Nokia N9: odemčení telefonu, úprava stavové lišty

0

Kouzlo systému MeeGo spočívá především v jeho otevřenosti a tudíž i možnosti všelijakých úprav systému. K těm je potřebné mít odemčený telefon a zkušenosti s obsluhou terminálu.

MeeGo lze různě upravovat a modifikovat, k tomu napomáhá možnost aktivace vývojářského režimu. Ten ale nedovoluje absolutní odemčení a tudíž ani větší zásah do samotného systému. Odemčení neboli "hack" umožňuje aplikace Inception (oficiální stránky).
Před hackem telefonu velice důrazně doporučuji zvážit všechna rizika s ním spojená - Inception je vhodný pouze pro uživatele, kteří alspoň trochu umí pracovat s terminálem.

Na oficiálních stránkách stáhněte aplikaci Inception a následně ji nainstalujte. Poté je nutné Inception aktivovat následujícími příkazy v terminále:

  1. Přihlášení pomocí příkazu devel-su a zadání hesla
  2. Zadání příkazu: devel-su -c /usr/sbin/pasiv
  3. Potvrzení podmínek zadáním hesla "yes"

Nyní je již hack, neboli Inception aktivní a telefon je plně odemčený a přístupný. Jedna z prvních možností je úprava stavové lišty, do které lze přidat rychlé ovládání jasu, zapnutí blesku, bluetooth, režim Letadlo, ovládání hudebního přehrávače a mnoho dalšího. Pro tyto prvky je nutné nainstalovat aplikaci Unrestricted-system-ui, která umožňuje následující úpravy.

  1. Otevření terminálu a přihlášení jako root
  2. Zadání příkazů: wget http://mohammadag.xceleo.org/public/Harmattan/system-ui_1.3.2-1+0m8_armel.deb
    /usr/sbin/incept system-ui_1.3.2-1+0m8_armel.deb
  3. Potvrzení heslem (v základu nastavené na "rootme")

   

Stavovou lištu lze nyní podrobit různým úpravám, jako první bude velice užitečná lišta regulace jasu displeje. Instalační balíček stačí stáhnout a nainstalovat (ke stažení zde). Po instalaci je nutné lištu restartovat pomocí příkazů (při přihlášení jako root):

  1. /sbin/stop xsession/sysuid

  2. /sbin/start xsession/sysuid

Pro přidání tlačítek rychlých funkcí je nutné stáhnout a nainstalovat tento soubor, poté si vybrat jednotlivé funkce, které chete ve stavovém řádku mít.
- Tlačítko pro rychlou aktivaci Bluetooth (ke stažení zde).
- Tlačítko pro aktivaci svítilny (ke stažení zde).
- Tlačítko pro aktivaci režimu úspory energie (ke stažení zde).
- Tlačítko pro aktivaci režimu Letadlo (ke stažení zde).

Po instalaci restartujte telefon. Každé tlačítko se zobrazí v nainstalovaných aplikacích, odebere se jednoduše odinstalováním.

Všechny úpravy provádíte na vlastní riziko, server myNokia a autor nenese odpovědnost za případné škody způsobené modifikací systémových souborů.  

Upravit
comments powered by Disqus