Pařmenova megarecenze: Koupil jsem si Lumia 820, co přináší ve srovnání s Lumia 800

Trochu divoká recenze od mladého pařmena, proč je Lumia 800 tak trochu prototyp a v čem Lumia 820 s Windows Phone 8 zásadně dospěla. 

0

Chci se trochu rozepsat o Lumia 820, vzal jsem to trochu v tahu, nesnáším ty recenze na několik stránek, narvaný samými technickými daty, tak snad to vezmete i bez nich.
Dlouhá léta jsem byl spokojeným uživatelem Nokia. Od prvních modelů jsem využíval operační systém Symbian, jiná volba tehdy ani nebyla. Mým prvním telefonem byla milovaná Nokia N-Gage, na které jsem si užil hodiny hraní a hudby. Pak následovaly telefony jako Nokia N81, N86 nebo N91. V loňském roce jsem svojí poslední Symbianovou Nokia N97 mini gold vystřídal za Lumia 800.

Lumia 800 - velké překvapení

Čekal jsem to vlastně horší, recenze plné výkřiků, jak je Windows Phone ošklivý a nic neumí. Mít Nokii už mezi spokojenými uživateli korejských ledniček nebylo zrovna in. Mě ale nová doba zkopírovaných plácaček a honba za procesory od nákupu Nokia telefonu nemohla odradit. Překvapilo mě systematické uspořádání nového operačního systému, přehledná plocha z živých dlaždic nebo jednoduchý, abecedně řazený seznam aplikací. Vše ihned po ruce, nastavení systému, kontextové nabídky, nehrozí žádné bezcílné tápání jako v Symbianu. 

 

Od telefonu chci, aby mi sloužil a ne já jemu. Nemíním se zabývat střídáním témat, nechci mobil každou chvíli nastavovat, restartovat, upravovat  barevná témata, neladím ikonky a nejsem posedlý co největším počtem kravinek na displeji. V technice jsem asi trochu konzervativní, mám rád věci na svém místě, snadno dostupné, telefon využívám naplno a jsem spokojený, když vše funguje jak má. O dost víc koukám, aby se přístroj líbil mě, ale i okolí, pozlacená N97 mini byla často středem pozornosti a to se mi líbilo. Vybral jsem si proto modrou Lumii a ani ta mě nezklamala. Netradiční barva i v době zašlé slávy Nokia budila pozornost. 

 

Netrvalo mi dlouho, než jsem si zvykl na základní kouzlo Windows Phone. Jako zkušený uživatel Symbianu mě zaskakovalo, že systém si dělá všechno tak nějak sám, po zadání Windows Live účtu se automaticky synchronizuje, natáhne si kamarády z Facebooku i s fotkami a propojí je v seznamu s kontakty, sám se bez přesvědčování naloguje do Marketu, stahování aplikací funguje bezchybně. Dost změna a zvyká se na ní snadno. Z telefonu se vlastně stane takový střed celého vašeho internetového života.

Lumia 820 - styl, elegance a rychlost

Jakmile jsem na předváděcí akci Nokia poprvé vzal do ruky Lumii 820, okamžitě jsem věděl, že jí chci. Svěží a odvážné barvy, zářivě červená, kanárkově žlutá, ale i bílá barva ve spojení s neokoukaným zaobleným designem mě uchvátila na první pohled. Na rychlost systému jsem byl zvyklý, ale Windows Phone 8 ukázal, že může být ještě výrazně lépe, líbí se mi animované nabídky, ale na Lumia 820 si jich moc neužiji, jako by telefon předbíhal sám sebe. Takže jsme v redakci nelenili a požádali našeho partnera Alza.cz o zapůjčení k testování.

 

Přechod na Windows Phone 8

Musel jsem ji mít. Ale to nastavování, zase přehrát všechny kontakty, sesynchronizovat kalendář z počítače, nahrát všechny fotky, hudbu. No nechtělo se mi. 


Realita? Jako ve snu. Zapnete, zadáte Windows účet a heslo. Hotovo. 


Ne, neumřela, jak by se zdálo :-) Prostě nehnete ani prstem. Sednete a koukáte, jak to všechno leze do mobilu samo. Ještě dneska tomu nemůžu uvěřit, zformátovat Symbian a uvést ho do stavu telefonování byla práce na půlden. Během pěti minut byla data z mojí Lumia 800 v nové krasavici. Jasně, synchronizace z WP7 není na sto procent, to platí až u WP8, ale o tom až na konci. 

 

Lumia 820 mám už několik týdnů a spokojenost se ještě prohloubila. Okamžitě jsem si zvyknul na tři druhy dlaždic, možnost poskládat si plochu přesně podle mých požadavků je k nezaplacení. Neuvěřitelná je rychlost spouštění aplikací, především u doinstalovaných je rozdíl opravdu ohromující. 

Červená je prostě stylová

Holky se šlechtí, kupují si svetry a boty, kluci mají telefony. Lumia 820 v červené barvě je prostě in. Nevynechám ani jednu příležitost vyrazit se zářivým telefonem a stylovými červenými sluchátky. Kamarádi tiše závidí, holky to žerou. Zatím mám jen červený kryt, ale do budoucna si rozhodně pořídím i jedovatě žlutou a k ní skvělá Nokia Monster sluchátka ve shodné barvě, díky snadné výměně krytů můžu mít Lumia 820 každý den jinou.

 

Zatím mi však červená musí stačit, protože po dlouhých dnech shánění na internetu mám dnes kryt (CZC.cz 428-528Kč), který zvládá bezdrátově dobíjet. Další investicí byla bezdrátová dobíječka v polštářku Fatboy (Alza.cz 1886Kč). Když jsem ji objednával, moje bankovní konto zaplakalo, ale věřte, že nechápavé pohledy návštěv, když na pohovce odhodíte červený telefon na polštářek a ozve se známý zvuk zahájení dobíjení, jsou k nezaplacení.

 

Kdo si styl odpustí, tomu doporučím stojánkovou dobíječku (Alza.cz 1656Kč), po letech opět vždy vím, že najdu telefon na jednom místě a kdykoli ho vezmu do ruky, je plně nabitý. Ani mi nedošlo, jak hodně mi stojánek na mobil po celá léta chyběl. Věřte, že tahle kravinka je fakt návykovka, McDonald už prý testuje do každé restaurace bezdrátové nabíječky integrované do stolů. Ve stojánku je navíc NFC, stačí se mobilem jen dotknout a zapne se přednastavená aplikace. 

 

Vrcholem blaha by pro mě byly reproduktory JBL, mobil se na ně odloží, bezdrátově dobíjí a spárováním NFC začne přehrávat hudbu přes Bluetooth. Zní mi to jako z kosmu, ale skoro sedm tisíc už je na mě fakt trochu silná káva. (Alza.cz 6890Kč)

 

Baterie a výdrž

A když jsme u baterie. Luxus. Lumia 800 mi dávala zabrat. Vyrazit ráno s nabitým telefonem, poslouchat hudbu, trochu brouzdat po internetu, napsat pár zpráv na WhatsApp a nebylo nikdy možné večer dorazit domů s funkčním telefonem. Pokud jsem se vydal ještě večer za zábavou, nikdy jsem nevyrážel bez dobíječky, noční párty s návratem za svítání vždy znamenala, že zavolat taxi musel hospodský nebo kamarád.


Lumia 820 je držák, odhaduji její výdrž na dvojnásobek, je připravená na dlouhé dny i noci práce a zábavy, pokud zůstanu u přátel do druhého dne, ještě mě nikdy nenechala bez proudu. Hlásit se začne nejdříve druhý den odpoledne, při klidném víkendu si vzpomenu na dobíječku často až v neděli večer.

Fotografování a sdílení

Jako každý mladý člověk se rád bavím, zajdu na pivo s kamarády a někdy to pořádně roztočíme. Z každé pařby sdílím na facebook fotky, někdy video a bývají to pěkně vypečené záběry. Byl jsem rozmazlený z N97. Fotila královsky a točila velmi pěkná videa. Lumia 800 byla pro mě zklamáním, slušná fotka se dala pořídit jen za dobrého osvětlení, noční záběry byly otřesné. Lumia 820 mi spravila náladu, optika Carl Zeiss pracuje skvěle jak jsem byl zvyklý a tak plním zase sociální sítě o stošest. 

 

Galerie ve Windows Phone? Pohádka. Už samotné otevření hubu Fotky je monstrózní, oblíbené fotky na pozadí celé galerie, velké náhledy, všechny galerie přátel z facebooku. Prostě sedíte v knajpě, kámošce chcete ukázat, jak se pařilo o víkendu, fotky ale nahrával kamarád na svůj facebook, jedním kliknutím je máte v mobilu. Když mi došlo, že už se mobil nebude zakousávat při listování jako Symbian a že videa na obrovském displeji má cenu ukazovat ostatním, začal jsem si užívat naplno.


Zvykl jsem si opravdu rychle, že stačí podržet prst na fotce a z nabídky vybrat odeslání na facebook, přes Bluetooth nebo mailem. Fakt velká pohoda je, že se fotky samy doma na wifi nahrají na SkyDrive a když otevřu počítač, prostě tam jsou.

Naprosto žeru Cinemagraph a Nokia Creative Studio. Prostě mě rozbíjí, když třeba jedním kliknutím vyčistím z fotek červené oči, nahodím fotky do černobíla nebo přidám nějaký barevný efekt. To se musí vidět. 

 

Aplikace

Pro nový Lumia telefon je k dispozici výrazně více aplikací, které plně využívají dvoujádrového procesoru a 1GB operační paměti. Většina aplikací je na Windows Phone 8 v nové verzi, rychleji se spouštějí a obsahují funkce navíc. Okamžitě jsem si oblíbil možnost notifikací na uzamčené obrazovce, mimo ušlých hovorů a příchozích zpráv jsem si nastavil také WhatsApp a Skype, jedním stiskem tlačítka mám nyní přehled, co se děje.


Zamykací obrazovka má navíc jednu hračku, kterou jsem původně chtěl jen krátce vyzkoušet a nakonec mě neskutečně baví. Nastavil jsem si automatickou změnu tapety Bing. Každé ráno mě telefon překvapí novým opravdu překrásným obrázkem ze světa přírody, historie nebo architektury. Každý den přemýšlím, jaký kus přírody nebo část světa je na dokonalé barevné tapetě, jednou jsou to delfíni, kus skaliska nebo námořní přístav. (Zvídaví uživatelé odpověď naleznou ukrytou v nastavení tapety, kde je vždy zobrazen popis obrázku). Tyhle drobnosti, které nemusím složitě nastavovat a fungují, odlišují Windows Phone od ostatních systémů.

Komunikace

Na předchozí Windows Phone 7 mě někdy štvaly notifikace. Dělaly si co chtěly, zprávy z Facebooku chodí přímo do hubu Zprávy, ale jednou se ohlásily, jednou ne, někdy až za hodinu. WhatsApp na tom byl lépe, ale taky měl své dny. Skype ani nemělo smysl používat, online byl jenom když byl zapnutý, zprávy na něj nechodily vůbec.


Lumia 820? Komunikační centrum 21. století. Skype plně integrovaný, a když si přes něj voláte, zní to jak hovor ze studia, něco takového jsem na mobilu ještě neslyšel. WhatsApp je v češtině, ukazuje zprávy přímo na dlaždici na ploše, stejně jako Facebook. Na rovinu povím, že mi klesly účty za telefon. Doma si prostě skypuju na wifině, SMSkuju přes WhatsApp a operátor si může trhnout účtem.

 

XBOX hry

Pěkná drahota, tenhle XBOX. Klidně chtějí za hru i 100Kč. No jo, ale nekupte to, když jsou hry v HD rozlišení. To tedy L820 nemá, jen otec na L920, blednu závistí, když vidím na jeho 1024px rozlišení třeba Asphalt 7 Heat (za dvacku!). To ale neznamená, že bych na 800x480 nějak trpěl, to fakt ne, můj AMOLED displej má zase takovou černou barvu, že si o ní tatík může nechat zdát. 


Miluju svýho avatara. Nahodil jsem na něj hadry, nasadil mu klobouk a vypadá jak z mafie. Prostě kravinka v XBOX live. S kámošema paříme multiplayer Contract Killer nebo Air Soccer Fever, prostě dobrý. Další hry můžete zkouknout tady.

 

Jak to skončilo?

Lumia 820 mě prostě sejmula. Na první pokus. Nemínil jsem dál pulírovat zapůjčený kus a dneska už mám svojí.


Ještě vám musím napsat, že přechod z jednoho kusu na druhý jsem fakt málem nepobral. Už jsem věděl, že zadám jen svůj účet a všechno se mi sesynchronizuje, ale Windows Phone 8 je prostě někde jinde. Po přihlášení se synchronizuje opravdu všechno, kontakty, kalendář, SMS zprávy, nastavení a ještě ke všemu se samy nainstalují všechny aplikace. K dokonalosti chybělo, aby se nastavila už jen plocha s dlaždicemi a uložené pozice z her.


Jakožto zarytý nokiák nenechám na Lumii 820 dopustit a myslím si, že je to jeden z nejlepších telefonů na trhu. Skvělý design, výkon, funkčnost, multimediální kombinace kvalitní hudby s výborným fotoaparátem.

 

Za zapůjčení Lumia 820 a příslušenství děkujeme Alza.cz.

Upravit
comments powered by Disqus