Nokia Lumia 800 & 900 – život s Windows Phone

0
Přestože jsou Lumie na trhu již několik měsíců, řada lidí stále váhá, zda na ně přejít. Ještě větší dilema nastává ohledně nemožnosti updatu na WP8. Tento článek by Vám měl pomoci rozhodnout, zda jsou Nokie se systémem WP právě pro Vás.
Přestože jsou Lumie na trhu již několik měsíců, řada lidí stále váhá, zda na ně přejít. Ještě větší dilema nastává ohledně nemožnosti updatu na WP8. Tento článek by Vám měl pomoci rozhodnout, zda jsou Nokie se systémem WP právě pro Vás.

Nokia! Značka, která byla nedosažitelnou metou v oblasti mobilních technologií. Čas však utíká jako splašený a konkurence začala být natolik silná, že Nokia musela provést obrovský risk v podobě nového systému Windows Phone 7 (dále WP7) od společnosti Microsoft.  

Přestože je to již téměř rok, co Nokia dala vědět o svých nových produktech řady Lumia, stále na pevných nohách nestojí. Systém na první pohled vypadá velmi jednoduše a pro někoho i zastarale, což mnoho zákazníků, kteří jsou zvyklí na systém Symbian (dnes Nokia Belle), může odradit. Další řadu fanoušků odradila řada omezení, kterými systém trpí a Nokia tak přišla o své prvenství na poli smartphonů. 

Naštěstí se našla také slušná základna těch, které systém nadchl. (mě nevyjímaje) Ačkoliv by snesl několik vylepšení, tak jeho používání je pro ně příjemné a uživatelsky velmi přívětivé. Na systém je potřeba si zvyknout. Pro uživatele, kteří si s telefonem rádi hrají, systém WP příliš vhodný není. Pro ty, kteří však chtějí jednoduchý systém, který je rychlý a spolehlivý, je WP správná volba. Jde ale především o vkus každého z nás. 

Celkový prodej všech Lumií se pohybuje okolo 7 milionů a je jasné, že Nokia potřebuje základnu svých příznivců rapidně zvýšit. Pro všechny ty, kteří ještě stále váhají nad pořízením jedné z Lumií, jsou v tomto článku sepsány dojmy, které jsem nasbíral z používání Lumie 800 a 900. Jak obstojí v praxi? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Má jejich koupě cenu, i když nedostanou aktualizaci na WP8?

 

Nokia Lumia: Dojmy z používání

Jsem již několik let věrným uživatelem mobilních telefonů značky Nokia. Začal jsem se pochopitelně o řadu Lumia zajímat. Jejich design mě nadchl a tušil jsem, že se jedna z nich stane mým příštím mobilním zařízením. Jaké bylo mé nemilé překvapení, když jsem zjistil, že má několik nedostatků, kterým jsem se nechtěl podřizovat. Již několik let tu máme telefony s min. 32 GB pamětí (dokonce i u samotné Nokie), proto mě poměrně zarazilo, že v Lumii je "pouze" 16 GB. Očekával jsem, že si z telefonu udělám kompletní sbírku hudby, fotografií a videí, ovšem takto malá paměť mě omezuje. Na druhou stranu si myslím, že pro většinu uživatelů bude jistě dostatečná. Dále mě zarazila nemožnost podpory Mass Storage (připojení k PC jako velkokapacitní disk), absence přenosu dat přes Bluetooth a pár dalších záležitostí. Vzhledem k tomu, že osobně příliš neholduji systémům Android či iOS, jsem nakonec neodolal.

Po prvním osahání mi došlo, že je to láska na první pohled. Dokonce ani v černém provedení nevypadá Lumia 800 tak luxusním dojmem jako v bílém. Náhle jsem zapomněl na její chyby a s radostí jsem ji začal používat. Obavy ze systému Windows Phone 7.5 mě přešly během několika minut, protože je vše přehledné, moderní a především rychlé jako blesk. Nikde jsem nezaznamenal delší časové prodlevy, za to má u mě Nokia velké plus. Seznámení s telefonem a se systémem tedy dopadlo na výbornou, i po pár měsících musím přiznat, že o jiném telefonu (zatím) nepřemýšlím. Vzhledem a systémem si mě Nokia získala. 

První zádrhel přišel s přenosem kontaktů, neboť se Lumia nechtěla spojit s moji N900, takže vše bohužel probíhalo ručně (ve spolupráci s pár kontakty uloženými na SIM kartě) – v současné době je tento neduh vyřešen "nokiáckou" aplikací Přenos kontaktů. Poté přišla řada na přesun hudby a obrázků. Program Zune funguje dobře, je přehledný a poměrně svižný. Přesto bych rád uvítal možnost Mass Storage. Musel jsem svoji hudební sbírku značně omezit a opět mi to kazilo, jinak pozitivní dojmy, z tohoto telefonu. 

Poté jsem si začal všímat samotného systému. I dnes jsem s ním plně spokojený a stále mi přijde nádherný. Bohužel i on má své chyby. Vadí mi nastavení hlasitosti, která se týká všech zvuků dohromady. Chcete si ztišit vyzvánění? Můžete, ale budete mít tichou i přehrávající mp3 – nepochopil jsem! Dále mi přijde poměrně nedotažený multitasking. Některé aplikace totiž na pozadí příliš nefungují (navigace, Skype apod.). Dále mi nejde do hlavy, proč nefunguje wifi při zamčeném telefonu (problém vyřešen aplikací Keep Alive). Přijde Vám zpráva z FB Chatu, ale Vy se o ní nedozvíte (pokud máte vypnuté datové přenosy). Zjistíte to až ve chvíli, kdy telefon odemknete a wifi se opět zapne. Velmi bych také uvítal, kdyby byla možnost nákupu v Marketplace přes operátora a ne jen přes platební kartu, kterou každý mít nemusí (zvláště u mládeže). Co se samotného Marketplace týče, ten je velmi šikovně provedený a rychlý (jako celý telefon), přece jen bych rád viděl více HD her (SpiderMan, Avatar, Asphalt 6 apod.). Jinak jsem s aplikacemi velmi spokojený, neboť vše důležité je v češtině. (Počasí, Čítače, Novinky, iDnes, Záznamník, Stopky, Svítilna apod.). Je jich tam dost a každý si přijde na své. Jen ty hry bych doladil, systém pak skutečně vypadá trochu zapadle a to je obrovská škoda.

Co se týče multimédií, tak tam je to tak půl na půl. Hudba a obrázky fungují perfektně a hudební fajnšmekři si přijdou na své (pokud mají svá vlastní sluchátka!). Videa ale poměrně haprují. Do telefonu bohužel soubory avi. a divx. nedostanete. Vše se v Zune konvertuje na mp4 a změna trvá poměrně dlouho. Takže jsem Lumii jako přehrávač videí zavrhl a využívám alespoň server YouTube s pomocí aplikace Metrotube. Fotoaparát funguje podle očekávání, jen natáčení videa bych očekával v lepší kvalitě. Na N900 rozhodně nemá.

Sociální sítě a internet – v tomto směru je Lumia perfektní. Skvělá konektivita s Facebookem, Twitterem a dalšími sociálními sítěmi je skvělá. Můžete si zapnout chat přímo ve zprávách bez nutnosti nastavení, to samé lze provést i s příspěvky od přátel, které naleznete v sekci Lidé. Za to další palec nahoru. Pokud má být tato funkce na WP 7.8 ještě vylepšena, tak se ostatní systémy mohou jít klouzat. Internet je také velmi kvalitní a především svižný. Na 3G či Wifi vše nabíhá téměř okamžitě, a přestože telefony s Androidem mají také rychlý internet, tak zde je rychlost skutečně vyšší (srovnáno s HTC One X).

 

Nokia Lumia 800 a 900: Sedm hlavních rozdílů 

Recenzí na Lumia telefony je na internetu spousty, nebudu proto nosit dříví do lesa a rovnou přejdu na to, co spojuje a rozděluje dva nejvyšší modely řady Lumia 800 a 900. 

1) Cena

Hlavním rozdílem je především cena. Levnější Lumia 800 se dá v současné době sehnat okolo 9500 Kč (oficiální distribuce), kdežto vyšší model Lumia 900 je od 12 500 Kč (oficiální distribuce). Přestože je cena Lumie 900 výrazně vyšší, mnoho vylepšení na ni, bohužel, nenalezneme. Obě nabízí zmíněný 1,4 GHz procesor, 16 GB paměť, AMOLED displej se rozlišením 800x480 nebo kvalitní 8 MPx fotoaparát.  Jaké jsou tedy další důvody ke koupi vyššího modelu?

 

2) Velikost telefonu a displeje

Druhým důvodem je bezesporu větší a kvalitnější displej. Vetší displej nabízí snadnější práci s webem, rychlejší psaní na klávesnici či lepší sledování videí a fotografií. Na druhou stranu se musíte smířit s opravdu obřími rozměry. Já mám velké ruce, a přesto mám co dělat, aby mi (např. za chůze) nevypadla Lumia 900 z ruky (zvláště v bílé variantě, která se drží o něco hůře než ostatní varianty). To se mi s Lumií 800 nikdy nestalo. Ptáte se, proč kvalitnější displej, když mají oba telefony stejné rozlišení? Důvodem je fakt, že Lumia 800 má displej PenTile, který má viditelnější rastr. Přestože má Lumia 900 displej 4,3“ (Lumia 800 3,7“), tak má rastr výrazně nižší a prostředí systému vypadá uhlazeněji a jemněji. Na druhou stranu je třeba přiznat, že při běžném používání ten rozdíl až tak markantní není.

3) Přední fotoaparát

Dále pro někoho může být důležitá přední kamerka pro videohovory u Lumie 900, která u nižšího modelu z neznámého důvodu chybí. Má rozlišení 1,3 Mpx a je velmi kvalitní. Využít ji můžete např. k aplikaci Skype, kde funguje skvěle a osobně jsem s ní velmi spokojen (ještě, kdyby tak skvěle fungovala samotná aplikace) nebo také k samotnému vytváření snímků. 

4) Kapacita baterie

Pro mnoho uživatelů také může být důvodem ke koupi vyššího modelu jeho větší kapacita baterie. Ta má příjemných 1830 mAh, které jsou na výdrži skutečně znát. Obě Lumie jsem testoval, a při stejné zátěži (3 hod. poslech hudby, 2,5 hod. web, 30 SMS, 15 min. volání) mi Lumia 800 vydržela 16 hodin, kdežto vyšší model 21 hodin. S jistotou tedy mohu říci, že pokud nejste internetoví maniaci a nemáte telefon v ruce nepřetržitě 24 hodin denně, tak s oběma modely vydržíte minimálně den. Při běžném používání odhaduji dokonce den a půl (ale to spíše u Lumie 900). Můj osobní rekord u Lumie 900 (bez datových přenosů a wifi) byl 5 dní, ale kdo by WP telefony bez wifi či datových přenosů používal, že?

5) Krytka konektoru a dvířka pro microSIM

Mnoha uživatelům se také nelíbí krytka, která u Lumie 800 chrání konektor pro nabíjení. Já s ní nemám žádný problém, ale to pouze v případě bílé varianty, kde mi krytka přišla lépe zpracovaná. U černé jsem měl občas problém krytku otevřít. Ale strach o její zlomení jsem neměl nikdy. Jde jen o to být opatrný. Nokia však tuto krytku u vyšší Lumie odstranila, a tak je konektor hned na očích. Naštěstí to nijak nedegraduje její design. Bohužel jsou na Lumii 900 neprakticky přidělaná dvířka pro microSIM, a přestože jsem byl opatrný, tak na mé Lumii 900 kousek dvířek mírně vyčnívá ven (je to ovšem nejspíše tím, že jsem microSIM často přendával mezi oběma telefony). Je škoda, že nebyla zvolena dvířka jako u Lumie 800.

6) Zvuk reproduktoru

Je nejspíše všem jasné, že Lumia 900 hraje výrazně lépe nežli její menší sestřička. Má lépe slyšitelné basy a nemá tak plechový zvuk, který mi u Lumie 800 poměrně vadil. Na rovinu však říkám, že to není žádná sláva u obou variant, a že na tom mohla Nokia zapracovat výrazně lépe. Pro běžný poslech hudby při volné chvilce či při sledování videa to však dostačuje. Konkurence je však dál.

7) Prostředí

Prostředí u obou telefonů je totožné, ale několik malých změn jsem přeci jen nalezl. U Lumie 900 není možnost volby hledání (pomocí lupy) vyhledávačem Seznam.cz. U mnoha Lumií 800 tato možnost je. Proč píši mnoha? Je paradox, že např. u operátorů jsou prodávány Lumie, které Seznam.cz jako vyhledávač nenabízí, kdežto u oficiálního obchodu Nokia a jejích partnerů tato možnost je. Co se týká Lumie 900, tak tam není možnost vůbec a musíte se spokojit s nepoužitelným vyhledávačem Bing. U Lumie 900 je také po spuštění k vidění na hlavní obrazovce aplikace Tango Video Calls.

 

Aktualizace na WP7.8 alias nemožnost upgrade na WP8

V červnu Nokia zklamala fanoušky zprávou, že současné Lumia telefony nedostanou aktualizaci na systém WP8, nýbrž pouze na WP7.8. To samozřejmě vyvolalo vlnu kritiky a i já se přikláním k názoru, že tohle je pro současné uživatele systému WP7 velmi smutná zpráva. Na druhou stranu je třeba přiznat, že aktualizace na WP7.8 nebude nikterak špatná a nabídne několik vylepšení jako novou pohotovostní obrazovku, či posílání souborů přes Bluetooth. Většina lidí vidí problém v aplikacích, které časem pro WP7.8 přestanou vývojáři tvořit. Osobně si myslím, že současný počet aplikací a her v Marketplace je naprosto dostačující, ale i ještě nějaký čas budou určitěpřibývat. Zatím se neví, zda i pro současné Lumie díky aktualizaci přijde možnost využít telefon jako velkokapacitní disk k PC, a zda vůbec přinese nějaké nové funkce. Nicméně už teď zklamu ty, kteří čekali na nový, vylepšený Internet Explorer. Ten bohužel, díky slabému, procesoru současné Lumie nedostanou. Ostatní změny ve WP8 budou spíše díky lepším procesorům, které nové Lumie 820 a 920 budou nabízet.

Pokud tedy toužíte některou ze současně prodávaných Lumií mít, tak neváhejte, protože budete spokojeni. Pokud si však chcete počkat na lépe vybavené modely, tak si ještě pár měsíců vyčkejte. Mějte však na paměti, že budou výrazně dražší. 

Verdikt

Osobně jsem z Lumií nadšený. Vzhledově se jedná o nádherné telefony. (především v bílé variantě) Systém WP7 je funkční a skvěle se ovládá. A přestože má pár nedostatků, tak klady jasně převažují. Je samozřejmě fakt, že konkurence nabízí za stejnou cenu více, ale když dáte Lumii šanci, tak si Vás získá natolik, že ke konkurenci už chtít nebudete. Tedy, samozřejmě v případě, že hojně využíváte sociální sítě a chcete mít jednoduchý, rychlý a přehledný systém. Pokud si však s telefonem rádi hrajete, doporučuji přejít ke konkurenci. 

Nokia Lumia (800, 900) jsou dobré telefony, který však mají zbytečné chyby, které je hází do nezájmu náročnějších uživatelů. Já sice nejsem extra náročný, ale přesto mi pár neduhů opravdu vadí. Ale dokud nevyjde Nokia 920 se systémem WP8, tak u Lumie 800/900 zůstanu.

Jednoduše řečeno: Když ji milujete, není co řešit.

 

 

Upravit
comments powered by Disqus