, výměnný kryt se drží tradičně tmavě modré barvy, včetně bílého pruhu okolo dipleje, jak ho proslavila Nokia 3310.

 

Celkově mi přijde, jako kdyby vrchní návrhář v HMD prohledal šuplíky a vytvořil ze starých návrhů základní model nabídky. To Nokia 2 působí zcela zřejmě úmyslně jako nudnější varianta Nokia 3, její design je čistě užitkový a už vyšší hmotnost dává tušit, že přežije leckterý pád.

Srovnání technických parametrů Nokia 1 a Nokia 2 v našem katalogu

Hlavním rozdílem je kompaktnost Nokia 1 s malým 4,5“ displejem, díky výměnným krytům ideální pro děti. Bohužel si budeme muset asi počkat, zda bude stát čínským výrobcům za výrobu dalších barev, k dispozici zatím není ani předloha pro 3D tiskárnu. Nokia 2 si s 5“ LCD zaslouží body za evidentně vyšší odolnost, kryty sice nevyměníte, ale pokud nechcete nudnou černou, můžete si vybrat bílou nebo bronzovo černou variantu.

 

Ořezaný Android GO pro slabé procesory

V této cenové kategorii se neočekávají kdovíjak rychlé reakce systému, vyžadována je hlavně spolehlivost a stabilita aplikací. Pro Nokia 1 proto použili v HMD ořezanou verzi Android GO,

která vznikla v Google pro dokonalejší uživatelský zážitek i na nejlevnějších zařízeních. Na první pohled ho nerozeznáte od běžné verze, systém zabírá daleko méně místa, pracuje úsporněji s prostředky a nainstalovány jsou zjednodušené verze aplikací (v názvu hledejte Go!) s funkcí úspory stahovaných dat. Díky tomu dochází k paradoxní situaci, kdy náročnější aplikace jako např. Google Mapy pracují na Nokia 1 rychleji, než u dražší sestřičky. 

 

Nokia 2 je totiž osazená běžnou tovární verzí Android 8.0, která bude brzo aktualizována na 8.1 a díky slabšímu procesoru je rozdíl patrný. Silnější hardware se projeví až po instalaci běžných aplikací jako je Messenger v plné verzi, tady už Nokia 2 plně využije lepší konfigurace. 

 

Oba systémy samozřejmě již na podzim obdrží příští verzi Android P. Nové funkce a zabezpečení tak získá dříve než většina vlajkových lodí konkurenčních výrobců, v této cenové kategorii se stále jedná o nevídanou věc a patří to mezi zásadní výhody, na kterých chce nová Nokia postavit svou pověst.

 

Nokia 2 vydží nabitá dva dny, Nokia 1 pouze jeden 

Jestli bych měl vybrat oblast, ve které Nokia 2 poráží jedničku o parník, pak je to výdrž baterie. Nokia 2 má k dispozici 4100 mAh baterii, která udrží telefon bez nutnosti připojení k nabíječce více než 2 dny nebo prodloužený víkend. Proti tomu Nokia 1 zvládne s přehledem 1 den, ale druhý den se vždy hlásila o dobití, i když jsem telefon používal pouze minimálně. 

 

Fotky raději sdílejte jen přes WhatsApp

Posuzovat kvalitu fotografií levných modelů je pro běžného redaktora, který používá Nokia 8 Sirocco, za trest. Mobilem fotím denně a jsem zvyklý na vysokou kvalitu. Proto jsem hodnocení svěřil rodičům, nebudou tak nároční, oba používají Nokia 3. 

Nokia 1

  • 5 Mpx zadní fotoaparát
  • 2Mpx přední fotoaparát
  • video v rozlišení 480p
  • přisvětlovací dioda

Nokia 2

  • 8 Mpx zadní fotoaparát
  • 5 Mpx přední fotoaparát
  • HD video
  • přisvětlovací dioda

Hodnocení dopadlo podle očekávání, Nokia 2 fotí lépe přes den i v horších světelných podmínkách a rodiče oproti vlastní dražší Nokia 3 vlastně nepozorovali větší rozdíly, což je důkazem, že v této cenové hladině nepatří fotoaparát k rozhodujícím parametrům. U Nokia 1 konstatovali, že s ní lze fotit opravdu jen v nouzi a fotky jsou vhodné možná pro jejich oblíbený WhatsApp.

 

Jakou Nokii si koupit?

Tenhle duel nemůže mít vítěze. Nokia 1 stojí nyní 2 490 Kč, vyšší model Nokia 2 seženete už za 2 790 Kč, proto by se mohlo na první pohled zdát, že je jednoznačně lepší si připlatit 300 Kč. Jenže rozhodování mezi těmito modely není o ceně. 

 

Nokia 1 sice v plastové vaničce vypadá jako dětská hračka, ale poškozený kryt snadno vyměníte. Během testování se také ukázaly naplno výhody Android GO, je velmi svižný a je jistota, že se nikdy nezpomalí a aplikace s méně funkcemi nezabolí. Nokia 1 je prostě perfektní telefon do nepohody, vejde se snadno do kapsy na cesty nebo večerní bujaré oslavy, kdy chcete nechat svůj drahý mobil doma. 

 

Nokia 2 je pracovní mobil, má lepší procesor, ale není to příliš poznat. Velký displej ji nasměruje k úplně jiným zákazníkům, pro začátečníky a nenáročné, jako pracovní telefon do firmy nebo na stavbu. I proto vydrží déle na baterii. 

 

A abyste to neměli vůbec jednoduché, HMD už představilo nástupce Nokia 2.1, který výbavou i designem od své předchůdkyně o značný kus odskočil a přitom si zachová její cenu.

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus