Obří recenze Nokia E61i – omlazená sekretářka

Nokia E61i je pokračovatelkou úspěšného manažerského modelu E61 s plnohodnotnou qwerty klávesnicí. Novinka s přídomkem „i“ však proti předchůdci nepřináší tolik změn, zapracovalo se především na vzhledové stránce.

0

QWERTZ klávesnice v čele

Nokia E61i je pokračovatelkou úspěšného manažerského modelu E61, který se jako první mobilní telefon klasické konstrukce v portfoliu výrobce mohl pochlubit plnohodnotnou qwerty klávesnicí. Novinka s přídomkem „i“ však proti předchůdci nepřináší tolik změn, zapracovalo se především na vzhledové stránce.

 

Nokia E61 se po uvedení stal jedním z nejtenčích smartphonů výrobce a tuto štafetu přebrala i E61i, jejíž šířka se o několik cenných milimetrů redukovala. Nynější rozměry čítají 117 x 70 x 14 mm. Někomu se to může zdát sice mnoho, ale vězte, že E61i se snadno vejde do kapsy u pánských kalhot a hmotnost 150 gramů je pro telefony s operačním systémem zcela běžná.

Záměrně zmiňuji pánské kalhoty, neboť se příliš nepředpokládá, že by si E61i pořizovaly ženy. Těm by více slušela taková N76. Vraťme se ale k samotnému vzhledu přístroje. Už v recenzi E61 jsem si pochvaloval, jakými tento telefon disponuje kvalitními materiály a ocenil jsem i kvalitní dílenské zpracování. Popravdě řečeno, ani jsem příliš nevěřil, že by v tomto ohledu bylo co zlepšovat. Ale přeci.

 

Nokia E61i dostala kovový rámeček kolem displeje vyrobený z lesklého hliníku, stejný materiál je použit i coby kryt baterie. S plastem se setkáme pouze v hořejšku zadní části telefonu. Boky a onen plastový zadek jsou proti předchůdci vyvedeny v hnědé barvě a přístroji tak dodávají ten správný šmrnc. Z mého pohledu je tento pracovní kousek nádherný, konkurence má jistě co závidět.


Co se týče ovládacích tlačítek, majitelé přecházející z E61 na nový model si budou muset odvyknout joysticku a skamarádit se s čtyřsměrnou navigační klávesou, jejíž středem lze potvrzovat danou volbu. I přes to, že jsem zpočátku joysticku E61 nemohl přijít na jméno, časem jsem si na jeho tuhost a svůj otlačený palec zvykl, přesto použití nového ovládacího prvku vítám, zvláště když k němu přibylo z každé strany jedno funkční tlačítko. Uživatel se tak může okamžitě dostat do adresáře, nebo k libovolné funkci. Ano, nová klávesa umístěná hned vedle tlačítka pro přístup do e-mailové schránky je plně konfigurovatelná, osobně jsem si ji nastavil na ICQ klienta.


Symbian S60 3rd s novými funkcemi

Nokia E61i běží na operačním systému Symbian 9.1a S60 3rd edition. Bohužel, do přístroje nebyla implementována novější verze operačního systému s balíčkem Feature Pack 1, který by vyřešil některé nedostatky, například minutový záznamník, nemožnost nastavení globální velikosti písma atd.

 

I přes absenci FP1 se přeci jen operační systém dočkal některých inovací, zejména aktivní pohotovostní režim. Ten byl obohacen o tzv. zásuvné moduly, které umožňují uživateli určit, jaké události se mají nebo nemají zobrazovat na titulní obrazovce. Jedná se o ikonky programů, oznámení nepřijatých hovorů a zpráv, e-mailové schránky, skenování Wi-Fi sítí, kalendář, úkoly, hudební přehrávač či služby SIM.

 

Pochvalu si rovněž zaslouží dokonalejší správa informační LED diody umístěné v levém horním rohu telefonu. Na rozdíl od E61 je dioda v E61i schopna upozorňovat nejen na nové příchozí e-maily, ale také na textovky, MMSky a nepřijaté hovory. Záleží pouze na vás, které události mají být doprovázeny blikáním, jehož interval je od 2 minut do 2 hodin.


Nokia E61i se po vzoru ostatních „es šedásátek“  pyšní displejem se standardním rozlišení 240 x 320 bodů a podporou 16 miliónů barev. Aktivní displej je na rozdíl od běžných telefonů položen horizontálně, což má sice za následek abnormální šířku telefonu, na druhou stranu má uživatel mnohem větší pohodlí při čtení dokumentů, surfování na internetu, sledování videa … prostě jako na klasickém monitoru formátu 4:3. Zobrazovač je také specifický svou fyzickou velikostí – úhlopříčka 2,8“ (7 centimetrů). Při zmíněném QVGA rozlišení se nemusí obraz jevit příliš jemný, obzvláště při srovnání s ostatními S60 3rd smartphony. Nokii E61i by jistě slušelo VGA rozlišení (640 x 480 bodů), to si však zatím cestu do chytrých telefonů až na pár výjimek cestu nenašlo.


Zábava

Až příliš konzervativní telefony Eseries přeci jen inkliminují také k zábavě, o čemž se můžeme přesvědčit například u nového multimediálního komunikátoru E90. I pracovití manažeři si občas na svém mobilu zahrají nějakou tu hru, pustí video klip nebo nafotí pár obrázků.
Největší hardwarovou změnu proti předchůdci tak nalézáme v přítomnosti fotoaparátu.

 

Ten fotí v maximálním rozlišení 2 MPx a nedoplňuje ho přisvětlovací dioda ani zrcátko pro autoportréty. Uživatel se musí smířit s menší funkčností, než jakou mají telefony Nseries. Řeč je především o chybějícím automatickém zaostřování a režimu makro, který by umožnil ostřejší fotky. Nepočítalo se ani s kompenzací expozice. Vyvážení bílé, volba barevného tónu, noční režim, několikanásobné digitální přiblížení a samospoušť se z telefonu nevytratily.

 

Kvalitu pořízených snímků hodnotím jako dostačující, na tisk do rodinného alba to sice nebude, ale na prohlížení na monitoru počítače nebo na displeji notebooku může být majitel E61i spokojen. Fotoaparát zvládá rovněž natáčet videa v rozlišení 240 x 320 bodů, jeho kvalita ale není příliš přesvědčivá.


Součástí operačního systému je i hudební přehrávač, který jistě znáte z ostatních chytrých Nokií, tudíž je zbytečné se o něm detailně rozepisovat. Jenom připomenu, že umí třídit skladby podle několika kritérií, vytvářet playlisty a obsahuje ekvalizér. Překvapující je reprodukce malého repráčku v boku přístroje, jež dokáže hrát velmi nahlas při zachování dobré kvality zvuku. Hlasitost lze regulovat nejlépe pomocí bočních tlačítek. Pokud si tedy nastavíte vyzvánění na plné pecky, rozhodně se nemusíte bát, že telefon přeslechnete.

 

Do složky Média se dále vešel Rekordér, který má pevně přisouzené tlačítko na boku telefonu. Je opravdu škoda, že hlasový záznamník poskytne pouze nahrávku o maximální délce jedné minuty.

 

Kromě hudebního přehrávače multimediální výbava telefonu rovněž počítá s přehrávačem videa RealPlayer, který si poradí s klasickými mobilními formáty 3GP a MP4. Nutno dodat, že lze přehrávat i streamované videa z internetu, a to i v celoobrazovkovém režimu. Známé formáty videa s koncovkou AVI, WMV nebo DivX a Xvid v základu podporovány nejsou, jejich přehrávaní ale po konverzi zajišťují aplikace třetích stran, třeba známý SmartMovie.


Práce a data

Konečně se dostáváme ke stěžejnímu prvku E61i, kterou je pracovní využití. Slovo „enterprise“, jehož počáteční písmeno označuje celou jednu modelovou řadu finského výrobce, v překladu znamená „firma“, tudíž je zřejmé, že model E61i je primárně určen do rukou firemních zaměstnanců.

 

Ti jistě nedají dopustit na rozměrnou qwerty klávesnici, na níž se píše jedna radost. Tlačítka mají optimální zdvih i dobré rozestupy, napsání delšího textu, ať už formou mailu, dokumentu či komunikace via IM není žádný velký problém. Vytvářet text jde i s českými nabodeníčky, jen před stiskem požadovaného znaku s diakritikou musíte zmačknout modrou klávesu s šipečkou. Tímto způsobem je možné psát i číslice, neboť pátá řada kláves se už pod displej nevešla.


Nokia E61i je schopna prohlížet a editovat běžné kancelářské dokumenty Word a Excel díky kancelářskému balíčku QuickOffice. Prohlíženy, nikoliv editovány, mohou být dále soubory PowerPoint a PDF. Přijde-li vám coby příloha e-mailu archiv ve formátu ZIP, E61i ho otevře. Jako další kancelářské aplikace bych mohl jmenovat známý kalendář, poznámky a funkci Hledat, která dokonale podle klíčového slova „proslídí“ celý váš telefon a najde požadované soubory, maily, zprávy apod.


Připojitelnost s počítačem je zajištěna prakticky všemi způsoby, jež jsou dnes na trhu k dispozici. Data lze přenášet přes dodávaný USB kabel zapojující se do specifického pop-portu, bezdrátově prostřednictvím infraportu a bluetooth. Nejrychleji dostanete data do telefonu pomocí kabelu, kdy po jeho připojení zvolíte režim přenosu dat (Mass Storage).

 

Takto lze snadno přistupovat k paměťové kartě, která se od předchůdce E61 zmenšila z formátu miniSD na současně nejrozšířenější typ microSD. Výrobce deklaruje práci až s paměťovkou o kapacitě 2 GB, větší kapacitu stejně dnes u nás oficiálně neseženete.  Osobně 2GB paměťovou kartu v telefonu používám (SanDisk) a mohu potvrdit, že s ní E61i bez problému spolupracuje.


Bude-li se chtít připojit k internetu, máte na výběr několik možností. Pomineme-li obstarožní GPRS, je vám k dispozici rychlejší EDGE, ale především vysokorychlostní UMTS. Parametry připojitelnosti se bohužel od dob E61 vůbec nezměnili, tudíž lze postrádat nadstavbu sítí třetí generace HSDPA. Nejrychlejší stahování dat do telefonu můžete dosáhnout až pomocí Wi-fi v protokolech „b“ a „g“.

 

Samotné surfování na webu je díky velkému a na šířku položenému displeji velmi pohodlné, prvotřídní je i webový prohlížeč. Přesto ale poslední dobou dávám přednost javové Opeře Mini 4, která je pro interní browser velkým konkurentem a její stěžejní výhoda je v tom, že dokáže výborně komprimovat data, čímž urychlí načtení stránek a v případě, že uživatel nemá aktivovaný neomezený datový paušál, ušetří i mnoho peněž za datové přenosy.

 

Hodnocení

Nokia E61i je skvělý pracovní nástroj umožňující pohodlné prohlížení webu, čtení a vytváření kancelářských dokumentů, perfektní organizaci času a následnou synchronizaci, datovou komunikaci téměř všemi dostupnými prostředky a spoustu dalších funkcí. Díky velkému širokoúhlému displeji je E61i vhodná i pro sledování videa, hraní her, prohlížení obrázků apod.
 
Osobně bych E61i vytknul absenci HSDPA, určitě by se také hodil standardní miniUSB konektor, jímž jsou dnes vybavovány nové Nokie. Uživatelé by jistě nepohrdli ani nejnovější verzí operačního systému Symbian S60 3rd s balíčkem Feature Pack 1. Třešničkou na dortu vydařeného telefonu je pak jeho pěkný design s mimořádně kvalitním provedením.
Upravit
comments powered by Disqus