Microsoft spolkl a zase vyplivl Nokia, BlackBerry končí úplně, pohltí nás všechny Android

Další legenda končí. Blackberry, dřívější jednička na americkém trhu, se kterou volali všichni prezidenti, oznámila ukončení výroby telefonů i operačního systému. Ovládne celý svět Google? 

0

Člověku, který se celý život zabývá mobilními telefony musí trnout. Z trhu postupně odpadávají tradiční výrobci a nahrazují je asijské kobylky. Svět se neúprosně barví do žluté, červené a zelené od Google. Obětí se postupně stává i Apple, který tuhle revoluci spustil. Může se vůbec takové přesile ubránit?

Uživatelská recenze Nokia 3 s Androidem, kvalitní mobil za dobrou cenu 

Padající značky jako mouchy

Odchodů z mobilního trhu si za léta pamatuji hodně, nejdříve šlo o slučování, Bosh pohltil Dancall, aby se zanedlouho stal sám obětí Siemensu. Ericcson se nechal podmanit od Sony, vymínil si alespoň společnou značku, ale ne na dlouho. Takové běžné hrátky na trhu. 

Prvním šokem byl pád Siemensu, hodně tradiční značky, kterou tehdy nikdo nechtěl koupit a prostě skončila. Skončil na dlouhá léta i Alcatel, ikona zejména mezi levnými telefony. Bolestný pohled byl na leadera bezdrátového trhu Motorolu, jenž se s každým novým modelem potácela na hranici krachu, na chvíli zachráněná miniaturním RAZRem, ale nepřežila. Stala se horkým bramborem, přehazovaným mezi firmami, aby nakonec skončila, jak jinak, v rukou čínského Lenova, jenž ji vysál a zlikvidoval. Z tahouna trhu zejména v patentech se stalo nenápadné M na jedné modelové řadě Lenovo Moto.

 

Ani Ericsson se neudržel, zmizel ze společného loga a dnes sotva přežívá ve výrobě mobilních sítí. Jenže ani samo Sony s obrovským zázemím není v černých číslech, ačkoli se zuby nehty drží, rozhodně to nevypadá, že se s ním budeme setkávat dlouho. Stejně jako mu asiaté vyrvali z rukou triumfální televize, dělají dnes totéž s mobily.

 

Rekordní smrt Nokia

Jak se dá úspěšná firma rozebrat na kostičky a naprosto zdevastovat, nám v dějinně rekordním čase předvedl Microsoft s naší milovanou Nokia. Jako už úspěšně zabil mnoho hardwarových projektů, naprosto zdecimoval i Finy a nechal je zapadnout do nicoty zapomnění, aby sám skončil naprosto stejně s obří ztrátou miliard dolarů.

 

Jedním z posledních mohykánů, kteří zakládali trh s mobily, dokonce ho po nějakou dobu ovládali, je letošní pád Blackberry, dříve RIM (Research In Motion). Zaostávání legendárního operačního systému bylo navlas stejné jako u Nokie, nepomohlo ani nasazení pažravého zeleného robůtka, jenž nám pomalu ale jistě bere poslední kousky svobody. 

 

Z pohledu tržního podílu rozhodně nevyhrává ani revoluční iPhone. Android ho v asijských plackách postupně užírá ročně o další a další procenta. A protože Apple dobře ví, že zlatá léta nebudou trvat věčně, radši své ohromné jmění vydělané na tom, že všem ostatním ukázal mobil začátku 21. století, radši investuje do elektroautomobilů, kde cítí další velké peníze. Už však nemá Steva Jobse, bez kterého bychom možná stále volali s tlačítkovými Nokiemi. 

Katalog telefonů Nokia 3, Nokia 5, Nokia 6 a Nokia 8

Vítězem nejsou asijské kobylky, ale Google

Na trhu už je jen Samsung, za ním dlouhá díra a pak armáda asijských výrobců. Těch výrobců, kteří stejně jako Samsung umí vyrábět jen ukradený nebo optimálně okopírovaný hardware, ale o softwaru si může nechat jen zdát. Kopírovací kobylky za 30 let historie nedokázaly pochopit ani mentalitu svých asijských uživatelů, natož evropských nebo amerických. 

 

Vyhrává tedy vlastně jen robůtek. Android, trojský kůň Google, jenž se nám dostává do každého rohu v bytě, v práci, snaží se prokousat do televize, počítačů, ledniček a nakonec zcela jistě skončí i uvnitř nás všech pomocí nějakého čipu zastřeného pohádkou o našem bezpečí nebo zdraví. A jestli se mu povede prosadit operační systém Androméda (Android + Chrome) do počítačů, zabije i Windows 10. 

 

Je to děsivé, protože i my si ho dobrovolně pustíme domů v nových mobilech Nokia a nakonec se ho snad naučíme mít i rádi prostě proto, že modrá je dobrá. I když se zelenou barvou vlastně vůbec neladí.  

 

Ještě jste pořád spokojeni, že ten "hloupý" Windows Phone prohrál? Já tedy vůbec ne. Nedostatek konkurence na trhu je extrémně nebezpečný. Nemiluju Microsoft, vlastně mi po letech zůstala jen poslední obliba Nokia a ostatní značky jsou mi volné, ale Google se bojím. A moc se bojím.  

Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus