Nokia E60 - pracant, jak má být

0
E60 je přístroj určený pro práci, disponuje všemi důležitými funkcemi a technologiemi, které byste mohli v terénu potřebovat. Naopak chybí některé funkce, které většina plně vytížených lidí moc nevyužije a zbytečně by za ně platili. Chybí tedy jak fotoaparát, tak FM rádio.
E60 je přístroj určený pro práci, disponuje všemi důležitými funkcemi a technologiemi, které byste mohli v terénu potřebovat. Naopak chybí některé funkce, které většina plně vytížených lidí moc nevyužije a zbytečně by za ně platili. Chybí tedy jak fotoaparát, tak FM rádio.

Krasavec na první dotek
Hned na první pohled je vidět, že telefon Nokia E60 patří lidem co, upřednostňují použití telefonu k práci. Design telefonu je vedený v elegantní stříbrné, na bočních okrajích v černé barvě. Klávesnici a displej obklopuje hliníkový kryt, ostatní kryt je z plastu. Rozměry přístroje jsou poměrně veliké, ale v kapse u kalhot se lehce ztratí, řešením je i pouzdro na opasek, naproti tomu do náprsní kapsy saka nebo košile vhodný není. Design je velmi povedený, telefon je barevně a tvarově vyvážený, celá konstrukce je pevná, nic nikde nevrže. Tento telefon vzhledem neurazí a někoho jistě zaujme.
Klávesnice je vyrobena se šedivého plastu. Tlačítka jsou veliká a psaní tak velmi pohodlené. Hlavním ovládacím prvkem telefonu je joystick, který má okraje potažené gumou, proto ani po delším používaní z něho nebolí prst. Zvláštním designovým prvkem jsou dvoje dvojce svislích podlouhlých diod, které ve tmě svítí a přisvětlují klávesnici. Na levé straně je sklíčko infračerveného portu a tři tlačítka (dvě na regulaci hlasitosti a třetí na spuštění diktafonu). Na pravé straně najdete slot pro paměťovou kartu.
 
Displej nebo monitor?
Displej je jednou z nejsilnějších stránek telefonu. Není to jen jeho úžasné rozlišení, ale jde především o fakt, že displej je čitelný za každých světelných podmínek. Díky velikému rozlišení (352x416px) nejsou patrné žádné čtverečky, které by značili pixely na displeji. Pokud si necháte zobrzati obrázek z vašeho přístroje na monitoru standardního PC, nebudete se stačit divit, jak se takový velký obraz vešel na tak "malý" displej. Bohužel i když s rostoucím rozlišení stoupá i množství informací, které lze zobrazit, klesá velikost písma a někteří lidé už na displej bez brýlí neuvidí.
 
Menu a ovládaníObrázek displeje v nativním rozlišení telefonu
Každý kdo se setkal s mobilem poháněným operačním systémem Symbian bude jako doma. Pro ty ostatní připomenu, že na úvodní obrazovce se zobrazí informace o síle signálu, nabití baterie. Dále se zde zobrazují aktuální záznamy v kalendáři a úkoly. Speciálním tlačítkem se vstoupí do menu, které je poskládáno do matice 3x4 ikon, zobrazení jde však změnit i na seznam položek. Pokud podržíte to samé tlačítko, zobrazí se právě běžící procesy, které lze tlačítkem c ukončit. V menu můžete vytvářet složky (bohužel nejde vytvářet podsložky) a přesouvat si jednotlivé ikony mezi složkami.
 
Zprávy
Telefon E60 si poradí s mnoha typy zpráv. Asi nikoho už nezarazí podpora dlouhých SMS s podporou T9, bohužel stále za cenu zkracování zprávy díky českým znakům. Editor MMS je velmi zdařilý, můžete zde zvolit několik nahrávek, nebo obrázků. Novinkou je možnost vložit prezentaci, kterou vytvoříte v telefonu. Tuto službu musí podporovat i příjemce. Asi nejdůležitější je e-mail. E-mailový klient je výborně provedený, poradí si s několika účty najednou. Použít můžete protokolu IMAP nebo POP3. Výborná funkce je automatického stahování v časových intervalech.   
 
Hovory
Další specialitou telefonu E60 jsou hovory. Kromě klasických telefonních hovorů lze použít i videohovory, bohužel chybí kamera, takže volaný uvidí pouze váš obrázek, který navolíte. Novinkou je telefonovaní přes internet (VoIP). Další rozšíření komunikace je podpora služby  Push to Talk ( „zmáčkni a mluv“), mobil pak slouží jako vysílačka s využitím datových přenosů. Službu musí podporovat operátor.
Telefonní seznam je proveden na jedničku. Počet kontaktů je limitován jen volnou pamětí. Ke kontaktům si můžete přiřadit mnoho položek, dokonce i VoIP číslo. Vybledávání v seznamu probíhá postupným zadáváním znaků.
 
Připojení
Připojit se k internetu jde mnoha způsoby. Telefon podporuje HSCSD, GPRS/EDGE ale také sítě třetí generace 3G. Kromě technologií, za jejichž využíváníé musíte platit, najdeme v telefonu i bezdrátové sítě zdarma. V prvé řadě je to Wi-fi standartu IEEE 802.1g s teoretickou přenosovou rychlostí 54 Mbps. Telefon podporuje řadu šifrovaní, od WEP až po WPA. Takže bude pracovat s drtivou většinou routerů a Wi-fi karet. Další možností spojení se světem je bluetooth a pomalejší infraport. Specialitou řady E je propojení IP passthrough. V tomto modelu se Nokia připojí k internetu hostitelského počítače přes USB kabel. Potřeba je jen doinstalovat aplikaci Nokia Entharnet Bridge. 

Kancelář Kalendář v plném rozlišení telefonu
E60 si obstojně poradí s dokumenty, vytvořenými v kancelářském balíku Microsoft Office. Na rozdíl od řady N umí dokumenty vytvářet a upravovat. Na velkém displeji je práce velmi pohodlná a přehledná. Zajímavou možností je vytvářet prezentace, které můžete zobrazit na velkoplošném projektoru. Vaše soubory můžete vytisknout i na tiskárně pomocí bluetooth, infraportu, případně je poslat na síťovou tiskárnu prostřednictvím Wi-fi.
 
Multimedia
Asi jednoznačně nejslabší stránka tohoto mobilu jsou multimedia. Telefon nenabízí ani rádio ani fotoaparát. Velká škoda je absence přední video kamery, která by se využila při video hovorech. V telefonu nejsou přítomny žádné aplikace na úpravu videa ani obrázku, lze je ale doinstalovat. Velká škoda je též absence funkce UPnP (zobrazovaní multimedii na TV). Telefon jen přehraje hudbu a video. Poradí si také se streamovanou televizi z internetu.
 
Závěr
Nokia E60 je výborný telefon. Nabízí řadu služeb, a umožní vám zjednodušit a zpříjemnit vaší práci. E60 najde velké uplatnění v dobře postavených podnikových ale i domácích sítích. Samotná cena telefonu není zas tak vysoká a pro toho, kdo nepovažuje fotoaparát a rádio za nutnost a přístroj bude používat hlavně k práci je E60 dobrá volba
 
 
Hlavní výhody

  • podpora 3G, GPRS, WiFi, VoIP, PTT
  • možnost editace dokumentů Microsoft Office
  • kvalitní provedení 


Hlavní nevýhody ´

  • chybí fotoaparát
  • chybí rádio
     
Upravit
comments powered by Disqus