Mobilní tiskárna pro tisk v terénu Kodak EasyShare Printer Dock

Kodak nabízí kompromis mezi mobilním a kvalitním tiskem doma i na cestách také pro naše chytré komunikátory. Pomocí Bluetooth si můžete přímo z přístroje bezdrátově vytisknout fotografie prakticky kdekoliv a kdykoliv.

0

Konstrukce a design

Celá tiskárna bez připojeného podavače papíru je velmi malé zařízení. Při použití však vyžaduje rovnou plochu a prostor okolo přední i zadní strany. Do přední strany se zapojí zásobník s papíry a u zadní části je potřeba prostoru pro papír, protože tiskárna je víceprůchodová a papír se zadní stranou téměř celý vysune a pak se opět vrací zpět.


Kromě plochy a konektoru pro připojení fotoaparátu jsou na horní straně veškerá ovládací tlačítka. Nalevo je tlačítko pro volbu velikosti fotografie, resp. počtu fotografií na jeden papír. Vedle něj se nachází tlačítko Cancel. Uprostřed je křížový volič s tlačítkem Print a napravo od něj tři tlačítka, jedno pro aktivaci funkce Auto-Enhance (procedura pro korekci přeexponovaných a podexponovaných snímků při tisku bez počítače), druhé pro spuštění slide-show a třetí pro přenos dat do počítače.

Přední stranu tvoří z větší části dvířka, kam se po jejich odklopení vsune zásobník s papíry, nad nimiž je infraport pro bezdrátový příjem fotografií. Na levém boku jsou pod plastovou záslepkou konektory pro připojení USB kabelu z periferií (USB disk, fotoaparát s PictBridge atd) a A/V kabelu a zdířka pro SD/MMC paměťovou kartu. V pravém boku je prostor pro cartridge, která zároveň obsahuje i ochrannou fólii, kterou se fotografie pokrývá.


Vzadu nalezneme konektory pro připojení USB kabelu z počítače a konektor pro externí napájení. Úzká štěrbina na zadní straně slouží pro průchod papíru. Bez podavače papíru jsou rozměry tiskárny následující: šířka 188mm, výška 83mm a hloubka 134mm. S podavačem je to 188 x 83 x 334mm. Hmotnost bez podavače je 950g a s podavačem 1110g.

 
Technická specifikace

Termosublimační tiskárna Printer Dock Plus tiskne bezokrajové fotografie s rozlišením 300ppi na papír formátu 102x181, který má po odstranění předem naříznutých okrajů rozměr 102x152mm. Do slotu pro paměťovou kartu lze zasunout karty standardu MultiMediaCard (MMC), nebo Secure Digital (SD).


Doba tisku je udávána na cca 60 sekund, ovšem s upozorněním, že se může lišit hlavně díky velikosti snímku, počtu po sobě jdoucích tisků a provozních podmínkách. Při čtvrtém průchodu papíru tiskárnou se hotová fotografie zalaminuje ochrannou fólií, která zajistí její lepší ochranu a voděodolnost.


Příjem dat je umožněn nejen díky konektoru pro fotoaparát, ale také pomocí USB 1.1, nebo infraportu a hlavně pro vlastníky multimediálních telefonů pomocí bluetoothového připojení, takže lze tisknout i fotografie z mobilního telefonu, aniž by jste potřebovali nějaké kabely.


Kvalita tisku

U této tiskárny můžeme pozorovat typické projevy termosublimačních fototiskáren. Vynikající plynulé barevné přechody za cenu lehké ztráty ostrosti a schopnosti rastrování. Dobře zvládá přechody šedé a fotografie tiskne velmi světlé s jasnými barvami. U jemných kreseb pleti však lehce ztrácí ostrost. Snímky jsou celkově kvalitní a použitelné.
Písmo je čitelné do velikosti 3, velikost 2 je již nečitelná. Čárové růžice jsou na termosublimační tisk relativně dobře prokreslené, čáry jsou jasné i při 25% denzitě. Čárové rastry zvládá bez problémů do 0,25mm. Dále pak při 0,12 a 0,07mm již některé čáry splývají, ale stále je viditelné rastrování. 


Odeslání a průběh tisku

Odeslaní fotografie na tiskárnu a následné tisknuti je hračka a určitě ho zvládne i vaše malé dítě. Ve vašem chytrém mobilu si otevřete galerii, dále otevřete položku obrázky a video, kde se vám zobrazí seznam vašich pořízených fotografii. Vyberete si příslušnou fotografii a stisknete menu volby, z něj vyberete funkci tisk a potvrdíte.

 

Mobil se vás zeptá jestli chcete nadefinovat novou tiskárnu, tuto hlášku potvrdíte a necháte se provést jednoduchým nastavením, kde pouze dáte vyhledat bluetoothová zařízení a v nich naleznete vaši tiskárnu. Tu opět výběrovým tlačítkem potvrdíte a pak už stačí jen znovu dát menu volby, tisk a potvrdit a na telefonu se vám zobrazí fáze odesílaní dat na tiskárnu. Při odesílání (celé odesílání trvá jen pár vteřin, záleží na velikosti fotografie) musí blikat na tiskárně modře tlačítko bluetoothu, jedině tak poznáte, že je vše v pořádku. Po odeslání se rozsvítí zelené tlačítko pro potvrzení tisku a pak už si jen minutku počkáte na svou fotografii.


Test tiskárny v praxi

Používní tiskárny je velmi jednoduché, odpovídá reklamním sloganům Kodaku o tisku pomocí jediného tlačítka. Vytištění jedné fotky jsme naměřili přesně 60 sekund od stisknutí tlačítka. Po dokončení fotografie je nutné odstranit okraje na kratších stranách, což je jednoduchá operace díky tomu, že papíry jsou u okrajů naříznuté. Tlačítkem Cancel lze ukončit tisk, ovšem pokud už papír prochází tiskárnou po čtvrté (aplikace ochranné fólie), pak se i po stisku tlačítka Cancel tisk dokončí. 


Závěr

Kodak EasyShare Printer Dock je zajímavou alternativou domácího tisku fotografií pro majitele multimediálních telefonů. Tiskne kvalitní fotografie se sytými jasnými barvami a jemnými barevnými přechody. Někomu by mohly vadit příliš světlé a jasné fotografie, ovšem u této třídy tiskáren se nepředpokládá důraz na absolutní zachování původní fotografie a amatérský fotograf jistě ocení, že mu tiskárna jeho snímek lehce vylepší. Cena tohoto zařízení se pohybuje okolo 3000Kč. Spotřební materiál Printer Dock Media (cartridge + papíry) pro tisk 40ti fotografií je k dostání za 590Kč s DPH, takže jedna fotografie vyjde na 14,75Kč.

Upravit
comments powered by Disqus