Souboj fotografických titánů Nokia 808 a Nokia N8

0

Přímé srovnání nejlepších chytrých fotomobilů na trhu Nokia 808 PureView a Nokia N8. Který fotí lépe a vyplatí se koupě novějšího modelu s končící platformou?

Přímé srovnání nejlepších chytrých fotomobilů na trhu Nokia 808 PureView a Nokia N8. Který fotí lépe a vyplatí se koupě novějšího modelu s končící platformou?

Určitě Vám nemusíme představovat chytré telefony s vynikajícími fotoaparáty, Nokia N8 a Nokia 808 PureView. Ačkoliv je N8 přes dva roky starým modelem z dílen finského giganta, stále patří mezi špičku ve fotografování a natáčení videa. V únoru tohoto roku Nokia snad každému vyrazila dech, když představila mobilní telefon 808 PureView, jenž disponuje 41 megapixelovým čipem fotoaparátu. Porovnali jsme pro Vás tyto dva telefony nejen z hlediska vytváření fotografií a videa, ale také v přímém souboji každodenního používání.
N8 jsem spokojeně vlastnil po dobu zhruba jeden a půl roku. Když jsem v redakci dostal možnost dlouhodoběji testovat její nástupkyni 808 PurView, neváhal jsem. Jaké jsou postřehy a dojmy z dvouměsíčního používání? 

První dojmy, design a zpracování

Již po prvních pár minutách mi bylo jasné, že 808PV hravě překoná starší sestřičku zřejmě ve všech ohledech. Konstrukce telefonu oproti N8 není hliníková, ale plastová. I když se to zdá jako krok zpět, hliníkové tělo se ukázalo na N8 jako mírně nepraktické a bylo spíše lapačem viditelných škrábanců a odřenin laku. Bohužel N8 díky použitým materiálům klouzala v ruce.
Nokia 808PV má snímatelný zadní kryt, paměťová karta a karta SIM je umístěna pod baterií. Telefon vyžaduje SIM ve formátu micro, je tedy třeba nechat si SIM kartu "oříznout." Využitelnost fotoaparátu u 808 stoupá s uživatelsky vyměnitelnou baterií.  

Srovnání velikosti obou přístrojů, ačkoli se zdá novinka větší, ve skutečnosti padne o mnoho lépe do ruky.

Nokia N8 byla pověstná velkým hrbem, u 808 Pure View je ještě výraznější, překvapivě však příliš nepřekáží.

Displej a hardware

Displej na 808 PureView oproti N8 narostl o půl palce, použita byla i technologie Clear Black pro absolutně černou barvu displeje. Pro někoho může být nárůst displeje záporem, u 808PV jej hodnotím kladně a dle mého názoru jsou 4“ nejvyšší možnou hodnotou z hlediska použitého rozlišení 360x640 obrazových bodů pro systém Symbian. Ačkoli se v dnešní době nabízí mnoho konkurenčních telefonů s rozlišením daleko větším a vyšší jemností, na kráse displeje 808PV použité rozlišení nijak extrémně neubírá. Zklamaní z displeje budete až ve chvíli, kdy si budete chtít shlédnout nějaký film. AMOLED displeje použité v N8, E7, C6-01 i 808PV při takto nízkém rozlišení vytváří při sledování falešné mapy v odstínech černé a jiných tmavých barev.
Interní paměť telefonu nenarostla, její velikost tak zůstala na 16GB a lze ji rozšířit paměťovými kartami microSDHC až do velikosti 32GB. Oproti N8 se zvýšily hodnoty paměti RAM a procesoru rovnou na dvojnásobek. Procesor 1,3GHz, oproti 680MHz a paměť RAM se zdvojnásobila na 512MB, oproti 256MB. Prostředí telefonu je díky tomu výrazně plynulejší a prohlížení internetu pohodlnější. 

Internet

Internetový prohlížeč se posunul zase o kus dál k hranici použitelnosti, avšak k pohodlnosti má velmi daleko. Nahradit ho lze vcelku snadno šetřivou Operou Mini nebo plnohodnotnou Operou Mobile, které používám na všech zařízeních. Opera Mini Vám šetří data, je plynulá a v našich končinách oddálí překročení malého a drahého FUP limitu. Opera Mobile je prohlížeč, který umožňuje v rámci možností na mobilním zařízení plnohodnotné využití, ale je hardwarově a datově náročná. Při používání Opera Mobile jsem se na N8 často setkával s výrazným zahříváním telefonu a při více jak 10 otevřených oknech také s výrazným zpomalením a občasným samovolným restartováním. 808PV je na tom o poznání lépe a samovolnému restartování nedošlo ani při zhruba 25 oknech, avšak zpomalení telefonu bylo značné.   

Operační systém a aplikace

Operační systém Symbian Belle ve verzi Feature Pack 2 již netrpí častým zamrznutím, pomalými operacemi a průbězným zasekáváním, jak je tomu zvykem u Belle Refresh na starší generaci včetně N8. Nutno podotknout, že za celý měsíc intenzivního používání nebylo třeba telefon restartovat nebo jakkoli uvolňovat paměť RAM. Naneštěstí se ale Symbian nezapřel a dvakrát nebylo možné zvednout hovor, položit jej nebo samotný telefon vypnout. Musel jsem počkat, než telefon přestane vyzvánět, následně jsem mohl odpovědět na nepřijatý hovor a telefon dále používat. 
 

Baterie a výdrž 

Použitá baterie v novince o kapacitě 1400mAh dodává telefonu dostatečnou energii. S velmi častým používáním sociálních sítí (Twitter, Facebook, Foursquare aj.), prohlížením internetu, denním telefonováním v průměru o 30 minutách, 10-20 SMS a občasným fotografováním nebylo problém vydržet 10-12 hodin, tedy od rána do večera, kdy si N8 zpravidla navečer říkala o nabíječku a cestu domů nevydržela.

V další kapitole srovnáme úžasné fotoaparáty

Upravit
comments powered by Disqus