Zamyšlení nad tím, zda můžeme v nově nastalé situaci doufat v návrat Symbianu do nových mobilních telefonů.
Celý svět mobilních telefonů probírá v posledních dnech situaci, která se dala čekat již několik měsíců předem. Microsoft, softwarový gigant, kupuje mobilní divizi Nokie a dává tak zaniknout jedné z klasických značek mobilních telefonů, bez které bychom dnes neměli taková zařízení, jaká můžeme v obchodech vidět. Nechejme stranou záležitosti týkající se toho, zda mohla Nokia zániku svého hlavního byznysu zabránit a jak moc sehrálo roli jmenování Elopa do čela Nokie a jeho podupání celé finské firmy během několika málo let.
Zaměstnanci, kteří sdílejí stejný názor jako i někteří z nás, že prodej Microsoftu byla velká chyba, se rozhodli založit novou firmu, která využije poznatků právě z práce pro Nokii a vytvoří model v kvalitě srovnatelný s minulými a nynějšími modely Nokia, ovšem s velkou změnou na poli operačního systému. V telefonu má být podle posledních informací Android. To jasně ukazuje na fakt, že spousta zaměstnanců byla s vedením firmy nespokojena a možná také, že Nokia se mohla lehce zachránit, kdyby místo WindowsPhone zvolila Android a jako sekundární systém měla Symbian. Zamyslím se nad tím, co vše by bylo potřeba pro znovuoživení Symbianu.
1) Základna uživatelů a aplikací
Symbian má neustále velmi velkou základnu uživatelů. Průzkumy z letošního roku hovoří až o 200 milionech aktivních uživatelů. Číslo má samozřejmě klesající tendenci, jelikož málokdo vydrží u systému o kterém ví, že nemá budoucnost. Ovšem v případě, že by se staří zaměstnanci Nokie rozhodli využít právě Symbian, měli by zcela jistě spousty zákazníků právě z řad těchto uživatelů. Dále by měli velký počet výborných aplikací, případně i rozběhlý Nokia obchod (zde si nejsem jistý zda bude Nokia obchod spadat pod MS také, jelikož MS by pravděpodobně obchod nechtěl prodat).
To vše ovšem nabízí i Android, který je momentálně ve světě velice oblíben. Je zde jedno velké "ALE". Android začíná být snadno napadnutelný, což se o Symbianu nedá říci. Navíc může být použit i u bezdotekových telefonů a to vše bez větších zásahů.
2) Konkurenční výhoda
Konkurence je dnes na mobilním trhu veliká a proto by mohl Symbian znamenat velkou výhodu. Pokud totiž nové modely od "uprchlíků" z Nokie nebudou dostatečně konkurence schopné a mít především hw vyspělé parametry, lehce se může stát, že zapadnou mezi ostatní modely. Operační systém by je tedy mohl odlišit a i v případě horších parametrů by si své uživatele našel, jelikož jak je známo, Symbian pro svůj chod nepotřebuje náročný hardware. Dnešní zákazník na to ovšem slyší, ačkoli je to povětšinou jen placebo efekt.
3) Zaběhlý systém
Experti a uživatelé se velice výjimečně shodují na tom, že poslední verze Symbianu byla opravdu povedená a mohla směle konkurovat všem současným hráčům na poli operačních systémů. Jediná vada byla trochu méně povedený webový prohlížeč. Pokud by se podařilo tento prohlížeč vylepšit, případně nahradit zcela jiným prohlížečem od vývojářů třetích stran, jednalo by se o plně funkční, bezproblémový systém se vším všudy. V ostatních ohledech by nebylo nutné zasahovat. Navíc existuje možnost spolupráce se šikovnými vývojáři a programátory, které Nokia dlouhodobě přehlížela. Tito lidé totiž vytvářeli a vytvářejí velice povedené upravené firmwary telefonů, které byly ve většině případů mnohem lepší, než oficiální verze systému. Takto by mohla firma vyslyšet požadavky uživatelů a upravit systém dle jejich požadavků. Díky tomu by se rychle stala velice oblíbená.
4) Mapy a výhoda celého systému
V případě, že by se Symbian přeci jen prodral opět na světlo světa, bylo by potřeba vyřešit základní otázku, kterou jsou mapy. Zatím není zcela jisté a neumím to odvodit ani od informací, které se objevily na různých serverech, zda MS nakonec získá i kompletní mapové služby. Pokud by je získal, bude největší výhoda Symbianu zcela smazána. Ačkoli jsou mapy zpřístupněny i ve WP a pro všechny další výrobce, stále je Nokia tím, kdo nejlépe ví "jak na ně".
5) Vlastnický problém
Problém může ovšem nastat v případě, že se zamyslíme nad tím co vše vlastně Microsoft kupuje. Ano, kupuje celou mobilní divizi, ovšem není jasné, zda touto koupí získá i Symbian a divizi, která se starala o jeho chod, jelikož podrobná smlouva není nikde k nahlédnutí. Pokud by se tak stalo, bylo by téměř nemožné získat finance na odkoupení Symbianu od MS, jelikož nově vzniklá firma nebude disponovat takovými prostředky a MS jak jej známe, by si řekl o pořádný balík peněz. Zde by mohl celý plán ztroskotat.
Více informací o samotné koupi Nokie Microsoftem se dozvíme během tohoto měsíce a snad nám zodpoví i některé z výše nastíněných otázek. Koupili byste si znovu mobilní telefon se Symbianem v jeho poslední verzi on nově vznikající firmy?