Recenze Nokia E61, kancelář s klávesnicí na cestách

Trávíte většinu času v terénu a přitom potřebujete být neustále spojeni s vaší kanceláří?
Nokia E61 vám pomůže vyřídit vše potřebné kdykoliv a kdekoliv.

0

Kovový design
Protože model E61 bude dělat společnost převážně manažerům a jiným náročným zákazníkům, Nokia ho vyrobila celou z hliníku. Tento materiál zaručuje dlouhou životnost a větší odolnost, než jakou známe z běžných telefonů. Hlavními rysy přístroje jsou velký horizontálně položený displej a qwertz klávesnice. Přičteme-li k tomu plochu nad displejem, do které je vsazena kovová mřížka sluchátka, dioda a vypínací tlačítko, dostaneme se na délku 117 milimetrů. Aby tlačítka nedosahovala velikostí špendlíkových hlaviček a dalo se na nich rozumně psát, šířka přístroje se rozrostla na 70 milimetrů.

Ačkoliv se tyto hodnoty mohou zdát poněkud vysoké, vězte, že na zařízení tohoto typu to není příliš. Nokia maximálně využila celé plochy přístroje, takže žádný milimetr není na zmar. Hloubka pouhých 14 mm vám v případě nošení přístroje v kapse u kalhot nevytvoří takovou bouli jako jiné smartphony.
 
Nevšední displej
Displej pracuje v rozlišení 320 x 240 pixelů a dokáže zobrazit až 16 milionů barevných odstínů (true color). S tímto rozlišením se budeme i nadále setkávat u většiny nových smartphonů S60 3rd edition, VGA displeje jsou zatím v nedohlednu. Samotné rozlišení není jediným parametrem, který poukazuje na kvalitu displeje. Důležitá je také fyzická velikost, dosahující v tomto případě úhlopříčky téměř 2,9“.

 

V internetových diskusích se často setkávám s názorem, že displej u E61 měl mít větší rozlišení, aby byl obraz jemnější. Nemusíte se ale ničeho bát, zobrazovací prvek je dostatečně jemný, u konkurenčních přístrojů typu Sony Ericsson M600i, P990i, MDA Vario atd. vychází počet pixelů na cm2 velmi podobně. Díky horizontálně umístěnému displeji se lépe prohlíží dokumenty, webové stránky a v neposlední řadě třeba sleduje video. Velikost displeje umožňuje zobrazení 12 ikon v matici 4 x 3. Velké ikony není problém uspořádat podle vlastních potřeb a nabízí se možnost vynoření ikony do hlavního menu z nižší úrovně.
 
Konektivita
Datové funkce přístroje vás určitě uspokojí. Nokia do svého pracovního nástroje implementovala všechny dostupné technologie pro přenos dat, které jsou na trhu k mání. O komunikaci s počítačem se stará USB kabel dodávaný v balení. Po jeho zapojení se paměť přístroje nahlásí jako samostatný disk. Bezdrátové technologie jsou zabezpečeny pomocí infraportu a bluetooth.

 

Data z internetu nebo vzájemné komunikace mezi dvěma přístroji může proudit přes Wi-fi v přenosové rychlosti až 54 Mb/s. Vytáčené spojení pro přístup k internetu je už sice dávno za zenitem, Nokia E61 s ním ale nadále počítá ve formě HSCSD. Paketové přenosy obstarává GPRS a EDGE ve třídě 11 a k dispozici jsou i sítě třetí generace UMTS. Pro různé typy dat je vyčleněna interní paměť o velikosti 75 MB. Ta může být samozřejmě rozšířena externě díky podpoře paměťových karet miniSD. Slot je umístěn pod zadním krytem v levém boku přístroje. Paměťové karty lze vyměňovat za chodu, jedna 64MB karta je přímo součástí balení. 

E-mail a kancelářské aplikace

Hlavní devizou E61 je práce s e-mailovými zprávami a kancelářskými aplikacemi. Pokročilý e-malový klient funguje s mnoha schránkami najednou. Mezi podporované protokoly se řadí POP3, IMAP, SMTP a ActiveSync. Podle přání uživatele se mohou v aktivním pohotovostním režimu ukazovat náhledy dvou posledních přijatých e-mailů nebo textových zpráv. Abyste náhodou o žádný e-mail nepřišli, můžete si nastavit indikátor, který bude po doručení zprávy blikat po dobu 2, 30 minut nebo 2 hodin. Toto upozornění ale s původním firmwarem nefunguje tak, jak by mělo. Indikátor sice blikáním upozorní na nový mail, ale více jak pár minut blikat nevydrží.

 

Načítání e-mailových zpráv je možné buď jako záhlaví, do určitého limitu, nebo s přílohou. Pro automatické načítání si lze zvolit konkrétní dobu a dny. Zprávy se zobrazují korektně i s českou diakritikou, samozřejmě je možné pracovat i s přílohami včetně komprimovaných souborů. Základní výbavou přístroje je i editor dokumentů Microsoft Office, pracujete-li se soubory PDF, je pro vás připraven volně ke stažení Acrobat Reader nebo PDF+.
 
Multimédia a internet
Absence fotoaparátu, rádia a kodeku WMA jsou asi největšími odlišnostmi E a Nseries. Pokud by vám některá z těchto funkcí citelně chyběla, pak budete muset sáhnout po smartphonu z řady N. Jiné multimediální záležitosti E61 nepostrádá. V telefonu je přímo integrován vynikající webový prohlížeč, který si dobře poradí s většinou internetových stránek a cizí mu nejsou ani Java Scripty nebo flash animace. Díky přehrávači RealPlayer půjde snadno přehrávat streamované video, těšit se můžete na internetové televizní vysílání, např. ČT24. Hudební přehrávač je známý z modelu 3250 i dalších novějších smartphonů od Nokie. Mezi jeho standardní funkce patří náhodné přehrávání, opakování a ekvalizér. Muziku si snadno setřídíte v hudební knihovně, skladby, které bude chtít poslouchat, můžete vybírat podle interpreta, alba, žánru nebo skladatelů. Přehrávač si pamatuje i nejčastěji hrané a poslední přidané skladby. Díky rozměrnému displeji o poměru stran 4:3 je přístroj přímo ideální pro sledování videa.


Závěr
Nokia E61 je dokonale vybavený přístroj určený převážně firemní klientele. Protože si většina velkých zaměstnavatelů nepřeje, aby jim zaměstnanci běhali po firmě s telefony disponujícími fotoaparátem, Nokia ho do tohoto segmentu přístrojů neintegrovala. To se mohlo odrazit i v ceně, která se v internetových obchodech pohybuje kolem 11 tisíc korun. Pokud hledáte vhodný pracovní nástroj, se kterým si zároveň zavoláte, připojíte se všemi možnými způsoby na internet, přečtete si e-mail nebo dokumenty kancelářských aplikací, investice do E61 se rozhodně vyplatí.
 
Klady:

  1. Wi-fi a UMTS
  2. plnohodnotná klávesnice
  3. hliníkový kryt, velký displej

Zápory:

  1. nekompatibilita starších programů
  2. minutový záznamník
  3. chybí rádio
Upravit
comments powered by Disqus