Měla by Nokia přejít na Android aneb co s načatým Windows Phone

0

Nokia skomírá. Distribuce vázne, Windows Phone je nedostatečně oblíbený, trž podíl roste šnečím tempem. Mnoho zákazníků už druhým rokem volá po Androidu. Byla by to správná cesta?

Nokia potřebuje Android, aby dokázala vstát z mrtvých a znovu útočit na čelní pozice prodejnosti. Myslí si to mnoho zákazníků a zamysleli se nad tím i autoři Twitter účtu @evleaks, který si během posledního roku získal rychle respekt jako zdroj utajených novinek z oblasti mobilních komunikací. 

Zajímavý komentář k problému dnes zveřejnil také David Podzimek na serveru smartmania.cz, reakce pod jeho článkem mě inspirovaly k sepsání opozitního názoru.

V posledních týdnech jsem se na našem serveru stal terčem útoků v diskuzích, díky poměrně razantnímu prosazování Windows Phone. K radikalizaci mě vedla nekončící kampaň jednotlivců, kteří nenechají na Nokia nit suchou. Pokusím se tedy tímto článkem vysvětlit, že si velmi dobře uvědomuji nedostatky Nokia a Microsoftu a rozhodně nejsem zaslepená ovce.

 

Můj postoj k Symbianu jsem vyjádřil v článku Proč miluji WP a dnes už téměř nenávidím Symbian, nikdy jsem ten systém neměl příliš v lásce, používal jsem ho z donucení a preferoval jsem Symbian 80 v komunikátorech. Že jsem nebyl sám, ukázala situace na trhu ihned po tom, co Nokia fatálně zaspala a objevil se vizionářský iPhone, který je podle mě dodnes nedostiženou metou mezi operačními systémy, aniž by se nějak zásadně proměnil. Není náhoda, že od Symbianu všichni utekli k Androidu, který vypadá podobně, je podobně vybavený, ale také podobně zastaralý.

 

Mrtvý Symbian i MeeGo

Nokia před čtyřmi lety stála před rozhodnutím opakovaně nalévat peníze do vývoje systému, který nesplňoval požadavky doby. Okolo Symbianu chyběla infrastruktura, cloudové služby, nebyl schopný trasformace na tablety. Tento stav si uvědomovala o mnoho let před tím, než došlo ke katastrofě a pokusila se z problému vymanit vývojem Maemo/MeeGo. Ve skutečnosti však po uvedení iPhone už nebyla v situaci, kdy by dokázala prosadit zajímavé MeeGo na tablety, chyběla kancelář i cloud, chyběla podpora výrobců.
A na trhu byl Apple s bombou, kterou chtěli všichni, se systémem, který tohle všechno měl připravené a před spuštěním a především měl WOW efekt.
Z druhého břehu mával Android s plnou podporou Google, s vizí, cloudem, kanceláří. 

 

Windows Phone jako cesta z pekla

Nokia mnoho na výběr neměla, mohou si všichni v diskuzích brečet jak chtějí, ale Symbian nikam nevedl a MeeGo bylo slabé jako nedochůdče. Vydala se cestou nejsilnějšího hráče, jenž zbyl. Hráče, který vypadal, že má také vizi, sílu i peníze prosadit něco nového. Windows Phone byl nadějný a podporoval vše, co by Nokia musela za drahé peníze vybudovat a ještě také prosadit mezi zákazníky v situaci, kdy její pověst byla pošramocena katastrofálním průšvihem, s prudce klesajícím tržním podílem a nedostatečnou nabídkou přístrojů, s Applem před sebou a Androidem v zádech.

Co je tedy vlastně špatně?

Nebylo v silách nikoho dopředu předvídat, že se mezi zákazníky zvedne tak velká vlna nevole proti "dlaždičkám". Věřím, že prezentace Microsoftu se jevila jako vizonářská s jasným cílem, systém byl představený jako rychlý a moderní, s budoucím propojením na skvělé služby a především Windows 8. 


Asi bych na to jako člen představenstva Nokia v roce 2010 také skočil.

Ukazuje se ale, že má Windows Phone zásadní nedostatky. Překvapivě to nejsou ty viditelné, pojmenované, neustále zmiňované v diskuzích a na blozích. Chybějící funkce se totiž dají postupně doplnit, stejně jako obsluha chybějícího hardware. 

 1. Neskutečná zkostnatělost Microsoft. 
  Léta ukazují, že změnit zaběhnuté pořádky se žádné velké firmě nedaří ze dne na den, často však bohužel ani léty. Myslet si, že když Microsoft uváděl nové verze svých služeb co dva až čtyři roky a ješty byly vždy jen evolucí, že se dnes něco změní, byla evidentně utopie. Ačkoli mám dojem, že nabral největší dynamiku ve své historii, na Google to nestačí. Windows Phone nepotřebuje pomalou evoluci, ale spíše další radikální řez do toho jak vypadá. Připravovaná nová verze zatím nevykazuje žádné zásadní změny ani opravy současných chyb. 
 2. Americký Microsoft
  Jsou to prostě ovce, co si budeme vykládat. Pokud někdo vyvíjí systém pro Američany, nemůže čekat úspěch v Evropě nebo Asii. Mentalita je prostě jiná a Apple jako vyjímka potvrzující pravidlo příliš neplatí, protože u něj jde především o extrémní věrnost značce a luxusu. Zákazníci Nokia byli zvyklí na jiný přístup, naslouchalo se jim, všechny výrobky Nokia byly vždycky v první řadě "lidské". I dnes to Nokia dokazuje jednou opravou Windows Phone za druhou, sama záplatuje to, o čem dobře ví, že zákazníci vyžadují. Odpověď, proč Microsoft do systému neintegruje některé žádané služby je snadná, u Apple to přeci fungovalo, proč by to tedy nemělo fungovat ve WP? Nefunguje a nebude, Apple je tradičně silná společnost, které věrní příznivci odpustí téměř cokoli, Microsoft si pozornost vždy vybudoval silou. Mezi jeho skalní fanoušky patří v Evropě snad jen Radek Hulán.
 3. Přehnaná pokrokovost, kostičky, nevztřícnost.
  A jsme u hlavního problému. Že je systém nedochůdče klidně zákazníci odpustí. Vidíme úspěch Androidu, který dodnes nefunguje na ničem, co nemá čtyři jádra, i Apple, který je zamčený shora dolů a nakonec si dobře pamatujeme, jak jsme hltali Symbian, který přijímal a zavěšoval hovory podle počasí, restartoval se klidně i několikrát týdně a otevření aplikace nebo internetu často dávalo čas si uvařit kávu.
  Co tyto systémy spojuje je charisma. Přes všechny chyby jsou prostě tak nějak hezké, přítulné, pochopitelné i uchopitelné.
  A to WP není pro nikoho. Vyhovuje jen minimalistům.
  Co naplat, že skvělé multifunkční dlaždice jsou napůl mezi zástupcem a widgetem, když jsou hnusné a ještě jednobarevné. Co je platný rychlý a provázaný systém, když v něm člověk na první pohled tápe a musí se ho dva týdny učit, než mu přijde na chuť? K čemu je spokojenost grafiků s čistým designem, když kravské nadpisy a černé pozadí lidi nesnášejí a nelíbí se jim?
  Windows Phone je prostě hnusný. Zní to drsně, jeho současní uživatelé nebudou souhlasit (ani já ne, miluju jeho jednoduchost), ale co naplat, když jsou nás jen tři procenta.
 4. Zásadní chyby Nokia
  Dalším neuvěřitelným failem je sama Nokia. Je polovina roku 2013, čisté dva roky po uvedení Lumia a dodnes není pořádně co koupit! Jediným skutečným mobilem, který měl nějaký potenciál byla Lumia 800, všechno ostatní byl brak. 
  Ani Lumia 800 pořádně nefunguje dodnes, baterka je dobrá tak na cesty mezi dobíječkami a fotoaparát pořizuje nejzelenější obrázky, které ani nejdou nazývat fotkami. Lumia 900 byla odepsaná ještě před tím, než se vůbec dostala na trh, díky WP7, navíc se dnes jeví spíš jako prototyp L920.
  Lumia 710 byla snad špatným vtipem, na baterkách vydržela ještě méně než L800, mechanická tlačítka se nedala pořádně zmáčknout a byla tak ošklivá, že ji nechtěla ani moje babička.
  Lumia 610 zachraňovala vánoční trh, ale jen díky dotované ceně, protože WP7 už prostě zajímal jen uživatele, kteří nevěděli, k čemu operační systém slouží.
  A současné modely? Lumia 920 velikostí připomíná stavební tvárnici, vlastně i vahou, a je nejnedostatkovějším zbožím v dějinách Nokia, dodnes je problém koupit barevné varianty. Na menších trzích je k dispozici dva měsíce, tedy půl roku po uvedení! Stejně jako Lumia 820, logický nástupce L800, která najednou vypadá jako plastová hračka a je tak předražená, že ji mají jen ti nejvěrnější. A ostatní modely se sotva rozkoukávají na trhu. Prvním skutečně zajímavým modelem po dvou letech je nakonec Lumia 925, které Nokia předem zasadila ránu nedostatkem paměti a dostupností s příštím sněhem.

Pomohl by Android Nokia?

Na konec předlouhého článku se dostáváme k původnímu tématu. Pomohl by Android Nokia zpět do sedla? Pochybuji. 
S rychlostí, jakou Nokia uvádí modely na trh, s tuctovostí, do které by zapadla mezi ostatní asijské výrobce, s hardware, který nemá šanci konkurovat Samsungu, by ji s Androidem nepomohla ani svěcená voda.

 

Jak z dnešního průšvihu ven?

Světlo na konci tunelu vidí jen bůh. Přesto si dovolím zaspekulovat, co by celý stav mohlo změnit.

 1. Především vyměnit vedení. Dva roky všichni chtěli Elopovu hlavu na špalku za přechod na WP. Podle mě v tom byl nevinně. Ale pokud si jeho lidé nedokáží po dvou letech zajistit dostatek komponent, aby mohli vyrábět, zaslouží si padáka. Všichni.
 2. Zrychlit uvádění modelů na trh, pokud to dokáží všichni ostatní výrobci, ať si Nokia laskavě odkonzervuje továrny ve Finsku a Maďarsku a šlápne na plyn. Je fajn, že šetří, ale pak to dopadá jako s naší státní ekonomikou, kterou Kalousek svým šetřením přivedl až do recese.
 3. Urychleně doprogramovat Windows Phone. Stále nespolehlivé paměťové karty, chybějící funkce, nepodporovaný hardware. Co kruci v největší softwarové firmě na světě všichni ti lidé dělají? Vždyť u BlackBerry měli hotový dokonalý komplexní systém za dva roky?
 4. Povolit všechna žádaná API pro vývojáře. K čemu je skvělý a bezchybný systém, když pro něj nelze psát aplikace? Dodnes neexistuje jediný VoIP klient, BlackList hovorů, Čítače, nastavení zvuků SMS. Jsou tohle všechno strategické položky, které nechce Microsoft povolit? Tak ať nám vysvětlí proč!
 5. Přestat tvrdošíjně plavat proti proudu, poslouchat uživatele a dát jim co nejvíce možností volby. U vyzvánění, barviček, tapet a všeho, co lze dnes nastavit i u průměrně inteligentních digitálních hodinek. Vždyť už i počítače v automobilu se snad dají více personalizovat.
 6. Poslední úkol je paradoxně nejpodstatnější a přitom nejméně řešitelný. Polidštit Windows Phone. Za dva roky jsem nepřišel na to, co s nimi udělat, aby se líbily. Ale to není můj úkol. Jednobarevné kostky na černém pozadí prostě světem nepohnou. Pokaždé, když se nový uživatel podívá na startscreen, řekne si: "A tohle mi má nahradit můj barevný ikonkový systém v Androidu nebo iPhone?"
  Mohli bychom začít alespoň drobnostmi, více plochami, nastavitelnou barvou pozadí systému, notifikačním centrem, které by se hezky stahovalo z horní lišty jako všude jinde, zmenšením obřích nadpisů karet v systému, zvětšením telefonního čísla na kartě kontaktu, aby ho také někdo vůbec přečetl.
  Prostě si pánové (a nejspíš i dámy) v Microsoftu zajděte s obyčejnými lidmi na kávu, oni vám to vytmaví.

Řešením problémů Nokia není zbabělý útěk ke stále rozpínavějšímu a nebezpečnějšímu Google, ale donutit Microsoft naslouchat lidem, aby si přestal hrát na neohrozitelnou korporaci, co ostatním může diktovat. A až něco vymyslíte, zkuste dát Elopovi prémie za to, že to taky dokáže vyrobit a dodat na trh. Protože s úspěchem Windows Phone a Windows 8 se vám, pane Balmere, také může stát, že zruinujete nejúspěšnější počítačovou společnost všech dob.


A ta doba klepe na dveře, zkuste se podívat do Finska, tam už s tím mají praktickou zkušenost. 

Upravit
Aktuálně nejprodávanější:


comments powered by Disqus