První dojmy ze seznamování s Nokia X, je prostě cool

0

S Nokia X se seznamujeme už třetí den, byla to láska na první pohled a zatím mě ničím zásadně nezklamala. 

O důvodech, proč jsem se rozhodl pořídit Nokia X jsem se rozepsal v předchozím článku. Dnes mám doma už třetím dnem zářivě červenou, až trochu oranžovou variantu a přináším první dojmy z jejího používání.

Design telefonu

První, na co jsem se soustředil, byly velmi ostré a moderní hrany mobilu. Vypadá sice trochu jako cihlička, ale možná právě proto jsem se do něj od prvního pohledu zamiloval. Jak jsem předpokládal, svítivá varianta se líbí i okolí, spolužáci se mě neustále vyptávají a chtějí si ho vyzkoušet. Android je hodně populární a je vidět, že Nokia má stále dobrou pověst a pokazila si jí spíše systémem Windows Phone, než telefony samotnými. 

První spuštění

Po prvním zapnutí jsem prošel jednoduchým tutoriálem, který doporučí jen základní tipy k užívání. Upravený Android je mi velmi sympatický a dokud jsem si nenainstaloval několik aplikací, fungoval velmi plynule, s přibývajícím obsahem už není rychlost ideální. Jediné co bych vytknul, je špatná reakce displeje na mokré nebo zpocené prsty.

 

Android zakrytý dlaždicemi

První dojem se hodně podobá Windows Phone, je ještě o něco jednodušší. Úplně chybí menu, všechny aplikace jsou seřazené na hlavní obrazovce. Ještě mi pořád trochu chybí klasická plocha pro aplikace a různé widgety. Další novinka, na kterou jsem si musel hodně zvykat, je jediné displejové tlačítko, krátkým stiskem vrací zpět, podržením na start.

Moc se mi také líbí jediná další obrazovka nazvaná Fastlane, ukazuje všechny události a akce v telefonu, naposledy spuštěné programy, přehrávanou hudbu, fotografie. Nahrazuje horní informační lištu Androidu, v Nokia X zobrazuje pouze rychlé přepínače.

Po Androidu v systému zůstaly jen drobné stopy, podobné je snad jen nastavení. Systém Nokia X je extrémně jednoduchý na ovládání, vlastně někdy až nepřirozeně. Velmi rychle jsem se s ním sžil a věřím, že bude vyhovovat více uživatelům.   Stahování aplikací

Upravený Android nepodporuje Google služby, úplně chybí obchod s aplikacemi Google Play. Je nahrazený obchodem Nokia Store, kde ale zatím není moc her. Nokia naštěstí podporuje i další místa ke stahování, nainstaloval jsem si 1mobile market a Aptoid appstore, kde je obsahu podstatně více.

 

Do mobilu je možné doinstalovat aplikace i z počítače nebo stažením instalačních souborů z internetu. Pokud neobsahují například Google mapy nebo synchronizaci, fungují bezchybně. Vyjímkou jsou starší aplikace závislé na ovládacích talčítkách, které v Nokia X chybí.

Hraní her

Když jsem ulovil první hry, rozhodl jsem se otestovat výkon přístroje během hraní. Hodně náročná závodní hra Asphalt 8 fungovala k mému překvapení naprosto plynule a bez jediného seknutí. Real Racing 3 už byl o něco horší, ale stále ještě byl hratelný.

Příslušenství

V balení je jen microUSB dobíječka a pecková sluchátka. Více než červená jsou spíše svítivě růžovo-oranžová, možná by tak vyhovala dívce, ale já z barvy úplně nadšený nejsem. Kvalita zvuku je špatná, navíc vůbec netěsní, natož aby seděla do uší. Proto je lepší mít sluchátka vlastní.

Zhodnocení

Nokia X se mi vcelku líbí a za těch pár dní, co spolu trávíme čas, jsme se hodně sblížili. Je atraktivní, překvapilo mě, že Nokia má stále ještě dobrý zvuk mezi zákazníky, kteří dodnes museli mít korejské modely. Systém není dokonale rychlý jako Windows Phone, ale pro mě je výhoda instalací her. 
Fotografie mobilu naleznete na kartě Galerie článku.

A až telefon poznám dokonale, můžete se těšit na podrobnou recenzi.

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus