Nokia a její zapomenuté šílené telefony, které se staly sběratelskými legendami

V době návratu slavné značky Nokia na trh stojí za připomenutí některé šílené experimenty, kterých se kdysi hlavní hráč na mobilním trhu odvážil.

0

Experimentem nemyslíme odprodej mobilní divize Nokia společnosti Microsoft, i když ten byl jistě nejšílenější, ale uvádění netradičních modelů různorodých funkcí a především tvarů. 

 

Připomeneme se tři z dnešního pohledu bizarní přístroje, které se dostaly až do běžného prodeje. Žádný z nich však prodejní díru do světa neudělal, a protože je to škoda, neměli bychom na ně úplně zapomenout.

Nokia N-Gage

Z počátku nadějně vypadající pokus o Gameboy v mobilu při uvedení na trh v roce 2003 vzbudil velký zájem. Nokia se pokusila vytvořit platformu pro vývojáře her, které ale prodávala na paměťových kartách za nehorázné částky, i když už tehdy byly dostupné často velmi podobné hry přímou instalací.

 

N-Gage byla od počátku odsouzená k zániku, první verze se Symbian 1 edice byla příliš veliká s běžně malým displejem a nepěkným rozlišením, nepomohla jí ani přezdívka sloní ucho, vzniklá z reproduktoru na boku, který nutil majitele přikládat telefon kolmo k hlavě. 

   

První a druhá verze Nokia N-Gage 

Kromě telefonování byla vybavena FM rádiem a MP3 přehrávačem, tedy vše, čím disponovaly i jiné tehdejší smartphones. Slabá Li-Ion 850mAh baterie udržela telefon během hraní jen pár hodin v provozu. N-Gage nezachránila ani druhá výrazně sportovnější verze, sice byla menší, ale o to tlustější a skončila rychle v kategorii rarit.

 

Nokia 7600

Kromě herní N-Gage to Nokia zkoušela také na poli designu. Prvním z dvojice sice zajímavých, ale nepoužitelných přístrojů byla Nokia 7600. Tento oblázek, který snad již od vývoje musel být zamýšlený jen jako módní doplněk, jsme si mohli koupit od roku 2004.

 

Jeho extravagantní tvar a naprosto šílené rozložení kláves v té době sice vzbudilo zájem, ale v praxi se prakticky nedala napsat tehdy nezbytná SMS zpráva. Vestavěný fotoaparát měl dnes vysloveně směšné rozlišení VGA a podle toho fotky také vypadaly, k dispozici byl i přehrávač hudby ve formátu MP3 nebo AAC, jenže paměť byla jen zoufalých 29MB s absencí sltu na paměťové karty.

Nokia 7600

Nokia 7280

Absolutním rekordmanem v šílenosti byla překrásná Nokia 7280, určená ženám do malých kabelek jako designový doplněk. Za šokující design, fotoaparát VGA a 50MB paměti si Nokia nechala tvrdě zaplatit ke 20 tisícům, problémem však nebyla cena, ale chybějící klávesnice.

 

Klávesy bychom na mobilní rtěnce sice našli, ale bylo jich jen pět. Dvě kontextové pro menu, zelené a červené sluchátko a uprostřed kruhový ovladač s potvrzovacím středem, které umožňovalo otáčením listovat v menu a dokonce abecedě a krkolomně psát SMS zprávy. 

Nokia 7280

Vlastnili jste některý z těchto přístrojů nebo jiný unikátní mobil Nokia a máte ho třeba ještě v šuplíku? Pochlubte se v diskuzi! V naší redakci si hýčkáme Nokia 7280, bohužel s mrtvou baterií, pokud by jste o nějaké věděli, napište nám :-)

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus