První rozsáhlé uživatelské zkušenosti a dojmy z Lumia 1520

0

Lumia 1520 je nejlepším telefonem, který jsem kdy používal.
Kolikrát už jsem asi takovou větu napsal?
Měl jsem nejoblíbenější Nokia komunikátory, Lumia 1520 je nejlepším komunikátorem všech dob, i když s odlišnou konstrukcí, než si pod tím názvem představujeme.

Lumia 1520 je nejlepším telefonem, který jsem kdy používal.
Kolikrát už jsem asi takovou větu napsal?
Měl jsem nejoblíbenější Nokia komunikátory, Lumia 1520 je nejlepším komunikátorem všech dob, i když s odlišnou konstrukcí, než si pod tím názvem představujeme.

Jako první z redakce vám představím Lumia 1520 pěkně z vašeho pohledu běžného uživatele, parametry Lumia 1520 naleznete v katalogu myNokia.cz a podrobná recenze od kolegy bude následovat.

První dojmy z malého Nokia obra

Úplně první věcí, které si každý povšimne, je velikost. Lumia 1520 je prostě obr, jakého nepřehlédnete.
Druhou věcí, která okamžitě zaujme, je tloušťka přístroje. Je úžasně malá. Vlastně není až tak slabá, ale působí tak. Není to jediný papírový údaj, který díky povedenému vzhledu tabletofon úspěšně maskuje. Dalším je váha. Celkových 200g je dnes vlastně hrozivých, přesto si jich vůbec nikdo, především díky velikosti, nevšimne.
Nepřehlédnutelné je i provedení telefonu. K testování máme od Nokia ČR žlutou variantu, je matná, sametově hebká a překrásná. Méně mi vyhovuje červená, barva je skvělá, ale lesklá varianta klouže v ruce a velmi znesnadňuje používání.

Ideálně černý displej

Celá čelní strana je černá a zůstává taková i během práce na černém pozadí systému Windows Phone. Gorilla Glass sklo splývá s absolutně černou nejmodernějšího 6" IPS LCD díky vyladěné technologii Clear Black téměř stejně, jako u AMOLED displejů, které jinak nemají v podání barev konkurenci. Rozdíl oproti Lumia 920 je markatní, v ní IPS tak pěkně černý není.
Nové je i fullHD rozlišení 1920 x 1080, širokoúhlé obrazovky si díky univerzálnosti WP nejdřív ani nepovšimnete, připomene se až během sledování filmů a při spuštění aplikací ze Store, které nejsou pro tento formát optimalizovány a mají proto v horní části malý černý proužek. Vlastně mi trvalo týden, než jsem si to uvědomil, protože v proužku jsou tradičně umístěné prvky baterie a signálu a nepůsobí nepřirozeně.

Krocení obra lidskými prsty

Lumia 1520 je samozřejmě na samé hranici lidské ergonomie a lze směle vizionářsky prohlásit, že těžko kdy uvidíme ještě větší mobil prostě proto, že ho nepůjde ovládat.
Ono už ovládání šestipalcového displeje rozhodně nelze označit za pohodlné. Jde o první mobil, na kterém radši píšu na výšku, protože z používání horizontální klávesnice jednoduše bolí prsty. Po týdnu si na mnoho věcí zvyknete a blahořečíte Microsoft za nejvíce kritizovanou vlastnost Windows Phone, horní designové obří nadpisy v aplikacích. Neumím si představit, jak hloupě by člověk vypadal při používání takhle velkého Apple, myšlenka na stisk tlačítka zpět v levém horním rohu iOS je úsměvná už na dnešním iPhone 5, což teprv na větším.
Na některé kroky se ale zvyká složitěji a uživatel při nich vypadá jako retardovaný medvídek koala, přidržující si hračku druhou rukou. Proč se výrobce neobtěžoval přeskládat alespoň ikony v menu nevím, ale levou rukou telefon rozhodně současně neodemknete a nezavoláte si z ikony v levém horním rohu, pravým palcem na ikonu zase nedosáhnete. Přitom Nokia musí dobře vědět, jak vysoké procento uživatelů nikdy na ploše nic neupraví a dodržuje rozvržení z prodeje.
Nezbývá, než početné množství dlaždic přeskládat, nahoru umístit spíše ty informativní a používané přesunout k ruce.
Dolní ovládací prvky se semknuly více ke středu, zcela zřejmě proto, že by na ně jinak jednou rukou nebylo možné dosáhnout.

Filmy online jako na tabletu

Nekonzumuji běžně multimédia na mobilu a proto mě až moje děti upozornily, že Windows Phone narozdíl od Androidu otevírá filmy z oblíbeného úložiště uloz.to přímo bez stahování. Když jsem první film začal streamovat, napadla mě okamžitě vzpomínka na starou kapesní Casio televizi válející se kdesi v šuplíku. Tehdy šokující výrobek dnes ve srovnání s 1520 vypadá jako ruská kalkulačka z osmdesátých let. Měla ale jednu výhodu, integrovaný stojánek. Neoslovily mě tablety, nenašel jsem pro ně v mém životě využití, ale 1520 je přesně na pomezí těchto zařízení a zůstává dokonale mobilní. Stejně jako tablet je však problém ji u něco opřít a umístit ji do pouzdra je pro mě nepřijatelné.
Pomohl až bezdrátový dobíjecí stojánek, který lapal doma prach po Lumia 920. Bezdrátové dobíjení mi ihned připomnělo, proč se mi tolik líbilo a jak mi chybí na L925, během filmu a hraní her doplňovalo tak nějak mimoděk cennou energii.

Herní konzole v mobilu

V poslední době mě Windows Phone přivedl k hraní některých her. Skvělé displeje a nové kvalitní tituly přibývají jako houby po dešti, svádějí mařit drahocenný čas. Aktuálně považuji za jednu z bestovek Dungeon Hunter, který ve mě vyvolává další analogii k stařičkému Diablo na PC Pentium 75. Hrůzné je, že Dungeon je propracovanější, plynulejší a zábavnější než na počítači. Na 1520 se navíc hraje pohodlně, přesně padne do ruky a vypadá nepochopitelně dobře. Vrátit se k němu na L925 bude obtížný úkol.
Na PC nebo konzolích mě hry nebaví, chci hrát když mám chvilku času a PSP mi připadá ve srovnání s 1520 jako dětská hračka. Xbox je bezkonkurenční herní konzole v mobilu, propracovaný multiplayer nemá u ostatních platforem konkurenci.

Stejně rychlé připojení jako listování v menu

Zase nám ti Američani něco cpou, pomyslel jsem si, kupujíc předplacenou pikoSIM od Kaktusu, protože jsem nemínil svojí, už tak titěrnou, microSIM měnit za ještě menší. Je mi jedno, co tím výrobci sledují, aktuálně to mě, i jiné členy redakce, omezuje v testování.
Vše zlé je ale pro něco dobré. Poprvé jsem vyzkoušel 4G LTE připojení od T-Mobile na systému, který je sám rychlý jako blesk.
Myslel jsem, že už Windows Phone rychlejší být nemůže. Jenže může.
Neumím rozlišit, jestli jde o rychlost nejnovějšího procesoru Snapdragon, 2GB RAM nebo připojení LTE, nejspíš kombinaci všeho. Rozdíl je vidět při startu náročných aplikací, u zmíněného Dungeon Huntera je dokonce zkrácení o více než 100% času. Načítání webových stránek se konečně přibližuje vzdáleně počítači.
LTE se ale určitě projevuje u načítání položek v menu, např. ve Store. Když jsem poprvé otevřel obchod s aplikacemi, udiveně jsem si pomyslel, že je zřejmě předuložený offline. Nebyl, každá další položka se prostě načítá stejně rychle, jako by jste procházeli telefonem. Zírám s otevřenou pusou stejně, jako kdysi na první verzi iPhone AppStore, než ji Apple zdevastoval do současné hrůzné podoby. Tehdy, používajíc dýchavičný OVI store v Symbianu, jsem nevěřil úplně stejně jako dnes.

Zrcadlovka v mobilu. Jako obvykle

Nokia je v kvalitě fotoaparátu před ostatními světelná léta vpředu. Lumia 1020 fotí vlastně jako levná zrcadlovka, čeho jiní dosahují drahými a hlavně velkými skly čoček, Nokia zvládá pomocí Pure View. Poslední generace přepočítávání a slučování pixelů se zdá nepřekonatelná. Je to ale obluda tlustá, 41Mpx se prostě někam musí naskládat.

Lumia 1520 má "jen" 20Mpx. Ani uvozovky neodstíní rouhání výrazu "jen", číslovka dvacet je u mobilu pořád jedničkou. Tedy u konkurenčních :-) Ačkoli má hrbík na zádech, ani si ho nevšimnete, stejně jako u L925.
Jenže.
Ačkoli je většinová odezva uživatelů pozitivní, mě focení tolik nepotěšilo. Podle mě není vidět rozdíl mezi L925 a L1520, ve špatných světelných podmínkách je snad L925 i o něco lepší.
Jedním z důvodů je aplikace Nokia Camera, nastavená v nové verzi Windows Phone Nokia Black pro focení defaultně. Ne že by aplikace nebyla skvělá, sdružuje funkce Camera Pro a Smart Camera a hodně vylaďuje ovládání skvělého foťáku.
Jenže.
Podle mě fotí v noci hůř než vestavěná jednoduchá aplikace Fotoaparát od Microsoftu. Rozdíl je u L925 viditelný pouhým okem, u fotek z L1520 až na PC. Odměnou jsou zřejmě denní fotografie, které mají neuvěřitelnou hloubku detailů a během focení je lze až trojnásobně zoomovat bez větší ztráty kvality.
Jiné je to u videa. U Lumia se hodně mluví o fotkách, video není ve středu zájmu. Ale mělo by. Lepší jsem ještě nikdy neviděl. K dispozici je i vylepšené nahrávání zvuku Rich recording, využívající čtyř vestavěných mikrofonů. Jaký je zvuk z párty nebo koncertu se musí slyšet, protože se těžko popisuje. Rozhodně si pusťte video a přepněte na HD kvalitu. O technologii více v tomto článku.

Windows Phone GDR3 s Nokia Black

Nová verze Windows se dělí na dvě části, o GDR3 od Microsoftu jsme psali zde, o Nokia Black zde. Nejviditelnější změnou, která na velkém displeji naprosto změní dojem ze systému, je rozšíření startovní obrazovky o jeden sloupec dlaždic. Pomocí aplikace Nokia Screen Beamer jsem vyzkoušel, jak by rozložení vypadalo na L925 a domnívám se, že by počet sloupců mohl být nastavitelný i pro menší displeje.
Další velkou změnou jsou notifikace změškaných událostí na zhasnutém displeji, dosud byly k dispozici jen hodiny a dobíjení, L1520 zobrazuje všechny ikony nastavené na zamykací obrazovce.
Zaujal mě Nokia Story Teller, galerie fotek řazená v čase a podle polohy, nemyslím si ale, že by měla ambice nahradit vestavěnou jednoduchou galerii.
S povděkem jsem si nastavil vlastní tón pro budík a SMS, příležitostně zamknu rotaci displeje, když si čtu vleže.
Ostatní změny mi příliš život neusnadnily a musím konstatovat, že celkový rozvoj systému by mohl značně zrychlit, je hodně co vylepšovat. Osobně mi nic zásadního nechybí, ale mnoho uživatelů Symbianu nebo Androidu je jiného názoru. Jak bychom si všichni přáli, aby WP9 vypadal, si můžete prohlédnout v článku Jak by vypadal Windows Phone 9, kdyby ho nevyvíjeli spící lední medvědi.

Lumia 1520 musíte milovat, ale koupit ji?

Všechny recenze se shodují, že Lumia 1520 je absolutním vrcholem Nokia produkce. Každého zaujme, všem se líbí, po dlouhé době opět lidé obdivují, co nosím po kapsách. (ano, vejde se i do kapsy jeans).
Naprosto se s jejich názory ztotožňuji, takový komunikátor prostě musíte milovat.
Jenže.
Ačkoli se budu opravdu špatně vracet k mojí oblíbené Lumia 925 a kdykoli ji vezmu do ruky, mám dojem, že ji někdo očaroval do velikosti pro skřítky nebo hobity, vrátím se rád.
Přes všechnu rychlost, až třídenní výdrž baterie, překrásné fotky a filmy na úžasném displeji, přes všechen obdiv, který mobil sklízí a majitele potěší, je prostě velká. Moc velká. Nejsem cílovou skupinou tabletofonu a Nokia samozřejmě dobře ví, že je taková skupina nepočetná.
Závěr je pro mě jen jeden. Vzývám staré finské bohy i nové americké, aby Nokia nepodlehla opět svým podivným marketingovým manévrům a připravila očekávaného nástupce L925 se stejně nabitou výbavou a o něco větším displejem, nepřehnanou velikostí a stejnou tloušťkou.
Prostě aby Nokia vylepšila už tak dokonalou Lumia 925 prostým zmenšením úžasné Lumia 1520.
A jak unikají informace, takového modelu s 5" displejem a novými překvapivými technologiemi se opravdu dočkáme už letos v polovině roku.
Mezi tím snad Microsoft doladí všechny drobné neduhy ve Windows Phone 9, aby se otevřela cesta k dobývání tržního podílu i jiném segmentu než je low-endová Lumia 520.

Upravit
comments powered by Disqus