Recenze a nastavení Nokia Ovi, stažení programu a aplikací

0

Obchod Ovi je centrem mobilního obsahu pro telefony Nokia. V současné době jsou v OVI obchodu tisíce položek, aplikací, her, zvuků, videa i grafiky. Všechny soubory jsou nahrané na Nokia serveru, ke kterému se přistupuje pomocí aplikace vestavěné ve všech mobilních telefonech Nokia. 

Aktualizace

Nokia Obchod Ovi byl uzavřen, původní linky na stažení aplikací nefungují a nahradil ho Opera Mobile Store, kde najdete část původních aplikací pro Symbian i Windows Phone.

Nokia Ovi na webu i v mobilu

Ovi obchod lze prohlížet z mobilního telefonu i z počítače. Na webu jde o elegantní světlou stránku s podobnou hlavičkou jako na našem webu. Získat v obchodě přehled nezabere mnoho času, struktura je jasná a přehledná, rozdělená podle typu obsahu pro mobil:

  • Doporučeno
  • Aplikace
  • Hry
  • Zvuk a video
  • Přizpůsobení

Každá sekce má své kategorie, velmi snadno se dostanete do cíle. Kdo hledá konkrétní aplikaci, může využít přímého vyhledávání. Zde je potřeba brát na vědomí, že web zobrazí pouze položky vhodné pro váš mobil, jazyk a zemi ve které se nacházíte, může se proto stát, že položku nenaleznete, i když v obchodě je.


Každá aplikace má svojí stránku s náhledy, popisem, hodnocením uživatelů, které můžete po registraci připojit i vy. V dolní části stránky pak najdete doporučené alternativní aplikace.

 

Bez Ovi účtu to nepůjde

Web můžete prohlížet bez registrace, je dokonce možné si zafiltrovat přístroj, pro který chcete obsah vyhledávat. Před zahájením stahování však budete požádáni o registraci. Nokia se snažila registraci co nejvíce zjednodušit, je proto jednotná pro všechny služby Ovi, mail, kontakty, Beta labs i Obchod. Registrace nezabere mnoho času, mimo jména a emailu vyplníte také mobilní telefonní číslo, pro které budete služby využívat. To se bude hodit později v nabídce úhrady za placené aplikace. 

 

Stahujeme obsah zdarma

Jedním z tisíců programů, které nabízí Ovi obchod zdarma je naše aplikace TV program. Pro její zobrazení na webu nebo v mobilním telefonu použijte vyhledávání podle názvu nebo vývojáře. V seznamu výsledků se zobrazí aplikací více, je třeba přesně vypisovat název, nebo projít výsledky ručně. 


Na stránce s popisem aplikace vyberte Odeslat do mobilního telefonu a podle vytížení serveru je vám během chvilky doručený SMS odkaz ke stažení aplikace do mobilu. Po přihlášení můžete stahovat. 


Stahování z webu není pohodlné, vhodnější je najít si aplikaci přímo v mobilu, kde pro zahájení stahování stačí jedno kliknutí. 
Po stažení souboru, které můžete sledovat na displeji přímo v Ovi obchodě se aplikace na pozadí sama nainstaluje do mobilu.

 

TIP: Pro pohodlné stahování je vhodné v nastavení Ovi obchodu určit, kam se jednotlivé soubory budou instalovat, zda na paměťovou kartu, do vestavěné paměti nebo přímo do mobilu. Cíl stahování lze určit samostatně pro obrázky, aplikaci i videa.

 

Stahujeme placený obsah

Ovi obchod obsahuje i část placeného obsahu. Je na rozhodnutí vývojáře, zda se rozhodne nabídnout aplikaci zdarma nebo si za svou práci nechá zaplatit a právem zákazníka je rozhodnout, zda jeho práce stojí za poplatek. 


Nejčastějšími placenými aplikacemi jsou kancelářské nástroje a hry. Jde většinou o soubory, u kterých vývojáři strávili hodně času, aplikace vyvíjené velkými korporacemi nebo známými vývojáři her.


Poplatky nejsou až na vyjímky vysoké, většinou jde o ceny okolo jednoho Euro, vyjímečně do padesáti korun a absolutními exoty jsou pak aplikace dražší, jakou je například proslulý editor textů a tabulek Mobile Office.


Protože za aplikaci zaplatíte, měli by jste ji mít k dispozici i v případech, kdy se vám ztratí mobil nebo se rozhodnete pro jiný model. Pokud výrobce přenesení aplikace povoluje, můžete si ji stáhnout opakovaně i do nového typu mobilu, pokud je podporován. 
Jde o fér přístup za fér platbu. 

 

TIP: V přehledu zvolte Můj obsah, naleznete zde všechny aplikace, které jste v Ovi obchodě stáhli. Seznam lze na webu pročistit a ponechat si tak pouze to, oč nechcete přijít. Mimo zálohování kontaktů, mailu a dalšího obsahu tedy Ovi obchod umožňuje také zálohování zakoupeného obsahu.

 

Vybraný obsah zaplatíme pomocí kreditní karty naprosto bezpečným způsobem přesměrováním na bankovní portál. Pokud to vývojář povolil, je možné také úhradu provést pomocí účtu v mobilu díky odeslání placené SMS. Před takovou úhradou zkontrolujte u svého operátora nastavení Premium SMS. Po úhradě obsahu se automaticky zahájí stahování a obdržíte email s účtenkou.

 

Ovi obchod v mobilu

Ovi obchod je předinstalovaný ve většině mobilních telefonů Nokia, nalezneme ho ho pod modrou ikonou Ovi. Pokud ji v mobilu nemůžete najít, aplikace se automaticky stáhne po zadání adresy http://store.ovi.mobi do prohlížeče mobilu. Podobně se může mobil zachovat při prvním spuštění, pokud vyšla aktualizace aplikace. 


Po spuštění Ovi ochodu je potřeba se stejně jako na webu přihlásit, jinak byste nemohli nic stáhnout. Zvolíme tedy Volby  > Účet > Přihlásit. Aplikace a jiný obsah jsou zde řazeny stejně jako na webové verzi obchodu. Stahování je mnohem jednodušší, po výběru aplikace a případné úhradě je zahájeno stahování i automatická instalace. 

 

Upravit
comments powered by Disqus