Recenze Nokia 6 po dlouhodobém testování, skvělý design, ale průměrná rychlost

Nokia 6 patří do střední třídy. Nabízí velký displej a velmi povedený střízlivý design. Atraktivitu snižuje především výkon procesoru, který na náš vkus příliš váhá i při běžném používání. 

0

Nokia 6 byla úplně prvním modelem znovuzrozené finské značky a také první s operačním systémem Android. V první polovině roku byla beznadějně vyprodaná v Číně a do Evropy dorazila s půlročním zpožděním. Od té doby ji testujeme v denním provozu a našli jsme v na jinak povedeném přístroji jen jeden zásadní nedostatek. 

První dojem je vysloveně pozitivní. Nokia 6 zapadá dokonale do portfolia výrobce HMD, který v licenci značku vyrábí, ale má nejostřejší rysy. Tenké hliníkové tělo přístroje působí robustně, jemné vybroušené linky na hranách dávají pocit luxusu a díky nim perfektně se drží. V okrajích lehce zaoblené sklo Gorilla Glass 3 kryje 5,5" ISP displej s perfektní svítivostí a FullHD rozlišením, který má okolo sebe dost silné rámečky a v bradě podsvícené senzorové klávesy a čtečku otisku prstů. Testovali jsme černou variantu, na které i přes matový povrch nepříjemně ulpívají otisky, světlejší stříbrná je na tom o hodně lépe. 

Čistý Android ve verzi 7.1, který má koncem roku přislíbený update na 8.0 snadno nastavíte a přivítá vás jednoduché prostředí a typicky kulatými ikonami s modrým pozadím, od výrobce je změněná pouze aplikace pro focení a navíc Podpora Nokia. Potud se vám telefonu jistě bude líbit. Pokud ho začnete používat, narazíte však na nepříjemnou vlastnost. 

 

Zásadní chybka, která může otrávit 

Nokia 6 je osazená procesorem Snapdragon 430 a 3GB RAM, pro uživatele nabízí 32GB s rozšířením o paměťové karty microSD. Ve střední třídě nic neobvyklého, i když jsou k dispozici za prodejní cenu 6700Kč s DPH i lepší kousky, které jsme porovnali v tabulce. Sice nejde o žádný trhák, ale výkonu by měl pro běžný život poskytovat dostatek. Jenže Nokia 6 mívá své okamžiky, za které ji nemusíte mít rádi. Nevíme, zda jde o nedostatečně odladěný systém nebo procesor, ale občas se stane, že při provádění nejběžnějších operací zaváhá. A dost citelně, někdy připomíná nevyzpytatelný Windows 10 Mobile, spuštění aplikace Zprávy nebo Kontakty je zpravidla bleskové a tu náhle bez zjevné příčiny čekáte dvě i tři vteřiny. 

 

Jistě, v redakci jsme rozmazleni nejméně dvakrát dražšími přístroji, nicméně např. konkurenční Huawei P9 Lite podobnými výstřelky netrpí téměř nikdy. Nejvíce se váhání projevuje u Fotoaparátu, kde se pomalé spouštění hodí nejméně, když pospícháte fotit, nejste rádi za žádné zpoždění. Telefon tímto neduhem trpí od prvního spuštění, nezhoršuje se v průběhu času a prostě si na něj zvyknete, nejste naštvaní, jen nejásáte radostí. 

Mimo jedné chyby samá pozitiva

Jinou chybu ale nehledejte. Nokia 6 je zejména ve světlé verzi všude středem pozornosti, každý se zajímá, jak vypadá přístroj, který konečně vykázal Windows ze značky s dříve perfektní pověstí. Mimo opravdu perfektního vzhledu a velkého displeje potěší baterie. Ačkoli papírově má jen 3000mAh, výdrž je dobrá nebo spíše hodně dobrá, občas se nám stávalo, že jsme byli druhý den odpoledne bez baterie, protože na pravidelné večerní nabíjení snadno zapomenete. Bohužel se přes microUSB konektor neumí rychle dobíjet, ke sto procentům se dostanete za dlouhé 2,5hodiny.

 

Nokia 6 má také vestavěný reproduktor s technologií DOLBY Atmos, to je velmi zajímavý benefit dokonce i proti dražší sestře Nokia 8 (recenze), díky tomu výrazně hlasitěji přehrává hudbu a to se bude líbit zejména mladým lidem, kteří si rádi vyřvávají mobilem v parku nebo na zastávkách. Asi bychom jim ale doporučili jiná sluchátka, ty z krabice sice nehrají špatně, ale takhle pěkně vybavený mobil si asi zaslouží kvalitnější. 

Pomalý 16Mpx fotoaparát

Nokia měla vždy laťku kvality fotoaparátu nasazenou hodně vysoko i u levnějších přístrojů. Nokia 6 není vyjímkou, má 16Mpx čip, fázové ostření a světelnost F/2.0, videa zvládá ve fullHD rozlišení s 30FPS. Fotky sice nejsou jako z iPhone, ke kterému bohužel Microsoft nechal utéct špičkové vývojáře legendárního PureView, ale stydět se za ně rozhodně nebudete, barvy nejsou přesaturované, spíše přirozené, ani v horších světelných podmínkách foťák vysloveně nepropadne.

 

Tady je ale váhání telefonu hodně znatelné. Spouštění je prostě pomalé a jak jste si přečetli výše, občas i velmi dlouhé. Přičítáme to neodladěné aplikaci Fotoaparát, protože podobně váhavá je i Nokia 8. Ale to je vlastně lepší zpráva, protože HMD aplikaci hodně aktivně aktualizuje a můžeme se dočkat ještě vylepšení.  

Kompletní parametry Nokia 6 v našem katalogu

Nejoblíbenější Nokia je nedostatková

Nokia 6 je opravdu povedený designový kousek. S velkým displejem, kovovým rámečkem a perfektním ozvučením by měla mířit na mladé lidi, ti ale neocení váhavost procesoru, chtějí sledovat video nebo hrát hry a to není její silná disciplína. Přesto se nám líbila, možná jsme příliš ovlivněni aktuální novinkou Nokia 8, která za více než dvojnásobnou cenu nabízí bleskurychlé reakce. Že jsme možná příliš přísní by potvrzoval i soustavný převis poptávky, Nokia 6 je totiž velmi nedostatkové zařízení. HMD věnuje její výrobě velkou péči, celé šasi se vyrábí oproti levným činským mobilům jako monolit a díky tomu továrny Foxconn nestíhají uspokojovat objednávky.

Patří do rubriky: Recenze telefonů
Upravit
comments powered by Disqus