Nenechte se napálit, plagiáty chytrých Nokií v ČR

0

V České republice se objevily napodobeniny chytrých Nokií. Nám se podařilo najít jeden takový vzorek a setkání bylo velmi překvapivé: při vypnutém přístoji není rozdíl od originálu patrný. Pozor na podvodníky z Hodonína!

Na napodobeniny telefonů jsme upozorňovali již jednou. V době, kdy trhu kralovala bez žádné větší konkurence Nokia N95, jsme mohli vidět na tržnicích nejeden produkt inspirovaný právě Nokií N95. A portfolio se rozšiřovalo také o další modely. Rádoby Nokia N76 opravdu připomínala model N76.

Neznalí uživatelé by pak mohli podobný přístroj považovat za originál, přestože plno důležitých charakteristických rysů je zcela odlišných. Matoucí pak může být především design.

 

Čínští plagiátoři šli ještě dál a své napodobeniny se začaly podobat originálům jako vejce vejci. Zahraniční servery začaly přinášet informaci o věrných kopiích. Za jak dlouho se kopie dostnou do Evropy, bylo pouze otázkou času. My jsme dostali tip od čtenáře a rozhodli jsme se podívat na jedno takové místo, "kde se to NOKLAMI jen hemží". Problém může mít i pozorné oko odborníka.

    

Čínské hloupé kopie Nokia

Pozor na Hodonínsko!

Především bychom chtěli upozornit na oblast Hodonína, odkud údajně první věrné napodobeniny pocházejí. Přestože je zemí původu Čína, Hodonínsko je první oblastí, kde napodobeniny Nokii N95 a N95 8GB zaplavily obchody. Chtiví obchodníci nabízejí modely mimo běžné stánky, takže jen tak na ulici. S informací, že se jedná opravdu o funkční model, který chce okamžitě "otočit", vám nabídnou cenu kolem 4.000 Kč.

   

Není Nseries jako Nseries

Zakoupili jsme tedy Nokii N95 8GB. Cena 4.500 Kč nebyla vysoká. Nechtěli jsme vidět, co umí, přístroj jsme brali okamžitě. Vyzkoušeli jsme až poté, co multimediální Nokia N95 8GB umí a zda by alespoň nahradila originál. Optika Carl Zeiss nemá s 5MPx fotoaparátem nic společného, troufám si tvrdit, že se jedná o  fotoaparát VGA.

 

Ověřit nemůžeme, odeslání přes bluetooh přístroj překvapivě nenabízí (stejně jako chybí odeslat přes mms nebo e-mailem) a miniUSB je pouze replikou. Blesk nefungoval. Nabíjecí konektor není s nabíječkou Nokia kompatibilní. Grafika je překvapivě velmi podobná skutečné grafice Nokia, operační systém chybí. A 8GB paměť? Kdepak, pouze 14MB bez možnosti rozšíření. Nejzajímavější byla složka hry: Jing Mong.

  

Tento článek nemá být reklamou pro pochybného obchodníka, který se prodejem napodobenin živí. Upozornit bychom chtěli především čtenáře, aby se vyhnuli nákupu přístrojů přes internet od malých prodejců, kteří by mohli neznalosti uživatelů využívat. Rozhodně už vůbec nepořizujte přístroj "z druhé ruky". Zde je riziko ještě vyšší.

Upravit
comments powered by Disqus