Panorama krajiny můžeme udělat mnoha způsoby. Třeba fotografií v plném rozlišení a ořezem na požadovaný pruh. Daleko jednodušší postup nabízí například nová a levná Nokia 6120 Classic nebo Nokia 6110 Navigator. Ve volbách aplikace pro focení se ukrývá režim "panorama".
Digitální puzzle
Uživatelské prostředí po širokoúhlé focení je velmi intuitivní. Přístroj požádá o vyfocení prvního záběru. Nyní stačí plynulým pohybem se otočit o maximální otočku 270°. Režim Panorama se chová jako při natáčení videa a jednotlivé dílčí snímky sám spojuje. Výsledná fotografie může mít rozlišení až 1800 pixelů na šířku. Výška fotografie závisí na přesnosti ruky. Pokud s telefonem je prováděn pohyb po trajektorii vlnky, výsledný snímek bude mít výšku 50 pixelů. V optimálním případě může mít fotografie až 240 bodů na výšku - tedy tolik, aby byla možné plnohodnotná prezentace na displeji telefonu.
Pa-no-ra-ma, se-no slá-ma...
Ne vše, jak si mnozí mylně myslí, je možné zachytit přes panoramu. Aplikace zachytává snímky v pravidelných intervalech, přičemž kraje se stejnými objekty přes sebe překryje. U objektů ve velkých vzdálenostech se neobjevuje deformace žádná, u objektů v malé a střední vzdálenosti je znát změna úhlu. Podobnou deformací je možné pozorovat např. u zářivek, kolejí či jiných běžně rovných předmětů.
Panoramatické snímky se také nehodí k zaznamenání pohyblivých scenérií. To se může projevit rozmazáním nebo duplikací na snímku. Názorným příkladem je například poloprůhledná osoba. první záběr byl vytvořen s její přítomností, o sekundu později však tato osoba byla již o krok dál - a přesto znovu na snímku.
Malý pomocník pro velký snímek
S novým panoramatickým režimem není problém zabrat cokoliv v okolí za účelem zdůraznit okolí, krajinu nebo lokaci. Panorama přináší také nový námět na tvoření experimentálních snímků. Tvořiví umělci by mohli mít radost.