Nokia E71 - podrobná recenze

Nová Nokia E71 nabízí nové rozměry nejen v pase, ale i ve výbavě telefonu. E71 se stává dalším článkem řetězce chytrých manažerských telefonů na trhu s plnou QWERTY.

0

Odkládané představení Nokia E71, co by nástupce modelů E61 a E61i připravilo opravdu mnoho novinek. Jen na úvod uvedu shodnou výbavu: navigace GPS, Wi-Fi, nové manažerské funce, dvojí pohotovostní režim a opravdu precizní kovové kryty.

 

I společnosti, ale pozor na otisky!

Manažerský telefon už nemusí působit ohromnou velikostí a hmotností. Nemusí odradit každého svým designem. Nová manažerská "éčka" vypadají velice podařeně, obzvlášť právě E71. Ze začátku nebylo jasné, jak nový model bude vypadat, ale nakonec jsme byli překvapeni. Svým designem ohromí každého. Žádný plastový kryt, ale leský kov. Navíc oblé tvary přístroje - to je nová Nokia E71. Kov má výhody i nevýhody. Vydrží hodně, ale potřebuje leštit, leštit a leštit. Otisky zůstávají opravdu všude.

Nokia E71 sedí v ruce výborně, tedy pokud můžu porovnávat s předchozí E61i. Svými  rozměry 114x57x10 mm se snaží zapadnou více mezi běžné telefony. Nokia se chlubí tím, že se jedná o nejtenčí telefon s plnou QWERTY klásnicí. Musíme jí dát za pravdu, že tenký telefon rozhodně je. Ale rád dodám, že papírových 17mm nemusí poznat každý.  V kapse jej sice poznáte díky hmotnosti 127 gramů, ale oproti předchůdcům bohyně manažerů nějaký ten gram zhubla.

 

Na přední straně ještě najdeme kamerku pro videohovory a o kousek vedle čidlo pro tlumení intenzity podsvícení klávesnice, které je již tradicí u modelů Nokia. Na levém boku se nachází micro USB a slot paměťových karet micro SD. Obojí je chráněno gumovými zdvířky. Ale je jen otázkou času, kdy se vám povede gumu odtrhnout. Nad krytkou je zabudován již zastaralý, ale o to užitečnější infraport (ano, například pro dálkové ovládání TV nebo videa).

 

Na druhém boku vyčnívají tlačítka pro ovládání hlasitosti a pro hlasové příkazy. Nad nimi je 2,5 mm jack pro poslech hudby. Horní strana zůstala opět tlačítku pro zapínaní. Vedle si místo vybral mono reproduktor. Nabíjení se provádí ze zdola. Dírka pro šnurku je zde také.

 

Někomu se nemusí líbit nová E71 jako klasická černá, které dává přednost velmi konzervativní klienti. Pro bílou barvu přístroje se mohou rozhodnou ti, kdo dává více důrazu na prestiž. Působí totiž více líbezně a zajímavěji, na někoho naopak více plastově a nevzhledně. Je jen na vás, kterou kombinaci si vyberete.

 

Skvělý display a malá klávesnice. Ale ne pro teenagery?

V téhle době se velice hodně využívají telefony pro přístup na internet. K tomu je za potřebí jednak dobrý datový tarif nebo přístup na Wi-Fi, ale také schopný displej, který je dostatečně velký na prohlížení tolik oblíbených klipů a webu. S QVGA rozlišením (320x240) dokonale poslouží jak pro práci (e-maily a zprávy na jedné ploše), tak pro brouzdání na internetu.

 

A u malých rozměrů zůstaneme. Klávesnice doznala opravdu velikostního rozdílu. Klávesy jsou více zhuštěné do sebe, pro menší rozměry ale bylo ubráno na komfortu. V porovnání s E61i to není krok zpět, ale jakési nové zpracování. Minimálně si musí (skoro celá redakce!) postěžovat na otlačení palce, za což můžou tvrdé "boule" všech tlačítek. Jsou sice vypouklá, pomáhají tím k lepší orientaci při psaní, ale jsou tvrdá. Psaní je ze začátku pomalé a nepřesné. Kontextové klávesy mají jako ostatní dobrý zdvih.

 

Místo starých šipek do vstup do menu je nově využit obrázek domečku a další novinkou je zrušení multimediální klávesy nahrazené tlačítkem do kalendáře. Klávesy kontaktů a zpráv zůstaly. Všechny tři přímé klávesy jdou naprogramovat podle přání, jak na krátký stisk, tak i na dlouhý. Tím je k dispozici více možností pro rychlé přístupy služeb.

E71 vhodná pro kecálky

Mnoho mladých lidí, osobně i já, využívá mnohem častěji internet a komunikační služby, jako je populární ICQ. Proč nekoupit teenagerovi  "é sedmdesát jedničku?" Díky technlogii Wi-Fi není zcela nezbytné pořizovat mobilní GPRS tarif pro ICQ nebo Skype. Doma tak je možné E71 připojit do domácí Wi-Fi sítě, volat a psát zdarma, v centru měst do odemknoutých Wi-Fi sítí, a ve škole (nebo v práci) se připojit do té dočasné. Ušetřených několik set korun je zvučný argument.

 

Lidé používají zkracování zpráv T9. Není psaní s plnohodnotnou klávesnicí jednodušší? E71 kombinuje obojí. Pište na klávesnici a když se netrefíte do písmenka, telefon nabídce (popř. rovnou opraví) opravu zamýšleného slova. Za napsaný "autpmobil" nabídne raději "automobil".

 

Na cesty jako stvořená

Mnoho manažerů, ředitelů či dalších úředníků se díky práci přesouvá z místa na místo. E71 proto nabídne navigaci GPS. Díky vestavěnému modulu a podkladových map tak stačí vybrat vhodný navigační software, třeba Nokia Mapy. Jako dárek dostáváte licenci na 3 měsíce provozu. Licence je pro střední Evropu a zahrnuje samozřejmě i Českou republiku.

 

Po cestě zajímavá situace? Vyfoťte ji. Fotoaparát, který nyní nabízí 3,2 Mpx (2048 x 1536) nebo můžete využít natáčení (320 x 240). Ten se separátně aktivuje klávesou "T" před samotným vyfocením středovou potvrzovací klávesou, namáčkávací tlačítko totiž chybí. Za tmy lze využít také přisvětlovací diodu, tu ale spíš využijete při skenování vizitek. Stačí namířit a telefon vygeneruje informace z papírové vizitky do vizitky v telefonu. Sice telefon nezvládá všechny styly písma a tím pádem musíte někdy něco dopsat, ale obecně odpadá dlouhé přepisování informací.

 

Inovacím není konce

Nové éčko je vybaveno Feature Packem 1. Co zásadního přináší pro ty, ktečí chtějí vyměnit E61i za E71? Podporu paměťových kater do velikosti i 8GB, snažší ovládání, opakovaný budík,  indikaci spuštěných aplikací a vůbec všechno, co známe z Nséries a třeba modelu N95. U některých aplikací si povšimnete náznaků animovaných přechodů.

 

Vylepšení se dočkaly organizátory, napříkad kalendář a kontakty. Obě aplikace mají nové ovládání, kalendář umí zobrazit displej na dvě poloviny a ukázat náhled událostí bez nutností potvrzovat dny, kontakty zase umí volat dotyčné prostým psaním na displej, vyhledávání je okamžité a v principu bez nutnosti návštěvy aplikace, protože se vše děje v pohotovostním režimu.

 

Ikony v menu jsou vyměněny za nové. Ze začátku působí velice lacině. Časem zjistíte, že jsou sice jednodušší a orientace odpovídá ryhlosti. Nokia dodala do telefonu přímou podporu na Ovi Share. Nyní z telefonu rovnou upload na internet do vašeho profilu na Ovi Share.

 

Zmeškané události plynně reflektuje blikání středového tlačítka. Nebojte se, světlo není tolik ostré, aby vás v noci zbudilo ze spaní. Máte-li zamknuté klávesy, zapnuté dýchání a podržíte jakýkoliv směr z pětisměrné klávesy, zobrazí se vám veliké hodiny. Tím nemusíte mít přes noc aktivní ostatní programy, které potřebují energii. Jednoduše stisknete klávesu a zobrazí se hodiny.

 

Jelikož se jedná o manažerský telefon, který je určený pro práci, v podpoře aplikací najdeme novinku v podobě podpory Mail for Exchange, nejnovejší verzi QuickOffice pro vaše dokumenty, aktivní poznámky, různojazyčný a rozšířitelný slovník atd. K internetu se připojíte pomocí bezdrátové Wi-Fi či nejrychlejšími datovými přenosy, jako je UMTS a HSPDA. Samozřejmostí jsou i ostatní jako GPRS, EDGE.

 

Pro připojení k PC lze využít microUSB, Bluetooth s podporou A2DP nebo starší infraport. Počítá se s plným nasazením telefonu do každodenní rutiny. Výrobce na to myslel a do telefonu dodává baterii o kapacitě 1500 mAh. To by vám mělo vydržet alespoň na dva dny pracovního využití.

 

Největší a poslední novinkou, kterou s sebou nové éčko přineslo, jsou dva pohotovstní režimy. Na každém si můžete navolit různé zkratky. Pak mezi nimi přepínáte. Každý režim má i jiné pozadí i aplikace pohotovostního režimu. Takže můžete oddělit soukromí i práci. V práci mít na ploše zástupce aplikací potřebné pro komunikaci s klienty, doma hudební přehrávač a záložky na YouTube. Kontakty i kalendář jsou v obou situacích sdílné.

 

Nokia E71 na vás udělá dojem velmi schopného přístroje, kterým opravdu je. Na nic si nehraje, je taková, jaká je. Vybavou ohromí, designem překvapí. Displej i klávesnice mohly být větší, ale klientela si spíše žádá kompaktnější rozměry před pohodlím. Od své kolegyně Nokie E66 nenabízí polohové čidlo.

 

Časem se i ukáže, jestli po tomto kousku sáhne i nějaký opravdu mladý uživatel, který chce vetší displej (2,4") oproti normálním rozměrům nebo QWERTY klávesnici na dovádění na "ícéqé." Telefon je v prodeji za únosnou sumu přesahující 10.000Kč v e-shopu Nokia.  Kdo potřebuje neustále u sebe pořádného pracanta s malým tělem, pro něj je strořena tato malá a výkonná bohyně. Jmenuje se Nokia E71.
 

Upravit
comments powered by Disqus