Původní článek vyšel už v roce 2007, pravidla focení se ale nemění a platí dodnes pro mobily všech značek. A většina z nich nejen pro mobily, ale fotografování obecně. Proto jsme návody rozšířili a sestavili z nich seriál.
Světlo
Pro dobrou fotografii je důležité správné osvětlení. Pamatujte, že čím více přímého světla, tím ostřejší jsou záběry. To je výhoda při focení detailů, hodně světla ale vykreslí poctivě na tváři fotografované osoby každou vrásku, světlo je potřeba roztýlit např. dalším prostorovým zdrojem světla, profesionálové používají stínítka. Focený objekt, jenž chceme zvýraznit, pokryjte pokud možno stejnosměrným světlem.
Všimněte si, kde světlo slábne a kde sílí. Podle potřeby dosvěcujte. Podle osvětlení si volte i velikost foceného prostoru. Například fotíte-li portrét osoby v místnosti, vyberte si správný směr pro focení v závislosti na zdroji světla. Vždy pokud možno po jeho směru. Nikdo neocení temnou postavu na světlém pozadí.
Blesk
Většina mobilů je vybavena přisvětlovací diodou, některé i opravdovým xenonovým bleskem. Fotíte-li v noci nebo jen při horším osvětlení, zvažte jeho použití. Pokud fotíte na kratší vzdálenost, využijte radši co nejvíce okolních zdrojů světla, dnešním foťákům v mobilu stačí často obyčejná žárovka.
Na krátké vzdálenosti scénu zpravidla blesk hodně přepálí a při focení osob vytvoří efekt tzv. červených očí. Můžete se jich zbavit později pomocí editoru fotografií, jak si povíme v posledním dílu seriálu. Pamatujte, že mobil je schopný osvítit objekty cca do jednoho metru, u větších vzdáleností toho příliš mnoho nezachytíte.
Nasvícení diodou hodně pomáhá při natáčení videa. Dnešní fotoaparáty často natáčejí lepší video než fotografie ve zhoršeném osvětlení. Zvažte tedy, zda nepořídit místo špatné fotky krátký film.
Blesk překvapivě pomáhá i při focení proti slunci. Je-li scéna přesvícená, vyberte si jiný úhel, ručním zapnutím diody můžete mírně protisvětlo odfiltrovat.
Zoom
Většina lidí má ve zvyku při focení přibližovat focené objekty pomocí funkce zoom. Tím však zhoršují kvalitu fotografie. Mobily až na vyjímky nejsou vybaveny optickým zoomem a nahrazují ho digitálním, který funguje na principu softwarového zvětšení bodu.
Každá digitální fotografie se skládá z bodů (pixelů). Jeden pixel si představme jako miniaturní čtvereček, jenž je obarven jednou barvou. Pokud složíme více různobarevných pixelů k sobě, začnou vytvářet obrázek. Například list stromu má mnoho odstínů zelené, proto je každý pixel zbarven jiným odstínem. Čím více pixelů list má, tím je detailnější (kvalitnější).

Digitální zoom jeden každý pixel roztáhne na dva a více pixelů (jakoby pixel zvětší). Se zvětšenou velikostí jednotlivých pixelů klesne jejich počet a tím i kvalita fotografie. Na displeji mobilů často zdeformování nezpozorujeme okamžitě, rozlišení fotografie může být vyšší než rozlišení displeje telefonu a proto se opět pixely slijí a fotka vypadá pěkně. Na počítači je však změna poznat okamžitě.
Ideálně proto zoomujte minimálně. Buďte flexibilní, přibližte se objektu na maximum, nebojte se experimentovat, spolehněte se na sebe a ne softwarové vylepšení. Při focení krajin a panorama nezapomeňte, že nezáleží na detailech, ale na celkovém dojmu. Když fotíte osobu, je důležitá ona, ne okolí.
Třídit, mazat a šetřit místo
Tenhle tip sice není přímo o focení, ale souvisí s ním velmi podstatně. Mazejte fotky. Není nic strašnějšího, než nasekat úplně zbytečně desítky fotek z jediného okamžiku a pak je všechny tahat v mobilu. Mimo toho, že přicházíte o cenné místo, jde především o prohlížení. Pokud se vám z desítky fotek povedla jedna nebo dvě opravdu pěkné, nikdy je nenajdete. Je otravné při prezentaci výsledků listovat balastem a hledat tu jedinou. Radši myslete už při focení nad správnou kompozicí, pohrajte si s výsledkem a nebojte se otravovat okolí přesouváním, výsledek bude stát za to. A co se nepovede na 100%, nemilostrdně vyhoďte.
Používejte alba. Všechny nové mobily umí rozřazovat fotky do alb, některé i automaticky. Vytvořte si album pro dovolenou, ale vybrané fotky ještě zařaďte do alba o sobě, o rodině apod. Jedna fotka může být ve více albech. Uvidíte, kolik ušetříte času při hledání.
Funkce pro vylepšení fotografie
Mnoho fotoaparátů nabízí softwarová vylepšení, různé režimy a deformace, Nokia je má vestavěná přímo ve fotoaparátu. Využívejte je ideálně až po vyfocení, mobil není zrcadlovka a čím reálnější fotografii pořídíte, tím více se na ní můžete později vyřádit různými mrvítky v Instagramu nebo editorech fotografií.
V dalších dílech seriálu si povíme o kompozici při focení osob nebo budov na výletě. Detailněji probereme fotografování postav a portrétů. V posledním díle vyzkoušíme úpravy fotografií.
Díly seriálu Fotografování mobilem