První velká recenze Windows Phone 7 Mango - 1.část

0

V redakci testujeme od návratu z Nokia World operační systém Windows Phone 7.5 Mango. Přinášíme vám zkušenosti z našeho testování. Dozvíte se, jaký je nový operační systém s Mangem ve srovnání se Symbianem a připojíme i nezávislý pohled na konkurenční systémy Android a v iPhone4. 

V redakci testujeme od návratu z Nokia World operační systém Windows Phone 7.5 Mango. Přinášíme vám zkušenosti z našeho testování. Dozvíte se, jaký je nový operační systém s Mangem ve srovnání se Symbianem a připojíme i nezávislý pohled na konkurenční systémy Android a v iPhone4. 

Systém Winodws Phone 7 je pro naše čtenáře novinkou, proto se podrobně zaměříme na každou jeho část. Je naprosto odlišný od Symbianu a jak už se dnes přesvědčují první zákazníci ve Francii v Nokia Lumia 800, narozdíl od něj se vyznačuje prvky moderního systému 21. století. Srovnáme ho se Symbianem a se zkušenostmi z testování konkurenčních platforem zmíníme i výrazné rozdíly oproti nim.  

 

Struktura úvodní obrazovky.

Po odemknutí telefonu vás uvítají dlaždice čtvercového a obdélníkového tvaru, které můžete libovolně přidávat a ubírat. Přídáním nové aplikace na plochu s dlaždicemi se tato úvodní obrazovka prodlužuje směrem dolů. Základní poloha je nastavena na horní část úvodní obrazovky (sem se vracíte stiskem tlačítka domů - symbol Windows). Veškerý obsah úvodní obrazovky můžete přeskládávat dle libosti. Odsunutím hlavní obrazovky do strany se zobrazí všechny aplikace, které jsou seřazeny abecedně. V aplikacich se pohybujete stejně jako na úvodní obrazovce - rolováním dolů. Po instalaci určitého množství aplikací se objeví v jejich seznamu abecední rozlišení a kliknutím na písmeno vyskočí nabídka písmen pro rychlé vyhledávání.

Dlaždice úvodní obrazovky jsou v podstatě widgety. Záleží na samotné aplikaci, jestli poskytuje informace do widgetu. Některé dlaždice tedy zobrazují pouze ikonu aplikace a jiné přímo "žijí vlastním životem", animují se a pohybují. V obdélnikovém widgetu kalendáře (dlaždici - říkejte tomu jak vám vyhovuje)  se zobrazují nadcházející události. 

Dlaždice s ikonami telefonu, zpráv a mailů při zmeškaných událostech zobrazí vedle ikony číslo, které značí počet zmeškaných událostí.

 

Doinstalované aplikace jako ACCU Weather (zdarma), nebo České svátky jsou schopny podávat informace rovnou do widgetu na ploše.

Jasně stanovený pohyb v menu

Nováčkům může přijít menu ( Hub ) do jisté míry nepřehledné. Důvodem jsou zažité zvyklosti z jiných systémů. Nepřehlednost v tom není. Po otevření aplikace se pohybujete pro její možnosti do stran a dále jsou jednotlivé položky rozšířeny směrem dolů. Zpět na plochu se dostanete vždy stiskem tlačítka se symbolem Windows. Nic nezavíráte. Šipka vás povede krok za krokem zpět v menu, než se dostanete na plochu.

 

Zámek obrazovky

Na zamknuté obrazovce se dostanete k následujícím informacím: čas, datum, nadcházející událost kalendáře a veškeré zmeškané události. Zamknutou obrazovku můžete přizpůsobit vlastní tapetou.

Telefony s WP jsou vybaveny hardwarovým tlačítkem spouště fotoaparátu, kterému můžete nastavit spuštění fotoaparátu při zamknutém displeji. Samozřejmě můžete tuto vlastnost v nastavení také vypnout.

 

Systém je dokonale propojen se sociální sítí Facebook. Vzhledem k nejmladšímu datu narození, měli vývojáři již jasnou představu o síle Facebooku a zvolili ho jako hlavní komunikační kanál s obrovskou perspektivou. Lidé (kontakty), Zprávy a Obrázky (galerie) jsou dokonale propojeny s Facebookem a dovolují člověku komunikovat zdarma a s historií uloženou v telefonu. Blíže si tyto vlastnosti představíme v jednotlivých odstavcích.

iPhone v iOS5 umožňuje posílat sms přes vlastní aplikaci na jiný iphone zdarma, WP umí totéž ale přes Facebook a navíc s jinými platformami i stolním PC.

Lidé - kontakty

Synchronizace s Gmailem a jinými exchange účty přenesou kontakty i kalendář do telefonu. Pro přenesení kontaktů z Gmailu, stačí v Nastavení účtů přidat Gmail, kde stačí vyplnit e-mailovou adresu a heslo.  

Nyní budu předpokládat, že máte telefon připojený k vašemu Facebook účtu. 

Otevřením aplikace Lidé se ocitnete na položce kontakty, kde je jako první položka je vaše miniatura z Facebooku s vaším posledním statusem. Na této obrazovce vidíte v pravé části kousek vedlejší obrazovky ( vede vás k pohybu menu do strany).  Vedlejší obrazovka se jmenuje Novinky a zobrazuje vaši zeď z Facebooku. Další položka je Nedávné a zde se vypisuje poslední komunikace v dlaždicích. Posunutím se opět dostáváte na úvodní obrazovku kontaktů.

Práce s kontaktem je balzámem pro oko. Krásně zpracovaná karta kontaktu je opět situovaná i do stran. Po otevření se zobrazí obrázek kontaktu aktualizovaný z Facebooku s poslední událostí kontaktu. Na této první obrazovce máte na prvním místě volat kontak, sms+chat (myšleno chat Facebook, Twitter apod. - řadí se do konverzace sms a uchovává historii), mužete dotyčnému napsat rovnou na zeď, poslat e-mail apod. Odsunutím této úvodní obrazovky se dostanete na druhou - Novinky. Zde se vypisují příspěvky kontaktu na jeho zdi Facebooku. Třetí obrazovka do strany vypisuje Obrázky a alba dotyčného kontaktu na Facebooku. Poslední čtvrtá obrazovka Historie vypisuje veškerou komunikaci a dokáže vyhledat i mailovou komunikaci.

Kontakty můžete také přidávat na úvodní obrazovku. V případě, že máte u kontaktu obrázek, zobrazí se dlaždice s fotkou. Tato dlaždice je animovaná a graficky prolíná miniaturu se jménem.

Pokud nepoužíváte Facebook, budou vaše kontakty obsahovat vše důležité a přijdete pouze o propojení s Facebookem, Není pravdou, že by zmiňované propojení degradovalo telefony bez Faceboook účtu.  

Zprávy

Ve zprávách najdete pouze dvě obrazovky. První Vlákna obsahuje hlavičky konverzací, druhá Online zobrazuje osoby dostupné pro chat ( Facebook, Twitter apd. ). Otevřením vlákna jsou komunikace řazeny do chatu. Do tohoto chatu se řadí veškerá komunikace včetně zmiňovaných chatů z Twitteru a Facobooku a MMS. Zdroj komunikace je jasně zvýrazněn a vy máte přehled jakým způsobem zrovna komunikujete. 

  

Telefon zvládá doručenky..... ale jen polovičatým způsobem. Příchozí sms o doručení řadí do vlákna pod odesílatele Operátor a nepřiřadí je k odeslané sms.

E-mail

Použivám Gmail s integrací více účtů. Z tohoto důvodu jsem nevyzkoušel více účtů v telefonu, které WP 7,5 Mango umí. Graficky je zpracování velmi atraktivní a umí řadit e-mailové konverzace do vláken. První strana v e-mailech se nazývá Vše a zobrazuje přečtené a nepřečtené maily. Listováním do strany se dostaneme na Nepřečteno - S příznakem - naléhavé. 

  

Co se týká rychlosti je na tom WP lépe než Android i iOS5. 

Xbox - hry

Hry jsou děleny na dvě kategorie: Xbox a ostatní. Xbox hry jsou většinou kvalitnější, ale zároveň jsou dražší. Všechny hry můžete nejprve zdarma vyzkoušet a později se rozhodnout k jejich koupi. Kvalita her je plně srovnatelná s iOS i Android, množství kvalitních titulů ale zatím konkurenci nestíhá. Propojení hráčského profilu s vaším profilem stolního Xboxu jsem neměl možnost vyzkoušet.

 

V dalším díle: Market, Internet, Kalendář, Obrázky a Fotoaparát.

 

 

Upravit
comments powered by Disqus