Nokia N79 - recenze

0

Nokia N79 je stylový model Neries. Není to jen "nějaký další" telefon, ale ukazuje nám, že právě "ta" Nseries umí nabídnout i malé detialy, které mění cílovou skupinu. Navíc se nejedná o slabě vybavený přístroj. Nabízí prakticky vše, co dnes u Nseries známe.

Když bychom měli vypsat řadu čistě dámských přístrojů, někde hodně vzadu se bude tyčit starší a poměrně typicky dámská Nokia N72. Mezitím jsme měli čest se setkat třeba s tenkou Nokií N76, růžovou Nokií 6120 Classic nebo s červeným Nokia Navigatorem. Jakým mobilem potěšíte dámy, jsme vám připomenuli v nedávném článku Jaký smartphone koupit pro ženu. Neopomenuli jsme ani poslední Nokii N79, která sice na první pohled není tolik "dámská" jako třeba výše zmíněná N72, ale nabízí plno maličkostí, které přece jen my muži neoceníme.

Že plkám blbosti? Možná. každopádně se ozvývá z nejrůznějších koutů internetu, že N79 je tolik dámská, že u chlapa je tento telefon v ruce na ostudu. Nesouhlasím, ale pokusím se na N79 podívat očima ženy i muže.

 

Pro začátek bych chtěl Nokii N79 zařadit mezi některé stávající modely. Ano, opravdu se jedná o mezistupeň k modelům N78 a N82. V porovnání s předchozími modely je N79 menší (110x49x15 mm) i lehčí (97g). Oproti modelu N78 přidává hlavně polohový senzor, tzv. Accelerometer (o něm můžete diskutovat zde), a lepší fotoaparát.

 Aby však nebyla "en sedmdesát devítka" tak vybavená jako N82, chybí xenonový blesk a spokojit se musíme s dvojicí LED diod. Nic však nemění skutečnost, že 5MPx je více než dost na to, aby i naprostý amatér mohl při dobrých světelných podmínkách fotit lepší snímky. Optika Carl Zeiss a vylepšený fotosoftware umožňuje nastavit délku expozice, citlivost ISO, barevný tón, kontrast scény, vyvážení bílé, možnosti blesku s redukcí červených očí, samospoušť a plno dalšího.

 

Telefon umí natáčet video. Rozlišení VGA s 30fps je dnes u všech Nseries standardem. LED diody umí navíc scénu osvítit, a tak i v naprosté tmě uvidíte v záběru předměty i do vzdálenosti 1,5m.

 

Všechny pořízené snímky můžete snadno pouštět ven na obrazovku, protože Nokia N79 nabízí TV výstup skrze 3,5mm audiokonektor. TV kabel v prodejním balení chybí, není problém jej ale dokoupit jako příslušenství. Jen se divím, proč kabel chybí, když i levnější Nokia 6220 Classic tento kabel neprostrádá.

 

Dámské funkce v kabelce
Pokud očekáváte specializované funkce jako dámský kalendář nebo zrcátko, omyl. Nokia N79 je UNIsexový přístroj. Mezi dámské funkce spadá například možnost výměny zadního krytu baterie. Já jsem z krabičky vytáhnul ten nejobyčejnější, tedy bílý. Nenápadný telefon v nenápadných barvách. Stačí si ale obéknout oblesk se zelenou košilí a, přilepit zadní kryt v zelené barvě a máme stylový módní doplněk. Předpokládám, že žena bude jednotlivé kryty střídat výrazně častěji. Z předstí strany není k přístroji co dodat. Nokia N79 po ohlášením vrcholového modelu N97 znovu udává, že design toho přístroje nastoluje nový design přístrojů prémiové řady Nseries. Bude to brand značky umístěný o 90° a stříbrné nebo bílé provedení krytu přístroje.

 

 

 

Jak funkce výměnných krytů funguje? Na zadním krytu je přilepen malý čárový kód, který si přístroj okamžitě po nasazení přečte. Podle barvy zaktivuje jeden z předinstalovaných motivů, aby odpovídal barvou. V principu to vypadá tak, že sundáte kryt, vezmete jiný, nasadíte a telefon bez upozornění přebarví celé menu. Funkci můžete pochopitelně vypnout, nebo přikázat přístroji, aby se zeptal na přebarvení motivu. Stát se třeba také může to, že si v nastavení telefonu nastavíte motiv vlastní (sledujeta naši rubriku nedělní motivy?) a po sundanému krytu baterie (například pro vyjmutí baterie) se přístroj opěr přebarví do své původní červené barvy.

Je škoda, že Nokia to této funkce neinvestovala větší sumu. Volně dokoupitelné kryty baterie jako příslušenství by byla jistě zajímavá funkce. Takže uživatel by po zakoupení krytu s motivem Batmana měl celé menu "alá" Batman. Kdo je fanouškem Pokémonů, měl by přístroj zase žlutý. Z 8 předinstalovaných motivů si musí vybrat každý. Stejně tak si můžete nastavit i Audiomotivy, díky kterým si můžete nastavit, jak má telefon upozornit třeba na vybitou baterii. Nemusí totži obyčejně pípnout, ale přečte předem definovaný text.

 

 

Trestuhodná klávesnice
Na klávesnici modelů N82 i N78 spadlo mnoho kritiky od drtivé části novinářů. Jenomže v porovnání s N79 jsou všechny předešlé pohodlné. Nokia N79 má sice větší plochu pro jednotlivé klávesy, ovšem její tuhost je až zbytečně vysoká. Začal jsem zkoumat, co vedlo výrobce k tomuto provedení.

 

Dospěl jsem k závěru, že pokud byla Nokia N79 určena ženám, předpokládalo se, že budou psát, jak tomu často bývá, nikoliv bříškem prstů (tak to dělají muži), ale dlouhými nehty. Pokud totoiž se snazím o stisknutí kláves tvrdým nehtem, jde stisk výrazně jednodušeji.

 

To samé platí také pro tlačítka umístěná přímo pod displejem. Pokud by vás zajímalo, co že je svislé tlačítko na levé straně přístroje, tak umožňuje vstup do multimediálního menu OVI. Středová klávesa umí dýchat, stejně jako u modelů N78, N85 a N96. Dýchání není tolik efektní jako u právě zmíněných modelů. Všechny prvky telefonu - tedy konektor pro nabíjení, slot na paměťovou kartu (v balení 4GB) a konektor microUSB - jsou na levém boku přístroje.

 

Zajímavostí je posuvník zámku klávesnice na vrchní části telefonu. Přestože je umístěn na levé půlce hrany, výborně na něj dosáhne ukázováček pravé ruky. Posunutí vždy buď zamkne nebo odemnkne klávesnici. Původní kombinace levé klávesy a hvězdičky bylo zachováno. Myslím si, že mechanický zámek klávesnice dokáže uživatele naučit k jeho používání. Nastavit lze i prodlevu automatického zámku klávesnice v předem určeném časovém limitu.

 

 

 

Hudba, accelerometer, focení, videa a navigace
Multimediální řada Nseries má malé bonusy, které mnohdy uživatel přehlíží. Zaprve je přítomen 3,5mm audiokonektor pro zapojení libovolných sluchátek. Dálkový ovládač hudebního přehrávače je obsažen v balení. Nokia zároveň povolila výstup do TV skrze tento konektor. Hodit se také může navigace. Díky Feature Packu 2, který je zahrnut v operačním systému S60 3.edice, můžete doinstalovat například vynikající a zatím bezchybné Nokia Mapy 3.0. Pro efektivní ovládání listovacích nabídek přístroje je přítomna funkce "točítka" Navi, kterému výrobce říká NaviWheel. Jak funguje? Podívejte se například zde.

 

   

 

Nezmínil jsem polohový senzor. Ten je stále stejný jako u fotomobilu N82. Umí převrátit displej o 90°, odmítání hovorů nebo budíku jako u Nokie 6210 Navigator chybí. V současnosti je nevýhodou hlavně to, že pro Symbian S60 v3.2 (s FP2) nejsou dostupné aplikace, podporující Accelerator z původní verze Symbianu S60 v.3.1 (FP1). Dočasně to má za následek, že nespustíte například Mirage Money, Shake Lock nebo jiné aplikace, které ovládáte pohybem.

 

Nevděčné téma Feature Pack 2
Pokud jste v ruce neměli od modelu Nokie N95 nic novějšího, softwarový balíček Feature Pack 2 budete hledat docela těžce. Feature Pack totiž přináší především systémové změny, které poznáte až při instalaci některých souborů. Stejně tak ale snadno odhalíte i pozitiva Feature Packu 2. Ten totiž přináší do mdlého mobilního světa displejů nové animace a efektní přechody. Tak zaprvé má uživatel popisek středové ovládací klávesy, nový vertikální pohotovostní režim nebo zcela nový správce multitaskingu.

 

To vše jsme mohli vidět například už u Nokie 5320 XpressMusic, fotomobilu 6220 Classic nebo hudebního N78. Novinkou jsou efektní animace při přetáčení displeje o 90°. Stejně tak potší aktualizace firmwaru bez přítomnosti počítače (ano, telefon si sám firmware stáhne a nainstaluje třeba i přes Wi-Fi. Technologie se nazývá Firmware over the air, neboli FOTA).

 

 

Nyní ke konkrétním softwarovým rozdílům: Feature Pack 2 přináší vyšší míru zabezpečení proti instalaci nežádoucího softwaru a aplikací využívajících některou hardwarou součástku. Tento problém se netočí pouze kolem Nokie N79, ale také zmíněných 6210 Navigator, modelu N85, N96, stejně tak i E66 nebo E75.

 

V praxi to znamená, že si zatím s novým Feature Packem 2 nenainstalujete aplikace napsané v Pythonu, aplikace využívající polohový senzor (Accelerometer) a některé aplikace využívající fotoaparát. Na druhou stranu uživatel získává jisté privilegium v možnosti instalovat vybraný software výrazně dřív, než na starších přístrojích s Feature Packem 1. Názornou ukázkou jsou Nokia Mapy 3.0.

 

   

 

Co říct na závěr?

Nokia N79 je prvním přístrojem Nseries nové designové řady. V porovnání s podobnými produkty stejné řady je menší, lehčí a hravější. Technicky náročného uživatele potěší integrované GPS, Wi-Fi, bluetooth 2.0 (s A2DP), několika výměnnými kryty v balení a docela nenípadným designem. Ten se z podivného důvodu líbí především ženám.

 

To nebrání mužům pořídit si tento telefon, pak ale riskuje to, že bude přístroj často manželkou zabavován. Dokud je Nokia N79 ve stejné cenové relaci jako legendární N95ka, není moc důvodů dávat přednost právě nové N79, pakliže vám na designu příliš nesejde.

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus