Nokia 6220 Classic - podrobná uživatelská recenze

Nokia 6220 Classic je dalším z rodu Klasiků. Nabízí jen to, co se od špičkového fotomobilu očekává. Výborný fotoaparát, xenonový blesk, televizní výstup a jako bonus navigace GPS. To vše by nenáročnému mobilistovi, ale náročnému fotografovi mělo stačit.

0
Když jsem minulý rok poprvé viděl Nokii 6120 Classic, byl jsem nadšen. Konečně lidový mobil a hlavně za lidovou cenu. Potěšilo mě, že Nokia myslí na nenáročné uživatele a že telefony s otevřeným operačním systémem řadí i do nižší cenové hladiny.

 

Classic označuje nejen klasickou konstrukci přístuje (nejedná se tedy o slider nebo véčko), ale u symbianového telefonu jakýsi solidní základ. Model 6120 přišel na trh docela s nejistou půdou pod nohama, ale zakrátko se ukázalo, že je trefou do černého. Nyní však přichází na trh další z rodu Klasiků, který však levnějšího brášku nemá vystřídat, nýbrž doplnit.

Nokia 6220 Classic se přísně drží původně vytyčených bodů. Nabízí jen to nezbytné pro nenáročného uživatele. Pokud měla 6120 nabídnout ve své cenové hladině především operační systém Symbian, dospělejší 6220 je pro změnu cenově nejdostupnějším špičkovým fotomobilem ve své kategorii. Parametry fotoaparátu ostatně už přímo napovídají, že se snímky to 6220 Classic myslí vážně. Jedná se už o čtvrtý "pětimegáč" v řadě.

 

Ostatně vše začal model N95, následně N95 8GB a nedávno i N82. Fotografování je přizpůsoben celý přístroj. Narozdíl od řady Nseries, která ve svých vrcholových modelech nabízí vždy a všechno, zde chybí přípatkové technologické vychytávky. Případný uživatel tak musí být smířený s chybějící podporou sítí WLAN a absencí polohového čidla. V telefonu jsem nenašel ani čtečku čárových kódů, ani podporu her N-Gage.

   
Tradičně nenápadný tělem

Při osobním setkání může Nokia 6220 Classic nezajímavě, možná až nudně. Položil jsem telefon na desku stolu skupině přátel v hospodě. Byli zvyklí na všlijaké blýskavé telefony typu N82, atraktivní modely jako N78 nebo pracovní řadu Eseries. Telefonu si nikdo nevšimnul. Zakašlal jsem. Nyní jsem si s telefonem začal hrát. Opět žádná odezva. Zeptal jsem se, zda chtějí vidět něco nového. Když se ozvalo "tak to vytáhni!", upozornil jsem, že ta novinka je už dávno na stole. Několik vteřin dlouhé hledání a nakonec byl objeven.

 

Možná je design přístoje až příliš nudný, možná to způsobuje použitý materiál. Kdo ví. Jasné je jen to, že černý přístroj konzervativního vzhledu neupoutá jako provokativní a mladistvá řada Nseries. V nabídce je také fialová varianta přístoje, která se rozhodně mezi ostatními telefony jen tak neztratí. Ovšem za vše může jen použitá barva.

 

V ruce je přístroj neobyčejně lehký, 90 gramů je na vrcholový fotomobil rekordně nízká hodnota. Rozměry 108x46x15mm jdou ve šlépějích levnější modelu 6120 Classic. Ku celkovým proporcím telefonu je 2,2" QVGA displej vhodnou volbou. Větší displej rozhodně není u takto malého telefonu zapotřebí. Větší starosti spíš dělají lehké plasty. Čas ukáže, zda bylo použití až tak lehkých plastů výhodné a zda se nebudou výrazněji opotřebovávat.

   

Čelní strana přístoje pokrývá rozměrná klávesnice a dominantní ovládací prvek, jehož prstenec svítí a v případně upozorňuje blikáním na zmeškané události. Podobnou funkci nabízí i Nokia N78. Tam je toto blikání nazváno jako "dýchání", zde se jedná o "stavové světlo". Oproti pouhým diodám z modelů N80 nebo N73 se konečně jedná o prvek, který neobtěžuje. Diody svým "blik - klid - blik" obtěžovaly a ve tmě byly doslova na obtíž. Plynule se zvyšující a snižující intenzita indikátoru je užitečnou a uklidňující funkcí. Rozhodně nepůsobí agresivně rušivým dojmem.

 

Ke klávesnici nemám výtku, je pohodlná, má pevný stisk a čísla jsou větší než u jiných modelů. To pravděpodobně na žádost uživatelů s horším zrakem. Příjemně azurové podsvícení dodává přístroji šmrnc. Katastrofou jsou však kontextové klávesy, které se u našeho finálního kousku často zasekávaly a vytvářely napůl dvoupolohové tlačítko. Klávesy je tu tam nutné domáčknout silou až nadoraz, kdy se ozve dvojité lupnutí.


Obvod těla už tradičně doplňují tlačítka pro hlasitost a spoušť fotoaparátu (vpravo), konektor pro dobíjení a 2,5mm jack nabízející TV-out, konektor microUSB, krytý slot paměťové karty a tlačítko vlastní (vlevo nahoře). Úplnou novinkou je indikační symbol navigační růžice.

 

U Nokie 6210 Navigator však stisknout jde, zde nikoliv. V případě že bliká, přístroj vyhledává satelity GPS, pokud svítí je připraven k použití navigace. Růžice tak svítí nejen při navigaci, ale také při focení, kdy je do vlastností snímku vložena souřadnice pořízení.

 

     
(pohotovstní režimy: žádný, vodorovný, svislý rychlý a svislý rozbalený)

     
(4 pohledy menu: tabulka, V-formace, podkova, seznam)

 

Ve znamení fotoaparátu s 5MPx

Co do papírového porovnání je fotoaparát Nokie 6220 Classic na absolutním vrcholu dnešních možností. Nabízí na chlup stejné parametry jako prozatímní nejvyšší fotomobil N82. Tedy rovných 5 megapixelů bodů (2592x1944), optiku značky Carl Zeiss, xenonový blesk, geotagging a nahrávání videa v rozlišení VGA (640x480 bodů) s 30 snímky za sekundu. To vše navíc je možné prohlédnout v televizi, protože 2,5mm konektor typu jack nabízí také TV-out. Určitým novinkám se přiučila také aplikace samotného fotoaparátu, u něhož je možné si poskládat ikonky pravého aktivního panelu ku svým potřebám. Uživatelé spoléhající na automatický režim si mohou nechat třeba pouze dvě ikony, pokročilí fotografové si nechají po ruce naopak ikonky všechny.

 

Správný fotomobil má být připraven k focení během několika sekund. Stejně tak tomu je i u 6220. Nabízí aktivní pohyblivou krytku nad objektivem pro rychlou aktivaci fotoaparátu. Ta bohužel trpí trpí špatným mechanismem a při neúplném otevřením se fotoaparát neaktivuje. Krytku je tak nutné otevírat nadoraz až nepřirozeně vynakládanou silou.

 

     
(nastavení spořiče displeje doplňuje ilustrační obrázek, svítící navigační klávesa dokáže upozornit v případě zmeškané události, profily jsou konečně časované)

 

Xenonový blesk je stále mezi fotmobily nevídanou raritou. Přestože se sním setkáváme den ode dne častěji, jedná se teprve o druhý finský fotomobil s xenonem. Má daleko vyšší intenzitu než obyčejná LED dioda a osvětlí interiér až do vzdálenosti 5 metrů. Makro snímky jsou tradičně nejsilnější stránkou Nokií. Autofocus dokáže zaostřit už od 5cm. Osvětlení při videu naopak chybí. V případě natáčení videa se rozsvítí oranžové indikační světlo, které pomáhá pouze určit zabírané místo. Pro uložení multimédií telefon nabízí 120MB paměť, v balení se nachází navíc 1GB paměťová karta s předinstalovanými mapami střední a východní Evropy.

Snímky spadají do lepšího průměru, mají věrné podání barev, ale občas jsou přesvícené, což pravděpodobně způsobuje špatně reagující optika. V porovnání s Nokií N73, N78 nebo dokonce E90 (všechny mají 3,2MPx fotoaparáty) jsou některé snímky z Nokie 6220 Classic zahaleny v jemně světlém oparu. Video je bez výhrad na absolutní špičce. Přidávám krátkou ukázku.

 

    

Navigace a data jako lákadlo pro všechny

Telefon bez navigace nemá budoucnost. Chybějící GPS není součástí 3. tisíciletí. Taková je zřejmě helsinská filozofie. Proto také Nokia 6220 Classic nepostrádá integrovaný čip GPS a navigační software Nokia Mapy 2.0. Aby navigace nebyla pouhou pasivní službou, přidal výrobce 90denní licenci pro plnou navigaci, kteroá jistě umožní uživatelům více cestovat s mobilním telefonem v ruce. Přístroji nechybí podpora A-GPS a již zmiňovaný geotagging.

 

Ptáte se, co geotagging je? Přístroj k fotografii přiřadí souřadnice, kde byla pořízena, a tak i po návratu z dovolené si můžete přímo na mapě připomenout oblíbená místa přímo na mapě. Prohlížet je můžete nejen v telefonu, ale také v internetové galerii locr.com. Telefon nabízí kromě Wi-Fi kompletní datovou konektivitou: GPRS, EDGE, 3G vč. rychlého HSDPA. Vše završuje tradiční internetový prohlížeč (s podporou Flash Lite 3 po videa typu YouTube) a e-mailový klient. S okolím komunikuje výhradně přes bluetooth (vč. A2DP) a kabelově přes microUSB.

 

Nový systém Symbian S60 v3.2

Nový Feature Pack 2 (představení zde) přináší na displeje líbivé animace. Nejsou sice tak rozsáhlé jako u hudebního modelu N78, nicméně úžasné rotace displeje uchvátí, protože jsou žhavou neokoukanou novinkou. V přístroji je možné najít i několik dalších změn. Předně je to nová galerie, která zobrazuje fotografie a videa v přehledné tabulce pod sebou. Pokud po toužíte po této galerii, nepřehlédněte Resco Photo Viewer, který nabízí identickou galerii.

 

Další inovaci přináší pohotovostní režim. Ten je možné si nastavit podle obrazu svého. Horizonální zobrazení známe, novinkou je svislá orientace, která nabízí rychlý vstup k oblíbeným aplikacím, do kalendáře, hudebního přehrávače a do rychlého nastavení telefonu. Nutno dodat, že svislý pohotovostní režim s například rychle se měnící tapetou (v intervalu 1 minuty až jednoho dne) má také něco do sebe. V telefonu je předinstalovaná jedna hra (Marble), překladový slovník (ten bohužel nepodporuje češtinu), FM rádio s RDS. Zajímavou novinkou je možnost aktualizovat firmware bez počítače, tzv. "over the air" neboli vzduchem přes internet.

    
(přepracovaná galerie, hudební přehrávač má jinak uspořádaný rozcestník, přehrávač hudby, ekvalizér)

     
(nový a přehlednější multitasking, správce souborů, překladový slovník bohužel neumí češtinu, zato poslech zpráv ano)

Pro koho nový Klasik je?

Špičkový fotomobil bez zbytečných funkcí. V principu je řada Classic tím nejnutnějším, čím by měl každý telefon disponovat. Přidány byly jen ty funkce, ke kterým je telefon přímo určen. Pakliže je za základ považován telefon klasické konstrukce a navigace GPS, přístroj splňuje úkol na jedničku. V druhé řadě přidává špičkový fotoaparát s rozlišením 5MPx. Ten je stále v cenové relaci pod 10.000 Kč spíše výjimkou. Pokud bych ale měl vytyčit nějakého konkurenta, pak to bude zcela jistě Nokia N82, která je den ode dne levnější. Přidává navíc některé funkce, vyšší výdrž baterie (z 900mAh na 1050mAh) a naopak ubírá na komfortu při psaní. Nokia 6220 Classic je dostupná ve dvou barevných variantách.

Patří do rubriky: Přístroje
Upravit
comments powered by Disqus