Nokia E90 Communicator pod drobnohledem - 1. část

Nokia E90 uchvátila na první pohled celý svět. Už je to dlouho, kdy komunikátor naplnil očekávání zákazníků a téměř beze zbytku na stříbrném podnosu naservíroval všechny dostupné technologie bez kompromisů.

0

První test předprodejního kusu

Ale nejde o nic převratného. Už nikdy se asi nezopakuje překvapení z prvního barevného displeje a nebo o pár let dříve z možnosti stahování tehdy neznámé elektronické pošty. V testu se však přesvědčíme, že je na co se těšit.

 

Nový komunikátor si sebou na svět přináší také jedno velké stigma. Už dlouho se mluví o sbližování platforem Symbian S60 a S80. Nokia E90 je první obětí tohoto trendu. To co vydává výrobce za výhodu, je ve skutečnosti pro většinu konzervativních majitelů unikátního zařízení příkoří. Symbian S60 3rd.

 

Pravda je ale taková, že právě tahle unifikace přinesla lepší cenu a o mnoho vyšší užitnou hodnotu. A všem, kteří čtou právě tato slova s nesouhlasem či despektem v článku objasním proč. Vyzkoušeli jsme totiž první předprodejní vzorek, který měl sice ještě mnoho dětských nemocí, ale už jasně ukazoval, jak bude vládnout trhu s chytrými zařízeními. V celé kráse se ujme vlády v červnu 2007 za očekávanou cenu v rozmezí 20-22 tisíc českých korun včetně DPH.

 

Další články o Nokia E90 Communicator

Design

Pokud je něco vnímáno na komunikátoru s rozpaky, je to design. První fotografie ukradené mobilním foťákem kdesi v šeru veletrhu 3GSM v Barceloně, kde byl komunikátor představen, ukazovaly pěkně velkou obludu. Když se objevily první skutečné fotografie, zděšení se uklidnilo, ale nastaly rozpaky. Ty se rozpustily až s příchodem oficiálních materiálů, zejména s produktovým videem na webu Nokia. Ukazuje decentní a zvláštně nekompaktní obal budoucího bestselleru.

Oznámeny byly dvě barvy, některé zahraniční weby spekulují ještě o třetí stříbrné, nikdo ji ale neviděl. Na veletrhu byla k odzkoušení tmavě fialová, patřící údajně do rukou ženám. My jsme k testu dostali velmi tmavě hnědou až černou variantu, která se jistě bude prodávat nejvíce.


Čelní strana je ozdobena především chromovým rámečkem, jaký známe i z výrazně levnějších Nokia přístrojů a který se neskutečně hodně špiní dotyky prstů. Chrom bude také první poškrábaný a hned poté zákazníci začnou žehrat na pevné kryty bez možnosti výměny majitelem. Co zní jako nevýhoda lze vidět také opačně. Sešroubovaný kryt ani nevrzne, materiál svým povrchem i váhou vzbuzuje dojem, že je celý kryt kovový.


Z opačné strany vypadá komunikátor značně technicisticky, středem pozornosti dělených krytů je čočka fotoaparátu a přisvětlovací diody. Oči také sklouznou na dva repráčky, které hrají stereo. Díky umístění jen pár centimetrů od sebe je ale prostorovost zvuku značně omezená.


Ať zepředu či zezadu, upoutají každého nové klouby. Jsou chromové, což podtrhuje jejich masivnost a jsou zasazené z boku přístroje. Nezvyklé provedení zajišťuje mnoho poloh otevřeného přístroje, kovová pouzdra zase slibují dlouhý provoz bez prasklin jako u předchozích modelů. Klouby by bylo možné dokonce otočit okolo své osy a umožnit tak horní části s displejem překlopit se jako tablet, ale výrobce to neumožnil hlavně proto, že komunikátor už tradičně nemá dotykový displej a tak by otočení displeje bylo přebytečné. 

 

Klávesnice počítače 

Běžně se o tlačítkách napíše jedna řádka a postačí to. Komunikátor má klávesnice hned dvě, proto si zaslouží celý odstavec. Jedna je běžná venkovní a obsahuje všechny klávesy Nokia smartphone, nechybí klávesa pro vstup do menu nebo mazací C. Vyjímkou je klávesa s tužkou, která díky vnitřní klávesnici ztratila opodstatnění.


Druhá vnitřní souprava tlačítek je hlavní devizou otevírací koncepce. Na první pohled okamžitě připomíná minipočítače Psion z dob dřevních, ze kterých se komunikátory složitou přeměnou zrodily. Klávesy jsou tentokrát velmi vysoké se sklonem, po stisknutí jasně cvaknou a citelně poklesnou. Jejich výška ale způsobuje nebezpečně malou vzdálenost od povrchu displeje při zavření přístroje, na testovaném vzorku jsme pozorovali náznak otisků. Budeme doufat, že tento případný neduh výrobce rychle přehodnotí. Poprvé v historii je klávesnice podsvícená, decentní bílé světlo je vidět pouze ve tmě a ovládá se klávesou.

 

K dispozici je celá sada znaků, tečka a čárka se konečně přesunula na své místo vpravo od mezerníku, stejně tak zavináč. Rozmístění kláves bude opět lokalizované, v ČR a SR bude QWERTZ. Ve srovnání se současnou klávesnicí N9500 je vše dostupnější a na svém místě. Samotné klávesy jsou ale poměrně tuhé a přes první dokonalý dojem dokážou při práci otlačit bříška prstů.

 

Hlavní změnou je vynechání joysticku, který nahradila pětisměrná klávesa, známá z mnoha jiných mobilů Nokia a stejná jako na vnějším krytu. Navíc byla přesunuta k hornímu okraji klávesnice, což zpočátku vzbuzuje nedůvěru, okamžitě ale padne pod palec a její umístění přivítáte. Změně podlehly také kurzorové šipky, jenž už neměly opodstatnění.

 

Novinky potkaly i všechny funkční klávesy. Jsou mírně utopené pod úroveň ostatních a dominuje jim velký rohový enter. V levé řadě zmizel ESC a CAPS, obojí k velké nespokojenosti dřívějších majitelů. Zatímco rušící klávesy se vzdáme snadno, vypuštění CAPS je málo pochopitelné a lze ji vysvětlit jedině neschopností nového systému poradit si s takovou funkcí. Rozhodně totiž nezmizela pro nedostatek místa, nahradila ji klávesa označená novým symbolem pro programovatelnou klávesu. I ve známé řadě navigačních kláves, která je od ostatních pro oživení konzervativního vzhledu oddělena chromovým proužkem, došlo ke změnám. Zmizela klávesa nazvaná Telefon, kterou jsem osobně považoval vždy za zbytečnou, nelogicky pojmenovanou klávesu Kancelář nahradil Notes.


Nové prostředí S60 - venkovní strana

Mobil nabízí z vnější části všechny funkce, které jsou běžné ve smartphones S60 3rd. Plně nahradí nejnovější mobily, nový design a funkce přináší verze Feature pack 1. Do vnější části mobilu lze nainstalovat kteroukoli aplikaci pro Symbian S60. Displej sice není veliký, je srovnatelný s Nokia E50, ale nabízí rozlišení 240 x 320 px. Prokreslení detailů je proto velmi detailní, písmo uhlazené. Díky menším rozměrům přijde ke slovu první z novinek S60, možnost nastavení velikosti a typu fontu ve třech stupních.

Feature pack 1 přináší mnoho vylepšení především tam, kde si zákazníci nevíce stěžovali. Mezi stěžejní opravy patří programovatelný budík, jaký známe ze starších komunikátorů, ale ve smartphones dosud chyběl. Další novinkou je aplikace Hledat, která pomůže při prohledávání celého přístroje, tu je možné doinstalovat i do starších přístrojů S60. Hezčímu vzhledu menu pomůže animování ikon, na pohotovostním displeji lze zapínat a vypínat informace o událostech, úkoly nebo skenování WLAN. Diktafon nyní umí nahrávat až jednu hodinu bez přestávky. Celá souprava vylepšení je dobře vidět v novince Nokia N95, která právě dorazila na pulty a jenž je prvním zástupcem Symbian S60 3rd feature pack 1.

 

Specialitou komunikátoru je přenos aktivní aplikace na druhý displej. Pokud rozepíšete SMS zprávu na venkovní části, lze uprostřed psaní plynule přejít na vnitřní displej a pokračovat na velké klávesnici. Návrat na malý venkovní displej po zavření komunikátoru lze dokonce nastavovat v menu, ne vždy je totiž vhodné, aby se například rozepsaná SMS objevila na venkovním displeji. Taková převedená aplikace pak zůstane skrytá v pohotovostním menu. Samotné přepínání mezi displeji bylo jedinou náročnou akcí téměř odladěného firmware, občas přechod neproběhl korektně nebo dost rychle. Zbytek menu lze považovat téměř za finální, pokud se ještě laděním zrychlí, půjde o jeden z nejrychlejších modelů S60 3rd. Komunikátor netrpí nedostatkem volné paměti, současně může být spuštěno mnoho aplikací. 
 
Ve druhém pokračování si podrobně prohlédneme nové vnitřní prostředí komunikátoru a podrobíme srovnání rozvržení a zobrazení se staršími Nokia 9300i a Nokia 9500. Na závěr vyzkoušíme nové kancelářské aplikace a připojíme se na internet. Věřte, že i nefinálního vzorku se je na co těšit. 

Upravit
comments powered by Disqus