První recenze: Levná Nokia 3 je v černé barvě elegantní, bílá je krásná

Otestoval jsem Nokia 3, představenou minulý měsíc na tiskové konferenci. Přílišnou objektivitu ale nečekejte, jsem tak nadšený logem Nokia  v ruce, že bych jí odpustil skoro cokoli. Moc toho ale k odpouštění není. 

0

Náš server myNokia.cz je tu s vámi už přes deset let, značku Nokia máme hluboko v srdci a po eskapádách s Microsoftem jsem rozbaloval první produkční kousek skoro se slzami v očích. Telefon se rozsvítil, první sice zazářilo logo odporného Androidu, ale pak následoval velký nápis Nokia. Jako bych se vrátil po dlouhé době z pekla domů. 

Klasická černá placka, v barevných variantách jde o jinou kávu

V černé barvě lze konstatovat jedině eleganci, ale málo originality. Vyzkoušeli jsme si však i bílou verzi s bronzovým lesklým rámečkem a to už je jiná káva, telefon srší nápadem a především typickým finským stylem. Jenže dobře vím, že většina z vás jsou konzervy a tak se bude tradičně černá prodávat nejvíce. 

 

Na dnešní dobu malá černá placka působí za svou cenu velmi kvalitně, precizní zpracování, žádné vrzání a skřípání jako u Lumií, všechno dokonale lícuje a nic neřeže do ruky, matné zaoblené kovové hrany dávají okamžitě tušit o jakou značku jde. Záda jsou plastová, a trošku duní na poklep, okamžitě mě napadlo, že bych je nejradši sundal a podložil vizitkou, jako starou dobrou Nokii z let minulých. Jenže sundat nejdou, škoda, baterie není výměnná. 

Nokia 3 v černé barvě je velmi elegantní, tlačítka jsou ale hodně u horního kraje

Moc mě nenadchnula tlačítka, jsou nějak hodně nahoře, dosáhnout na regulaci hlasitosti není úplně přirozené. Spoušť fotoaparátu chybí, ale lze ji nastavit na dvojí rychlé stisknutí zamykacího tlačítka, se kterým lze i fotografovat, zrovna však nepadne přímo pod palec. Ale chromový okraj tlačítek hezky oživuje nudný design, vypadá jako z dražšího telefonu, tenhle dojem ostatně budí celá Nokia 3.

Podrobné parametry v našem katalogu

Hardwarová výbava v normě

Nokia 3 nemá procesor Snapdragon, uvnitř tepe osm jader MediaTek MTK 6737, což rozhodně není rekordman v rychlosti. První spuštění během synchronizace bylo váhavé, nejnovější Android si ukousne až 1,5GB z nainstalované 2GB RAM. Postupně se dohrávaly kontakty, aktualizovaly aplikace a telefon se usazoval. A teď už běží překvapivě skvěle. Na svá data máte k dispozici 16GB paměti, vložit můžete až dvě SIM a paměťovou kartu. 

 

Nenechte se rozházet staženým jasem během prvního nastavování, displej září do všech stran a tváří se jako AMOLED i když není, za prodejní cenu 4 tisíce korun je opravdu komfortní, perfektně prokreslený a podobný už jsem viděl na násobně dražších telefonech. 

 

Blýsknul jsem jen pár rychlých fotek za slunného dne, takže se zatím moc nepozná, vypadají dobře, ale kdyby nevypadaly, asi by mě u Nokie 8Mpx fotoaparát dost urazil. Perfektně vypadalo video, venku byl navíc vítr, ale na nahrávce se projevil jen málo. Dost jsem tápal, než jsem přepnul focení ze 4:3 na 16:9, obrázek se roztáhne až po přepnutí na 6Mpx, za to ale nemůže Nokia, nýbrž systém Android. Na snímku se hodně projevilo vestavěné HDR, podívejte se sami. 

   

Fotky vypadají slušně, žádný zázrak, ale HDR hodně pomůže

A je to tu, odporný Android

Ještě několikrát si přečtete podobný nadpis, než si zvykneme na zlo, které sebou nové Nokie přinášejí. Jenže jiná volba nebyla, Symbian je po smrti, Windows bohužel také a zbyl jen zelený robotek se všemi výhodami i vlezlou reklamou, sledování Googlem a statisícemi lepších či méně zdařilých aplikací. 

 

Nokia k němu přistoupila po svém, žádné nadstavby a úpravy, krystalicky čistý systém Android 7 v nejnovější verzi, jak ho dodává Google. Jde o chytrý tah, Nokia chce být mezi prvními, kdo bude okamžitě nasazovat nové verze, skvělá technická podpora má být zásadní výhodou proti korejským kobylkám. Já bych naopak trochu finské personalizace ocenil, chybí mi ty malované fonty a vztřícnost, jakou umí jen na severu Evropy. 

 

O Androidu se toho moc napsat nedá, většina z vás už ho asi má a kdo přechází z Windows, bude si muset stejně nastudovat naše další články. Překvapilo mě snad jen vytahování seznamu aplikací od dolního okraje, je to hodně praktické, jenže v seznamu je dost chaos, každá ikonka jiná a s přibývajícími instalacemi je to horší a horší, nechápu, že se už Google nezasadil u vývojářů o sjednocení tvaru.

Nokia 3 v bílé s metalicky oranžovým rámem

Jenže běžný uživatel do seznamu stejně moc nechodí a vše má na ploše, ta je v základu jen jedna a nezjistil jsem, jak si přidat novou, tlačítko plus prostě chybí. Vytvořit ji lze jedině tak, že na ní přetáhnete nějakou ikonu nebo widget, za což tedy Google nepochválím. Nejspíš se předpokládá, že se vytvoří uživateli sama, až mu přetečou ikony z té první.  

 

Poslední věc, kterou zmíním, je jediná přidaná aplikace, Nokia podpora. Nejdříve je ikona anglická a je potřeba ji aktualizovat z Google Play, pak se počeští, tudíž ji hned ve změti ikon nemůžete najít. Ale po spuštění jste v lahodně modrém prostředí s typickým Nokia fontem a nabídkou na online kontrolu záruky (perfektní), platné v celé EU (takže dovoz začne časem bujet a ceny půjdou dolů), přihlásit se můžete i do Nokia komunity. 

 

 

Závěrem nadšení

Léta píšu recenze a tak po přečtení vlastních vět cítím, že jsem nakonec v podstatě nestranný byl. Ale nechci být, proto na konec musím zdůraznit své nadšení. Je dobře, že jsme dostali na první testování nejlevnější model, protože ač je bez nadsázky perfektní a nikdo rozhodně nepozná, že jde o základ za 3999Kč, vybavenější modely jsou ještě lepší a tak se letos budu u testů konečně jen radovat a překypovat štěstím po letech strádání a odpouštění kompromisů Microsoftu. Lidi kdyby jste věděli, jak mi Nokia 3 zlepšila den, Android neandroid, mohu konečně bez výčitek opět doporučovat svou milovanou značku rodině i přátelům. I vám, bude se vám líbit

 

Těším se na vaše dotazy dole v komentářích nebo naší online poradně vpravo dole na webu. A nebo si Nokia 3 rovnou kupte, začne se prodávat každým dnem (kde koupit). 

Patří do rubriky: Recenze telefonů
Upravit
comments powered by Disqus