Preview: První pohled na Nokia 6210 Navigator

Nástupce prvního navigátoru Nokia 6210 přináší navíc opravdový kompas, lepší fotoaparát, nejnovější verzi operačního systému a konečně stylový design. Bude to na konkurenci v letošním roce stačit? Bude silná.

0

První pohled na nového Navigátora v ruce

Navigace se stává novým standardem chytrých telefonů a velmi zdařilým lákadlem na zákazníky. S navigací se setkáme u telefonů nejvyšší cenové hladiny, u dvojice N95 a N95 8GB, u pracovního hi-tech modelu E90 Communicator, ale nově i u telefonů nižší střední třídy, jako je například Nokia N78. U všech těchto modelů je navigace pouze doplňkovou funkcí, zatímco rod Navigátorů ze samotné podpory navigace GPS přímo žije.

 

Již model 6110 přinášel něco atraktivního, co dokázalo přesvědčit zákazníky, že taková běžná navigace TomTom One je naprosto zbytečná. Pořebná investice do běžné navigace není nijak zanedbatelná, a tak relativně cenově dostupný mobil s podporou GPS veřejnost přijala velmi pozitivně. Nový Navigátor nenechává nic náhodě a v základu zjistíme, že 6210 není pouze převlečený původní model, ale zcela nový bráška.

Konstrukce přejatá z Nokia N81

Nový Navigator při prvním uchopení do ruky a otevření sliderové konstrukce okamžitě donutí si vybavit hudební N81. Velikost, tvar, celkové proporce a vlastní otevírací mechanismus musí mít oba modely společné. Protože se Nokia N81 zdá být v tomto směru poměrně solidní, není třeba se obávat pozdějších vůlí u použitého materiálu. Ač jsme měli v ruce pouze demonstrační model, nikde ni nevrzalo, ani nepružilo.

 

Samotnou tvář přístroje tvoří lesklý plast, který zaznamenává otisky prstů. Vzhledem k tomu, že všechny nové telefony s brandem Nokia mají kryt z lesklého materiálu, lze to považovat za trend a na otisky prstů si holt budeme muset zvykat. Na přední straně se kromě běžných kláves objevuje jedna speciální se symbolem navigační růžice. Ta slouží ke spuštění navigačního softwaru. V případě, že se telefon satelity vyhledává, tak modrý symbol pouze bliká. Po úspěšném připojení služby GPS zůstane indikátor stavu signálu svítit. Opět velkou kritiku si zaslouží autor výmyslu spojení vypínacího tlačítka s červeným sluchátkem.

 

Zadní strana nepostrádá 3MPx fotoaparát s bleskem a autofokusem, na horní stranu obsadil zdířka pro nabíjení a audiokonektor s průměrem 2,5mm. Paměťová karta microSD a konektor microUSB jsou kryty záslepkou na levém boku telefonu.

 

Stejně jako u smartphonů Nokia N82 nebo N95, i zde se setkáváme s polohovým receptorem. Displej se tak přizpůsbuje orientaci telefonu a otáčí se podle potřeby. Tuto funkci lze samozřejmě vypnout, uživatel tím ztratí zbrusunovou funkci ztišení hovoru nebo vypnutí budíku prostým otočením telefonu displeje k desce stolu. Stejnou schopnost umí i aplikace ShutUP (pouze pro modely vybavené polohovým čidlem)

 

 

Pryč s Route66, máme Nokia Maps 2.0

Nokia 6210 Navigator paradoxně postrádá Wi-Fi. Jedinou cestou, jak stáhnout mapy do přístroje, bude tedy stále počítač. Spolu s telefonem se v prodejním balení objeví také paměťová karta s kapacitou 1GB, kam by neměl být probém stáhnout mapy celé střední Evropy. Mapy jsou u nové verze navigačního programu Nokia Maps 2.0 stále zdarma a platí se pouze za plnohodnotnou navigaci a hlasové navádění. V prodejním balení bude roční licence plné navigace. Oficiální komerční uvolnění aplikace Nokia Maps 2.0 proběhne již v dubnu 2008. Do té doby je program k dispozici ve zkušební  fázi beta bez možnosti zakoupení hlasové navigace.

 

Do auta nový Navigátor poslouží stejně dostatečně jako kterýkoliv jiný smartphone s navigací GPS. Cestování s 6210 ocení především pěší turisté. Cestovat pěšky se skutečným digitálním kompasem je něco nového. Při testovací procházce jsem se přistihl při tom, že jsem s napětím neustále sledoval displej přístoje, místo abych se ujišťoval, že nešlápnu do nečekaného překvapení. A protože finální verze telefonu bude obsahovat i interaktivní aplikaci simulující kompas se střelkou stále na sever, budou novodobí dobrodruzi místo cestování v lesích cestovat po městech. Těšíme se na květen.

Upravit
comments powered by Disqus