První velká česká uživatelská recenze Nokia Lumia 925

0

Lumia 925 je evoluce, která odstraňuje všechny drobné nedostatky svojí předchůkyně, přidává exkluzivní design a vylepšuje fotoaparát k neuvěření. 

Nokia Lumia 925 v našem katalogu už svým číselným označením naznačuje, že je jen vylepšením Lumia 920. Hliníkový rám je doplněný designovými zády, optimálně snížená váha a velikost, výborná výdrž baterie, aktualizace Windows Phone 8 nazvaná Amber, citlivější tlačítka a luxusní design. Rychlý přehled vylepšení nevypadá na důvod, proč za nový model utratit patnáct tisíc, teprve v rukou se však ukazuje, že důvodů je o mnoho víc.

Pokud jsem považoval Lumia 900 spíše za prototyp současné vlajkové lodi Lumia 920, po týdenním testování novinky mi dochází, že i ta byla vlastně tak trochu beta verze. Zatímco L900 přinesla jen pěkný design a starší Windows Phone 7, Lumia 920 byla doslova revolucí. Designově svým unibody polykarbonátovým rámem navazovala na L800/L900, neoddiskutovatelně je to ale cihla, s ohledem na velikost displeje a výdrž baterie měla být o moc menší a lehčí.

 

Luxusní Lumia 925 

Svůj původ nezapře, stále má patrné rysy Lumia 800, avšak konečně přichází s exkluzivním hliníkovým materiálem. I přes kovový rám a vylepšení Pure View fotoaparát však svou váhou přestává vybočovat z dnešních zvyklostí, je ideálně veliká do mužské dlaně, tenká do kapsy u kalhot a i při intenzivním používání se po ranním odpojení z dobíječky dočká v provozu půlnoci a pravděpodobně i dalšího rána. To se o Lumia 920 rozhodně říct nedalo.

 

Podívejme se popořadě na výhody, které přináší. Pěkně uživatelsky, technický popis naleznete v naší tabulce přehledu mobilů Lumia

 

První dojem po vybalení z krabice

Už při prvním setkání je Lumia 925 opravdu krásným kouskem. Testovaný kus je v černém provedení, vybral jsem si ho především proto, že skvěle ladí kovový rám s černými zády, plastové oddělovače antén v hliníku pěkně zanikají a celý mobil je velmi kompaktní. Bohužel tolik kompaktní, že okolí ani příliš nezaznamenalo, že mám nový model. 


Mám rád designové přístroje, do rukou by mi patřila spíše bílá varianta. Ta zaujme od prvního pohledu. Rám je stříbrný, záda z bílého polykarbonátu. Osobně mám však výhrady k nesouladu bílé barvy s kovem, vadí mi plastové oddělovače antén, které zůstávají pro mě nepochopitelně v tmavé barvě, ačkoli jsem na prototypech viděl i variantu se světlými. Na překrásném těle jsou jako pěst na oko a protože Lumia 925 si jasně říká o srovnání s iPhone, designová ikona z Ameriky by se prostě takového prohřešku nedopustila. Jediným vysvětlením je pro mě úspora ve výrobě, zdá se mi však neomluvitelná. Bílá varianta ale zatím není v nabídce, rozhodování bylo tedy snadné.


V rámci testu jsem s hliníkem hned druhý den prásknul pěkně tvrdě o kachličky. Podle předpokladu se to lakovanému hliníku vůbec nelíbilo a mám první šrám zrovna na horní hraně displeje. Okamžitě mi to připomnělo desítky vrypů na hliníkové Nokia N8 a probudilo obavy, jak asi bude mobil vypadat za půl roku.

 

Hliník s plastovými zády

Záda jsou místem, kde se designéři mohou realizovat o mnoho více, než na hladké čelní ploše displeje. Lumia 925 ukazuje, proč jsou vlastně mobily Nokia silnější, než konkurence. 8Mpx fotoaparát PureView s optickou stabilizací a čočkami Carl Zeiss je hodně vysoký. Aby Nokia dosáhla příjemné tloušťky, obrovský čočka fotoaparátu nepatrně vystupuje nad zadní kryt. Jde o nepodstatný hrbík, který navíc dává všem okolo najevo, že uvnitř je současná nejlepší fototechnika, tolik odlišující běžné korejské šuntíky od evropské kvality.

Na zádech je také reproduktor, obklopený zdířkami pro bezdrátový kryt dobíjení a odpornými lesklými popisky modelu a mezinárodních označení kvality. Zejména značka CE mě na tak překrásném mobilu opravdu irituje, z jakého důvodu potřebuji mít na zádech svého přístroje leskle uvedený model a ještě interní typové označení mi naprosto uniká. Asi abych nezapomněl, za co jsem zaplatil hříšných 14500 korun :-)

 

Umístění reproduktoru zřejmě o moc lépe vyřešit nešlo díky kovovému rámu, není ale nejšťastnější, při přehrávání videa je zvuk směrovaný dozadu, což vadí i při hlasitém odposlechu během hovoru. Největším problém je ale vyzvánění. Pokud mobil leží na tlumícím materiálu, jako je látka na přikrývce nebo kůže na sedací soupravě, i při nejvyšším nastavení hlasitosti není vyzvánění téměř slyšet. Zlepšit to mají nepatrné výstupky na krytu, pomáhají však jen na stole. Během testování se tento problém na celém mobilu jevil jako nejzávažnější.

 

Displej, okno do mobilu

Ohledně displeje zažívám během prvních dní schizofrenii. Amoled v Lumia 900 jsem měl moc rád, má nasycené barvy a dokonale černou barvu. Přechod na Lumia 920 nebyl oslňující, vyšší rozlišení není díky kvalitně navrženému systému příliš znatelné, IPS LCD podává namísto černé v menu spíše šedou, podsvícení nebylo stoprocentně rozprostřené. Oproti tomu podání barev a pozorovací úhly jsou dokonalé, zejména věrnost fotografií je příkladná.
Návrat k SuperAmoled v Lumia 925 je tedy opět rozporuplný, barvy mají k věrnosti daleko, ale sytější podání je pro každodenné práci v podstatě velmi příjemné a černá už je zase ClearBlack černá, která dokonale splývá se sklem a podtrhuje dojem luxusu. Sytost je možné trochu vylepšit nastavením, viz odstavec o Amber. 

 

Fotoaparát s aplikací Smart Camera

Velká čočka fotoaparátu na zadní straně dává tušit, že máme v ruce fotomobil. Hrbek, který z nouze na těle vznikl, vlastně tento dojem ještě podtrhuje. Jde však jen o dojem, optika je stejná jako v Lumia 920. Tedy skvělá.


Výrazně vylepšený je však firmware, jehož update vzletně nazvaný Amber bude dostupný i pro starší Nokie. Vylepšuje především denní focení, na dokonalém nočním záběru s optickou stabilizací už toho moc co vylepšit nebylo. Mobil skvěle reaguje na změnu světelných podmínek, na denních fotkách se však nemohu zbavit dojmu, že jsou zbytečně tmavé a pokud se vylepší vyvážení bílé, jsou zase zašedlé. Dojem ještě podtrhuje Amoled displej, výsledek můžete porovnat na počítači, kde už není tolik patrný. Bude to daň za noční fotky, kdy Lumia 925 pořizuje fotky snad i v naprosté tmě a lze bez nadsázky říci, že blesk je např. v místnosti spíše na škodu.


Dvoudiodový blesk mě nepřestává překvapovat. Model od modelu jsou ledky ostřejší a musím konstatovat, že mě svojí kvalitou už občas otravují, protože při nočním focení s bleskem na menší vzdálenost mají tendenci prostor přesvěcovat a díky PureView je focení večer bez blesku jasnou volbou.


Amber obsahuje také aplikaci Smart Camera, kterou jde nahradit v menu základní fotoaparát z Windows Phone. Smar camera pořizuje ihned po spuštění bez nastavování sekvenci fotografií, ze kterých lze snadno zvolit nejlepší snímek, zachycuje objekty v pohybu, umí vymazat nevhodnou postavu ze snímku. Hodí se však spíše pro kutily, kteří si chtějí se záběry pohrát.  


Zatím katastrofou však bylo focení večer nebo v místnosti. Marně jsem hledal chybné nastavení, fotky vycházely extrémně tmavé a se základním fotoaparátem se nedají srovnat. V mém mobilu proto Smart Camera skončila stejně rychle, jak jsem ji nastavil jako primární. Pokud máte k používání nějaké poznatky, budeme za ně rádi v diskuzi o Smart Camera na myNokia.cz fóru

 

   

   
Plné náhledy si prohlédněte v galerii.
Pozoruhodné jsou možnosti zvětšení fotografie McDonald, kde lze číst i texty na výloze

 

Aktualizace Amber, která trochu klame názvem

Vzletně nazvaná aktualizace Amber je vlastně jen souborem drobných oprav, které normální uživatel očekával už v základním Windows Phone 8 a tří viditelnějších vylepšení.


1. Hodiny na displeji 
Hodiny na displeji jsou vlastností, na kterou je zvyklý každý uživatel Symbianu. Nyní budou i na Windows Phone. Koho poskakující číslice nenadchnou, může si je vypnout. Zobrazení je řízeno proximity senzorem, pokud je mobil v kapse, hodiny nesvítí, zobrazí se až pokud mobil zaregistruje světlo v okolí. Šikovné, ale jak už je zvykem u Nokia, ne na 100%. Vedle hodin je sice zobrazené dobíjení baterie, ale už chybí informace o stavu baterky bez dobíječky, nevidíme ušlé hovory ani SMS. Proboha proč?


2. Probuzení poklepáním
Neskutečně návyková funce inspirovaná v MeeGo. Pokud mobil spí, dvojím plynulým poklepáním se zobrazí zamykací obrazovka. Zřejmě by se mi líbilo, kdyby se probudil rovnou do plochy, ale to už bych asi chtěl moc. radši bych ale, ale funce fungovala na 100% a ne jen na 99%, poklepání se prostě někdy nepovede a pak člověk před ostatními vypadá jako datel, co zoufale klove do mrtvého mobilu. Snad jde jen o zvyk a prostocvik si nacvičím.


3. Ztišení vyzvánění a budíku otočením
Funkce, kterou uměla Nokia už ve Windows Phone 7, ale v novější verzi nepochopitelně chyběla. Ačkoli jsme odhalili ztišení vyzvánění už během února v Lumia 620, Nokia si ji šetřila až do Amber. Konečně je tady a je stejně návyková, jako předchozí dvě vylepšení.


4. Smart Camera
Fotoaplikace nabídne některé funkce známé už z dřívějška z Creative Studio a Chytrý fotoaparát, navíc fotí objekty v pohybu a panoramu. Ačkoli je už dnes ke stažení ve Windows Store, vyžaduje ke spuštění poslední verzi firmware, který bude dostupný během léta, spíše na jeho konci.


5. Nastavení barevného podání
Další funkce, o které už víme týdny. Mírně přesycené barvy, které jsem zmínil v popisu displeje, lze upravit změnou sytosti a odstínu v nastavení položky Displej+dotykový. Změny ale nejsou zásadní, právě u sytosti jsem výrazné úpravy nezaznamenal, ačkoli bych si je přál.


6. Dýchání loga Windows
Hodně diskutovaným tématem je chybějící notifikační dioda. Informovali jsme vás, že se v tomto směru něco připravuje. Lumia 925 nově dýchá během dobíjení v okamžiku, kdy je baterie vybitá, systém neběží, tedy než se zvýší napětí na úroveň, aby mobil nastartoval. V podstatě nahrazuje logo dobíjené baterie na displeji.


Chce se mi zvolat: "To je málo! Chceme víc!" Budeme prostě doufat, že když už se mobil naučil dýchat, dočkáme se v příští aktualizaci i informování o ušlém hovoru nebo příchozí SMS.


7. FM Rádio
Amber vyžaduje aktualizaci Windows Phone 8. S tou současně přichází uvolnění FM rádia, které je už delší čas vestavěné do Lumia telefonů, ale nebylo podporováno. FM rádio nalenete v hubu Hudba, vyžaduje připojení sluchátek a mělo by být dostupné pro všechny modely s vyjímkou Lumia 620

 

Baterie lepší, ale ne nejlepší

Nejzásadnějším argumentem, jak ochudit rodinný rozpočet o dalších 14490Kč za nový mobil, byla výdrž baterie. Vlastně jsem chtěl počkat, až cena klesne a vydržet s Lumia 920. Impulsem však byla Lumia 720, kterou pro vás současně testujeme. Její výdrž je tak ohromující, že jsem si připomněl doby dřevní, kdy ještě neexistoval stav, který interně nazývám "energetická paranoia", ve které člověk po kapsách nenosil dobíječky od všech zařízení a mobil vydržel v provozu klidně i týden.


Úspornější displej se přeci jen projevil. Lumia 925 vydrží nabitá přibližně dvakrát déle, než Lumia 920, kvalit L720 však nedosahuje ani vzdáleně. Pokud mobilu nedám pokoj a celý den ho trápím prací i zábavou, vydrží do noci, někdy i do následujícího dopoledne. Žhavé diskuze na WhatsApp, který považuji za bezkonkurenčně nejhoršího žrouta baterie všech dob, však dokáží Lumii dostat ke kabelu už po osmi hodinách.


Když jsem zmínil kabel, sluší se připomenout, že Lumia 925 nemá bezdrátové dobíjení a na krásný dobíjecí Fatboy polštářek sedá doma prach. Tři drobné konektory na zádech signalizují možnost připnutí obludného bezdrátového krytu, který sebere mobilu veškerou krásu a tenkost a vytvoří z něj cihlu alá L920. Má však výhodu, že dobře vede pomocí zvukovodů vyzvánění do strany, řeší tedy popsaný problém s utlumením.


Pozor na dobíjení, nejdříve se mi Lumia 925 dobíjela poměrně dlouhou dobu, pak jsem vybalil originální dobíječku a zjistil, že jde zatím o nejsilnější dobíječku Nokia s 2000mAh. S ní trvá dobití asi 40 minut.

 

Současný nejkrásnější a nejchytřejší Lumia mazel

Zatímco zpětně kontroluji svůj text, musím konstatovat, že jsem na Lumia 925 nenechal nit suchou. Nerad bych ale, aby vznikl dojem, že se mi nelíbí. Z přístroje jsem nadšený a ani minutku nelituji, že jsem znovu utratil poměrně hodně peněz několik měsíců po nákupu Lumia 920. 


Každý musí zvážit, zda se mu taková investice vyplatí výměnou za výrazně lepší výdrž baterie, výrazně lepší design, velikost a váhu. Pro mě to byly argumenty, které se právě vám nemusí zdát rozhodující. Navíc testovaná Lumia 925 je distribuce Vodafone, tedy s pamětí 32GB, nákup 16GB verze z volného prodeje bych si asi rozmyslel o hodně víc. 

Upravit
comments powered by Disqus