První otisky symbianových VGA displejů

0

Na svět se pomalu dere dotyková verze Symbianu S60. Protože však vyžaduje určité modifikace, je nutné připravit upravené uživatelské prostředí. Třetí generace systému S60 získá další Feature Pack 3.

Podzim a zima přinesou několik velmi oekávaných telefonů. Některé z nich mají být jen dalšími z řady současných koncepcí (například Nokia N85 nebo N79  - čti zde), jiné mají reagovat na produkty jiných výrobců. Tím je například smartphone s krycím názvem Nokia Tube. Nabídne obrovský displej s netypickým rozlišením 640x360 bodů a získá novou verzi operačního systému Symbian S60, jehož prostředí bude připravenou pro ovládání výhradně prsty.

Nová verze Symbianu S60 s označením v9.5 byla představena již minulý rok na evropském kongresu o Symbianu. Pro stávající 3. edici Symbianu S60 byl vyvinut 3. Feature Pack, který právě vše zajišťuje. Kromě několika bodových údajů a zmínce o dotykovým rozhraní jsme něměli vůbbec představu, jak prostředí bude vypadat. Až nyní díky novým otiskům displeje víme víc. Zaprvé je podporováno vyšší rozlišení až do velikosti VGA. To sice není až tak velká novinka, protože tyto informace můžeme najít i v systému v9.3 a Feature Packu 2, nicméně alespoň víme, že se s tímo rozlišením počítá.

 

Přibudou tři (popř. 4) rychlá tlačítka nad displejem. Jedno z nich umožňuje vstup do menu, tedy plně supluje běžné hardwarové menu tlačítko. Druhé tlačítko vyvolává zobrazení virtuální numerické (a snad i QWERTY) klávesnice přímo na displeji. Symbol domečku vrací telefn do stand-by režimu a poslední tlačítko převrací orientaci displeje.

 

Poslední zmíněnou funkci výrobci umí vyřešit prostým pohybem přístroje, proto se domnívám, že toto tlačítko je pouze u testovací verze OS náhodou. Lištu je ve vybraných aplikacích možné ukrýt, aby nerušila, stejně tak u nedotykového displeje zcela pochopitelně chybí. Změny mezi verzemi systému jsou jinak minimální, a to pro plnou vzájemnou kompatibilitu.

A co nám ještě Nokia slíbila, že spolu s novou verzí systému uvidíme? Údajnou "novou dimenzi" dotykového ovládání,kdy telefon zpětným zachvěním oznámí, že dotyk prstu akceptovat. Dále telefon pozná, čím uživatel jej ovládá. Pokud stylusem, zmenší ikonky, pokud prstem, ikonky a popisky zvětší. To už ostatně umí linuxový tablet N800 a N810. Očekávat bychom měli ultimativní fotomobil s automatickým ostředním i více bodů. Bude reakcí na připravovaný 8 megapixelový Samsung i8510? I tak se ale jedná o funkce, které nejsou nikde jinde k vidění.

Upravit
comments powered by Disqus