Rychlá uživatelská recenze Lumia 920, co přináší nový systém Windows Phone 8

0

Pomazlit se novou Lumia 920 je příjemný zážitek i pro laika. My první setkání s Windows Phone 8 ani nazvat jinak nemůžeme. Přečtete si první reálné dojmy.

Pomazlit se novou Lumia 920 je příjemný zážitek i pro laika. My první setkání s Windows Phone 8 ani nazvat jinak nemůžeme. Přečtete si první reálné dojmy.

Lumia 920 je pro příští rok vrcholovým modelem, zaujme především 4,5" Puremotion HD+ displejem s rozlišením WVGA 1280 x 768, baterií s hodnotou 2000mAh, ale i bezdrátovým nabíjením.
Minirecenze má být rychlá, vynecháme tedy technická data a vrhneme se v bodech na dojmy, jaké zanechá po té, co ji poprve vezmete do ruky.

Nokia Lumia 920 je opravdu veliká. Je ale zajímavé, že není postřehnutelně větší než Lumia 900 a dokonce se v přímém srovnání v rukou nezdá ani těžší. Drží se ještě lépe díky zaobleným zádům a dobře padne do ruky. Zapomeňte na dojem z tabletu, jaký vyvolává pádlo Samsung S3, Lumia je stále telefon do kapsy.

Přístroj je tak rychlý, že někdy nejsou vidět ani animace systému, zatímco předchozí verze díky moderní propracované grafice maskovaly šikovně případné zpoždění, WP8 by potřeboval někdy snad zpomalit, aby grafika vynikla.

Na včerejší pražské tiskové konferenci se srovnáním s konkurencí ukázalo, že Lumia 920 má nepřekonatelně jasnější displej s úžasným podáním barev. Vysoké rozlišení není díky šikovně navrženému prostředí na první zřetel viditelné, ukáže se však u fotografií nebo v Internet Exploreru 10. HTC vypadá spíše jako dětská napodobenina, konkuruje jen Samsung Activ S, typicky korejsky ale nepříjemně přesycuje barvy.

Na první pohled inovací v systému není mnoho, o to více se jich skrývá "pod kapotou".
To, co je vidět nejvíce, jsou Live Tiles, neboli živé dlaždice na pohotovostní obrazovce. Už jsme o nich napsali dost, díky aplikaci si je dokonce můžete doinstalovat už nyní, krátce lze tedy shrnout, že současné mírně nevkusné a zbytečně veliké dlaždice dostanou třetí rozměr nejmenší ikony, tím dojde k většímu struturování obrazovky, každý si bude přidávat zástupce oblíbených aplikací na plochu a nevznikne nepřehledný chaoz, kdy je nutné rolovat dlouhým seznamem. Výběrem středního čtverce nebo dokonce obřího obdélníku získá uživatel aktivní informace z aplikace, náhledy obrázků z Galerie, Skype zobrazí poslední zprávy, dlaždice emailu poslední email, Počasí ukáže předpověď nebo CNN novinky ze světa. Od dnešního dne mohou vývojáři do svých dlaždic pomocí nového SDK kitu přidávat na dlaždice libovolné informace. Aktivitu dlaždic lze pro konzervativní uživatele vypnout.

Velkou inovací je Kids Corner, česky Dětský koutek. Mobil nabízí v podstatě dva uživatelské účty, k druhému-dětskému se dostanete tahem zamčené obrazovky vlevo. Používat ji ale nemusí jen děti, ale možná i řidiči nebo manželky k rychlému přístupu tam, kam jim umožníte v nastavení. Na výběr jsou veškeré instalované hry, aplikace, fotoaparát a další zábavné funkce. Podstatnou zajímavostí je, že se není možné dostat do hlavního menu pomocí tlačítka Windows nebo k internetu lupou, mobil je tak v podstatě zamčený (což opravdu může být pomocí hesla).

Skype pro Windows Phone 8 bude ke stažení z Windows Store během několika dní, bude plně integrován do systému, neustále online. Telefonovat bude možné přímo z adresáře přístroje. Nebude k rozeznání, přes který kanál bude hovor uskutečněn. Pomocí API rozhraní však bude možné takto integrovat kterýkoli jiný, např. VOIP, program. Proč Skype není rovnou v systému? Můžete hádat, odpověď napadne asi každého . . , více v našem dnešním článku

Zajímavá je služba Rooms, chcete-li Skupiny. Jejich funkce byla hodně rozšířena, jde o soukromé skupiny kontaktů, se kterými si můžete hromadně psát, chatovat, sdílet fotografie a kalendář. Bude se skvěle hodit do firem, ale dobře poslouží také v rodinách nebo zájmových skupinách. Částečně je dostupná také pro uživatele jiných operačních systémů.

Hezky odprezentovaná byla také funkce Odeslat polohu, kterou jinak známe z doinstalovatelných aplikací. Během psaní zprávy je možné přidat položku Moje poloha, která odešle souřadnice a otevře v libovolném operačním systému rovnou instalovanou aplikaci mapy. Službu ocení jistě nejeden motorista v nouzi, zoufalý manžel na nákupech se svou polovičkou nebo pártyman z music club při zvaní svých přátel.

Každého jistě zajímá fotoaparát. Lumia 920 fotí opravdu nepřekonatelně. Podání barev přestalo vyznívat do různých odstínů zelené nebo modré, fotografie jsou věrné a neskutečně ostré. Focení v tmavé místnosti je generačním skokem, překonávajícím podle mých zkušeností dvě třetiny automatických fotoaparátů. Díky rozšířenému přístupu pro vývojáře je nyní možné integrovat aplikaci přímo do fotoaparátu, z menu je možné vybírat úpravy v externím editoru, integrovány jsou veškeré rozšiřující aplikace od Nokia, známé nyní jako Doplňky fotoaparátu.
Stabilizace videa se příliš neprojevila, zřejmě jsem nedokázal nasimulovat to správné třesení rukou, výsledek byl ale velmi pěkný. Nemohu se však zbavit dojmu, že jsem takové video už na starších Nokiích viděl, podle mě je to jen návrat k vrcholné kvalitě.
Měl jsem možnost otestovat i HTC, které v uměle osvětlené místnosti pořizovalo proti Pure View jen barevné šmouhy. Samsung Aktiv byl jen prototyp, proto by nebylo fér ho srovnávat, jeho uvedení na trh je ještě vzdálené, hovoří se o začátku roku 2013.

Integrace Nokia map nakonec dopadla o něco jinak, než jsme si ji představovali. Nokia dodává pouze mapové podklady, které uložené v telefonu budou dostupné pro všechny vývojáře. Každý výrobce si tak bude moci připravit vlastní mapovou aplikaci a využít instalované podklady. V Nokia telefonech je samozřejmě k dispozici jak aplikace Nokia Mapy, stejně jako Nokia Autem, obě nyní offline včetně integrovaných bodů zájmu na základě loginu do Nokia účtu.

Novináři jistě uvítají konečně možnost sejmout screenshot obrazovky, v zahraničí si užijí také xbox music s obrovskou nabídkou hudby, která však do čech letos rozhodně nedorazí. Každého naopak potěší integrace měření hovorů a spotřeby dat. V mobilu je také NFC a služba Wallet, tedy Peněženka, zatím ji ale nebylo s kým vyzkoušet. 

Na konec nutno dodat, co se dalo očekávat. Některých nových funkcí si uživatelé současných Lumia telefonů užijí díky aktualizaci Windows Phone 7.8 až za dlouhou dobu, zřejmě v lednu nebo únoru 2013. 
Lumia 920 zahajuje prodej podle tiskové zprávy v tomto týdnu, česká cena však stále není zřejmá, americký T-Mobile dnes oznámil dostupnost se smlouvou za 99$, bez závazku 649$. Současně startuje i prodej Lumia 820 (USA model 810).

 

Upravit
comments powered by Disqus