Seznam změn ve srovnání Symbian S80 a S60 v Nokia Communicator

0

Nokia svým novým komunikátorem E90 oficiálně nahradila platformu Series 80 novější a flexibilnější formou Symbianu S60 3rd. V čem je lepší a kde na starší verzi ztrácí?

Protože uživatelé komunikátorů jsou velmi specifičtí zákazníci, musela Nokia při tvorbě „es šedesátkového“ komunikátoru vycházet především z původního konceptu. 

 

Všichni nový komunikátor srovnávají s předchůdci. Je modernější, je výkonnější, je vybavenější a je také přístrojem nové generace. Zatímco původní modely byly ryzími pracovními nástroji, nová E90 je stvořena i pro zábavu. Směle šlape na paty nejvybavenějším N-kovým modelům.

Umožňuje to především Symbian S60 3rd, který používá s oblibou Nokia ve všech svých smartphonech. Nový komunikátor nabízí oproti smartphonům dva plnohodnotné displeje. Vnější pro rychlé vyřízení zprávy, hovoru nebo na zábavu a vnitřní určený především na práci a filmy(video). Jeho vysoké rozlišení 800x352 bodů nabídne nezvykle jemné zobrazení k prohlížení grafiky a hlavně velký prostor pro internet nebo práci s dokumenty.


Postavili jsme proti sobě Nokii E90 a Nokii 9500 a snažili jsme se zjistit, zda je model E90 revolucí nebo evolucí. Nokia E90 přináší mnoho nového, ale na druhou stranu něco ze starších komunikátorů ji chybí. Bude to nakonec chybět i uživateli nebo tyto funkce budou nahrazeny novými, lepšími funkcemi? V následujících několika bodech si můžete o věci udělat jasnou představu.

VNĚJŠÍ DISPLEJ
Nová E90 zvládne všechny úkony jak při zavřeném, tak otevřeném komunikátoru. Tuto novinku jistě všichni ocení, protože starý komunikátor měl sice vnější displej pro vyřízení SMS nebo volání, ale nic víc se na něm udělat nedalo. Nová E90 tento nedostatek odstranila a nabízí vlastně dva mobily v jednom, v zavřeném stavu smartphone a při otevření komunikátor. (Všechny níže popisované funkce jsou porovnávány v otevřeném stavu)

KONTAKTY
Původní S80 měla dokonalý systém vyhledávání kontaktů. Displej rozdělený na dvě různá pole (levé s databází kontaktů a pravé s databází aktuálně zvoleného kontaktu) se osvědčil a jeho podoba byla přejata i do E90. Za velmi nepříjemné považuji absenci rozšířeného vyhledávání (poznámka, funkce, název firmy, adresa…). Zbytek bez omezení koresponduje se zaběhnutou podobou kontaktů z předešlých komunikátorů. 


KALENDÁŘ:
Aplikace kalendáře se nijak zásadně neodlišuje od jakýchkoliv kalendářů. Přesto má blíž ke kalendáři ze smartphonů S60, než ke kalendáři S80. Co mu chybí? Neumí propojovat výročí a data s kontakty (neupozorní na narozeniny přátel, u nichž máte v kontaktech poznačeno datum narození), nezvládá zobrazení ročního náhledu a chybí mu rovněž barevně rozlišení soukromé události od veřejné.

 

MENU:

Menu už není jen sbírkou zástupců pod tlačítkem PLOCHA. Jeho plnohodnotnou službu oceníte až po seznámení s vlastní filozofií platformy S60. Menu je aktivní a můžete si v něm libovolně vytvářet složky nebo přesouvat ikony. A protože se jedná o S60, nabízí zcela totožné funkce jako u všech smartphonů. Oblíbená možnost přilepení oblíbeného zástupce souboru do menu chybí. Pokud budete chtít umístit do nejvyšší úrovně menu zástupce často používaného souboru Excel, máte zkrátka smůlu a musíte si soubor pracně ve správci souborů najít. Velkým přínosem je možnost zvolení ze 4 možných zobrazení menu – tradiční matice (6x3ikony), tabulky (seznam), podkovy (efektní rotující podkova) a V-formace (nové grafické 3D ztvárnění menu).


POZNÁMKY:
Poznámky na displeji dokázaly zázraky. Stále uživatele upozorňovaly, že má ještě nějakou povinnost. Jedná se sice oproti alarmu o pasivní způsob upozorňování, ve skutečnosti ale možná i efektivnější.  V E90 tato podoba poznámek chybí, jako satisfakci můžeme poprvé naleznout v přístroji „Active notes“. Oproti běžným poznámkám, které jsou obyčejné textové soubory umožňují rychlé možnosti formátování. V principu velmi zjednodušený textový editor. A nač že vůbec v telefonu dvoje poznámky jsou? Je to proto, že "Active notes" umožňuje víc, než jen textové poznámky, můžete do textů vkládat obrázky nebo hlasové poznámky a celou poznámku pak uložit jako dokument. Poslouží tedy i místo Wordu.


HUDBA:
Hudební přehrávač umí o mnoho více. Uživatelé smartphonů si již zvykli na jeho možnosti třídění kolekce podle interpretů, alb nebo žánrů. Přesto S80 touto schopností vůbec nedisponovala. Příjemným bonusem je zobrazení obrázku alba.


SPRÁVCE SOUBORŮ:
…není tolik „průzkumníkový“.  Chybějící tlačítko MENU, které vyvolalo nabídku podobnou té z operačních systémů Windows, sice degraduje celý komfort správce o stupeň níž, na druhou stranu žádná důležitá možnost nechybí. Složky je možné vytvářet, mazat, přesouvat, zobrazit skryté soubory nebo také třídit podle typu souborů. Vše se jen nachází na jiném místě. Pevně doufám, že první skepse komunikatoristů opadne během několik dnů.


TRANSFORMACE ČTYŘ TLAČÍTEK VE DVĚ: 
Zmizela čtyři tlačítka, které můžete u Nokie 9500 najít vpravo velde vnitřního displeje. To je v souvislosti s chybějící klávesou MENU nejzásadnější změna. Bohužel spíše k horšímu. Nokia E90 tato čtyři tlačítka nahradila dvěma vlevo a dvěma v pravo. Pokud si displej představíme na výšku, hned je vše jasné. Klávesy vlevo slouží pouze k praktickému přijetí a ukončení hovoru během chodu všech aplikací. Pravá tlačítka jsou ve skutečnosti pouze dvě kontextové klávesy jako u každého smartphone. Nejpožívanější operace se tak musí hledat v kontextovém menu položky „volby“. Pokud někdo myslí, že je to škoda, má pravdu. Bohužel čtyři tlačítka nebyla v souladu se systémem S60 3rd.


Nadšení? Zklamání? Nerozhodnost? Nejistota? Ať se nacházíte v kterémkoliv rozpoložení, vězte, že celý problém spočívá v transformaci systému S80 do S60. Pokud používáte smartphone, bude z E90 majitel nadšen. Pokud E90 vystřídá Nokii 9500, bude se majitel chvíli rozkoukávat, zanadává si, že některé funkce jsou jinde, a poté si teprve uvědomí, že počet programů pro nový komunikátor je již více než trojnásobný, než ten, který byl pro S80.

Z vlastní zkušenosti doporučujeme majitelům starších komunikátorů vyzkoušet podrobně několik dní některý z modelů smartphones S60. Porovnání s E90 později ukáže, jak velkou práci odvedli programátoři, aby zachovali co největší kontinuitu vzhledu i ovládání.
Podle nás to lépe nešlo a výhody po krátkém čase převáží nad nevýhodami. Nakonec kdo si pamatuje přechod z Nokai 9110 na 9210, zažil výrazně náročnější přechod.
Závěrečné vysvědčení však nakonec vystavíte vy, zákazníci.

Upravit
comments powered by Disqus