První krůčky fotografa s mobilním telefonem, dobré tipy pro krásné fotky

0

Každý nový uživatel multimediálního přístroje se potýká s fotoaparátem a s jeho nastavováním. Přinášíme několik základních rad pro ty, kteří chtějí dosáhnout lepších fotografií se svým multimediálním pošítačem.

Článek poprvé vyšel na našem serveru v roce 2008 a povšimněte si, že dodnes neztratil nic ze své aktuálnosti. 

 

NEŽ ZAČNETE:  NASTAVTE SPRÁVNĚ SVŮJ FOTOMOBIL
Pro dosažení nejlepších výsledků nezapomeňte správně nastavit svůj fotomobil. Pokud máte dostatek prostoru pro ukládání objemných fotek, zvolte především nejvyšší rozlišení a velikost snímků. Pokud váš foto mobil obsahuje paměťovou kartu, je vhodné nastavit ukládání snímků právě na ni, namísto do paměti telefonu. Také se vyplatí prostudovat ostatní možnosti nastavení vašeho přístroje, může obsahovat užitečné funkce, které při fotografování upotřebíte. 

1. MĚJTE VŽDY DOST SVĚTLA
Toto by měla být při fotografování vždy vaše první myšlenka. Málo světla znamená nekvalitní snímky. S tím nic neuděláte i se zrcadlovkou, pouze můžete přisvítit. Také je vhodné fotografovat z takové polohy vůči fotografovanému objektu, aby světlo směřovalo “do tváře objektu”. Ke světlu ale patří neodmyslitelně i stín. Při aražování snímku se snažte vyvarovat rušivých stínů, u portrétu typicky např. od nosu, pod očními oblouky nebo pod bradou. Pro snímky v tmavším prostředí se vyplatí na krátkou vzdálenost použít přisvětlující diodu nahrazující blesk.

2. DĚLEJTE HODNĚ SNÍMKŮ
Pro fotografa je vždy výhodou výběr z více snímků. Proto se vyplatí pořídit více záběrů a “neúspěšné kandidáty” později prostě vymazat. Nic se nestane, když každý záběr zopakujete dvakrát, aby jste si vždy byli jistí, že se unikátní fotka právě náhodou nerozmazala.
 
3. FOŤTE ZBLÍZKA
Praktická fotografická poučka říká: Pokud si myslíte že jste dostatečně blízko, jděte ještě blíž! Optické čočky fotoaparátů v mobilních telefonech jsou svou charakteristikou spíše širokoúhlé a tak pokud chcete aby byl fotografovaný objekt na snímku dobře vidět, přibližte se s fotoaparátem tak, aby objekt vyplnil co největší část plochy displeje. Moderní focení dovoluje dokonce fotit jen část obličeje, zajímavé záběry vznikají uříznutím horní části vlasů.

4. FOTOGRAFUJTE V ÚROVNI OČÍ
Pokud v tom není záměr, vyvarujte se fotografování z nadhledu. Na takových záběrech mají fotografované objekty zkreslené proporce a nevypadají přirozeně. Například pokud budete fotografovat děti a domácí zvířata, nenechte je koukat “vzhůru do kamery”, ale naopak se vy s kamerou přizpůsobte jejich výšce. Ani fotografování z podhledu není ideální, pokud na vás osoba "vzhlíží shůry" je zpravidla zbytečně majestátní, pokud zdola, pak by se měl objekt koukat mimo kameru do dáli. 
 
5. POUŽÍVEJTE JEDNODUCHÁ POZADÍ
Fotografovaný objekt je nejlépe vidět na jednoduchém pozadí, nejlépe barevně kontrastním. Před pořízením snímku zkontrolujte zda fotografovaný objekt nesplývá s pozadím, nebo mu např. z hlavy “nečouhá” sloup pouličního osvětlení. Dokonalým pozadím je zelený trávník, zajístí v podstatě s jistotou hezké fotky.

6. EXPERIMENTUJTE
Ne vždy je standardní portrétová fotografie tím, co chcete svými snímky zachytit. Proto se nebojte experimentovat a používat pro svoje záběry různé úhly a natočení fotoaparátu vzhledem k fotografovanému objektu. Tupý pohled zoufalé laně ještě nikdo dobře nevyfotil, rozhýbejte focenou osobu a rozesmějte ji za každou cenu. Nemůžete nic pokazit, tlačítko Vymazat je na dosah vašeho prstu ;)

Upravit
comments powered by Disqus