Souboj fotografických titánů Nokia 808 a N8 - fotografie a video za denního světla

0

Přímé srovnání nejlepších chytrých fotomobilů na trhu Nokia 808 PureView a Nokia N8. Který fotí lépe a vyplatí se koupě novějšího modelu s končící platformou?

Přímé srovnání nejlepších chytrých fotomobilů na trhu Nokia 808 PureView a Nokia N8. Který fotí lépe a vyplatí se koupě novějšího modelu s končící platformou?

Fotografie umístěné vždy nahoře z Nokia N8, z Nokia 808 PureView vždy dole.

První fotografie výstavby nové části sídliště byla vybrána záměrně z důvodu její rozmanistosti. Fotografie z 808PV(spodní) daleko více odpovídá realitě. Povšimněte si především lepšího podání barev oblohy. Za zmínku stojí také dokonalejší zpracování vysoce osvětleného panelového domu sluncem vlevo na fotografii. 

  Vyfocení adventního věnce oba telefony zvládly dobře. Povšimnout si můžete výraznějšího a reálnějšího podání barev na fotografii pořízené 808PV(spodní). Pokud by šlo o vyfocení samotného věnce, nelze ani jednomu modelu nic vytknout. Kamenem úrazu pro N8 byl ale skleněný stůl, na kterém se věnec nacházel. Při použití blesku k dosažení lepší fotografie totiž N8 nedokázala důkladně prosvítit sklo a věci uložené pod sklem tak vypadají jako focené přes fólii. 

  Vánoční stromeček v zakouřeném prostředí byl opravdu velkým oříškem pro 808PV(spodní). I když je fotografie z 808PV ostřejší, nesahá ani po kotníky fotografií pořízené N8(vrchní) z hlediska podání barev. 808PV má daleko výkonnější xenonový blesk, který v mnoha případech dokáže perfektně osvětlit každou scénu. V prostředí, ve kterém se nacházel ozdobený stromeček však byla kouřová mlha, kterou blesk osvítil natolik, že i výsledná fotografie je v mlze.    

ZOOM a PureView

Můžete si přečíst podrobný článek o technologii PureView použité v Nokia 808, kde vysvětlujeme princip vysokého počtu megapixelů, umožňující např. bezztrátové přibližování digitálním zoomem. Jak technologie pracuje si můžete prohlédnout na videu.

První fotografie je pořízena za standartních hodnot, tedy bez zoomu. I zde je patrné, že barevné podání oblohy zvládá 808PV daleko lépe a N8(spodní) zcela neodpovídá realitě. 

bez zoomu

Vraťme se ale k přibližování. Vyfotografované bannery jsou přiblíženy na 50% a u fotografie z N8(vrchní) je patrný pokles kvality. Výsledné fotografie jsou ale stále použitelné. 

50% zoom

Jinak je tomu ale při maximálním zoomu. Výsledná fotografie z 808PV neztrácí na kvalitě. Oproti tomu, fotografii z N8 byste si do svého rodinného alba asi nezařadili.

100% zoom

Video

Z nepřeberného množství recenzí a srovnávácích testů z celého světa je závěr skoro vždy totožný. Nokia 808 PureView dokáže bezesporu nahradit kompaktni fotoaparát, zastat jeho funkci a uspokojit převážnou většinu i náročnějších fotografů. Tato tvrzení mohu potvrdit i já, zajímalo mě však, jak je na tom 808PV s natáčením videa. Dokáže nahradit i videokameru? Záběry z Nokia N8 jsou vždy první.

Provoz na dálnici za denního světla. Zde je vidět, že N8 nezvládá protisvětlo slunce. Záznam zvuku je u 808PV kvalitnější. Za dlouhou dobu, co jsem vlastnil Nokia N8 jsem mnohdy nepotřeboval videokameru a mnohé situace dokázala N8 zastat.  

  Záběry příjezdu pražskeho metra s velice dobrým osvětlením jsou z obou dvou titánů kvalitní. Kvalita záznamu zvuku je u 808PV výrazně lepší, i když zvukové podmínky jsou snad tím nejhorším možným.

  Odjezd metra. N8 při odjezdu do tunelu hůře zvládá přechod do tmy a video je tak méně kvalitnější. O záznamu zvukovém záznamu nemluvě.

Upravit
comments powered by Disqus