Recenze telefonu Nokia X10, srovnání výhod a nevýhod

Nokia X10 je levnější sestřičkou X20, která na sebe strhává pozornost díky exotickým barvám. Nečekejte od ní žádné oslnivé specifikace, ale přesto má co nabídnout. 

0
Nokia X20 si možná ukradla veškerou pozornost díky svým exotickým barvám Nordic Blue a Midnight Sun a 64MP hlavnímu fotoaparátu, ale Nokia X10 má stále co nabídnout. Je uprostřed v současné řadě mezi řadami X a G a jako taková musí vyvažovat praktičnost a výbavu. Rozhodně zde nedostanete žádné oslnivé specifikace a má i určité kompromisy, ale překážejí zásadně? Jsou kompromisy ve srovnání s modelem X20 příliš velké?

 

Plusy Nokia X10

Solidní, dobře zpracovaná hardwarová konstrukce s příjemným pocitem v ruce. Žádné efektní sklo nebo hliník na vnějším plášti, ale praktický přístup se velmi cení, když je dobře proveden, a tady je proveden velmi dobře. Pěkná je v tmavě zelené barvě.

 • Vynikající výdrž baterie.
  Baterie sice nemá největší kapacitu 4 500 mAh, ale bez problémů vydrží 1,5 dne a při konzervativnějším přístupu až 2 dny. Průměrně se také dostávám na 8-9 hodin provozu na displeji.
 • Spolehlivý FHD+ IPS LCD displej s technologií Pixelworks pro podání výraznějších barev při konzumaci obsahu. Dobrá viditelnost i venku.
 • Boční čtečka otisků prstů, která byla integrována do tlačítka napájení, funguje dobře a je také slušně rychlá.
 • Úctyhodný každodenní výkon. SD480 možná vzbudil pozornost ze špatných důvodů, ale v benchmarcích se X10 vyrovná X20 a SD480 se v číslech vyrovná zařízením s procesorem SD720G. To se projevuje i ve hrách, kde si Adreno 619 bez problémů zahraje hry jako COD při vysokém nastavení s maximální snímkovou frekvencí. Vůbec mi nechyběly 2 giga RAM navíc u X20.
 • Dobrý 48MP fotoaparát. Není lepší než 64MP u X20, protože vytlačuje sytější a extra ostré snímky s o něco menším počtem detailů, ale funguje dostatečně dobře, a to i za špatného světla. Dokonale se také vyrovná modelu X20, pokud jde o funkce. Nechybí režim Pro, režim Kino, duální zaměřovač ani zvuk OZO.
 • Pozornost je věnována detailům ve věcech, které nemusí být zřejmé, jako je působivé řízení tepla a haptický motor. Při běžném používání se mi nikdy nezahřál a při hraní her po dobu 30+ minut se zahříval jen mírně. V tomto ohledu se vyrovná zařízením, která jsou mnohem dražší.
 • Podpora 5G, a to nejen jako marketingový trik. Telefon podporuje širokou škálu nebo 5G pásma, takže by měl bez problémů fungovat po celém světě. Telefon také nešetří na žádných senzorech, má NFC a konektor pro sluchátka. Hurá!
 • 3 roky aktualizací operačního systému, k tomu 3 roky bezpečnostních aktualizací. Pěkné.

Mínusové body pro X10

X10 je na svou třídu poměrně velká a těžká. Přestože hmotnost přispívá k celkovému vnímání kvality, nemusí vyhovovat každému. Rámečky na přední straně jsou také nadprůměrně velké, což přispívá k celkové velikosti.

 • Displej nenabízí vysokou obnovovací frekvenci, což obvykle pomáhá celkové plynulosti zobrazení, ale obvykle je to na úkor výdrže baterie. Poskytnout lidem možnost vyšší frekvence než 60 Hz by bylo příjemné.
 • Selfie kamera s rozlišením 8 Mpx je slabá. Stejně tak 5MP ultraširokoúhlý fotoaparát a 2MP makro fotoaparát kvůli nedostatečnému rozlišení. Také vůbec nelze nahrávat videa ve 4K, takže maximum, co můžete udělat, je 1080p při 60 snímcích za sekundu.
 • I když má Android One své fanoušky, některým lidem mohou chybět další možnosti přizpůsobení, které nabízí konkurence.
 • Telefon má pouze jeden reproduktor vycházející ze spodní části. Je docela hlasitý při zachování slušné úrovně kvality, ale někteří konkurenti nabízejí duální reproduktory s lepší kvalitou zvuku.
 • Navzdory vynikající výdrži baterie je rychlost nabíjení omezena na 18 Wattů. Plné nabití tak trvá necelé 2 hodiny a dosažení 50 % kapacity zhruba 40 minut. To je v dané třídě rozhodně podprůměrná hodnota.

Každopádně, co si o Nokii X10 myslíte vy? Líbí se vám, nebo jsou pro vás její slabiny příliš velké? Dejte nám vědět v komentářích!

Patří do rubriky: Recenze telefonů Nokia X
Upravit
comments powered by Disqus